Přejít k hlavnímu obsahu
Ledviny.cz - o životě s dialýzou
  • O ledvinách
    • Prevence a zdravé ledviny
    • Onemocnění ledvin
    • Nefunkční ledviny a dialýza
    • Transplantace a dárcovství
    • Zkušenosti pacientů
    • Rady a tipy
    • Psychologická podpora
  • Poradna
  • Nefrologické ambulance
  • Dialyzační střediska
  • Užitečné
    • Slovníček pojmů
    • Časopis pro pacienty
    • Ledvinová kalkulačka
    • Novinky v péči
    • Aktuality
    • Užitečné odkazy
B. Braun Česká republika
Ledvinová kalkulačka
Zpět

Poradna

  1. Úvod>
  2. Poradna>
  3. Mgr. Zuzana Cvrčková

Mgr. Zuzana Cvrčková

Právník v oblasti zdravotnictví
Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Vzdělání: Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Poslední dotazy

Poradna

Dobrý den, prosím pěkně o informaci ohledně nároku na uvolnění ze zaměstnání u lékaře. Jezdím po tx ledviny na kontrolu do FN Olomouc ,z obce Závišice-tj. cca 85km, tato nemocnice s touto specializací sice není nejblíže mému bydlišti, avšak v roce 1991, kdy jsem byla poprvé transplantována to nejbližším střediskem bylo, je mi 45let, od té doby se léčím a transplantuji, pochopitelně, tam, protože tamní lékaři znají a mají osobní zkušenost s celým vývojem péče o mne. Cesta autobusem tam a zpět mi trvá přibližně tři hodiny, vyšetření a čekání na lékaře a výsledky též tři hodiny. Zaměstnavatel mi nařizuje si čtyři hodiny z osmi a půl hodinové pracovní doby nahradit, s tím, že do pracovního výkazu se mám zapsat tak, jako bych v práci byla. Je to takto v pořádku? Předem děkuji za Váš čas.

Mgr. Zuzana Cvrčková •18. 05. 2022

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Jdete-li na vyšetření, zaměstnavatel je povinen Vám za tímto účelem poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy po nezbytně dlouhou dobou, a to za splnění všech těchto podmínek:

1. vyšetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s Vaší pojišťovnou,

2. jde o zdravotnické zařízení poskytující potřebnou péči, které je nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti a

3. vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu

Je pochopitelné, že máte zájem pokračovat v kontrolách ve zdravotnickém zařízení (FN Olomouc), které dlouhodobě navštěvujete a Váš zdravotní stav je tak lékařům dobře znám.

Zaměstnavatel je Vám však povinen poskytnout náhradu mzdy pouze za dobu, kterou byste strávila návštěvou nejbližšího zdravotnického zařízení. Jinými slovy, pokud byste cestou do Olomouce strávila navíc 3 hodiny oproti cestě do nejbližšího zdravotnického zařízení, zaměstnavatel není povinen tyto tři hodiny „navíc“ proplatit.

Zaměstnanec je povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat (tedy především doby vyšetření a např. cesty). Váš lékař je Vám povinen poskytnout potřebnou součinnost (např. potvrdit dobu trvání vyšetření).

(Zdroj: zákoník práce č. 262/2006 Sb., v platném znění a vyhláška č. 590/2006 Sb., v platném znění)

S přáním pěkného dne

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Může se transplantovaný člověk stát bezdomovcem? Majitelce domu dlužím za služby a nájem celkem 38 086,- Kč. Bydlím se sestrou, která také dluží ale nechtěla sem aby skončila na ulici. Teď nevím kde vzít peníze. Půjčku už platím dva roky a jinou mi nedají. Na příspěvek na živobytí nemáme nárok, prý máme vysoké příjmy. Sestra má ID. Druhého stupně já třetího stupně pro Tx. a jiné přidružené nemoce. Pomocí charity jsme paní majitelku požádali písemně o splátkový kalendář. Druhý den volala že to nepřichází v úvahu a že nás při nezaplacení celého dluhu vystěhuje na ulici. Celý společný dluh dělá 35082,-KČ. Rodiče už zemřeli a příbuzní nám již nepůjcí, protože máma si u nich půjčila přes 50000,- kč. Dědictví po matce jsme se vzdaly. Po otcovi jsme zdědili peníze, které stačili na vyprávění jeho pohřbu. Bojím se že jako bezdomovec na ulici zemřu. Protože mám po transplantaci ledviny sníženou imunitu. Má majitelka objektu nárok na naše vystěhování. Děkuji za odpověď. LENKA MARKOVÁ Pelhřimov

Mgr. Zuzana Cvrčková •20. 04. 2022

Vážená paní Marková,

děkuji Vám za zaslaný dotaz.

Z dotazu nevyplývá, za jak dlouhou dobu dlužná částka vznikla.

Obecně, pokud nájemce nezaplatil nájemné a náklady na služby za dobu alespoň tří měsíců, může pronajímatel nájem vypovědět bez výpovědní doby. Nájemce v takovém případě musí byt odevzdat bez zbytečného odkladu, nejpozději do jednoho měsíce od skončení nájmu.

Výpověď musí být písemná, musí obsahovat důvod (musí dostatečně specifikovat, kdy a kolik nájemce na nájemném či službách neuhradil). Pronajímatel zároveň musí před doručením výpovědi nájemce vyzvat, aby v přiměřené době dluh zaplatil (pokud by výzvu nájemci nezaslal, je podaná výpověď neplatná).

Pokud by dlužná částka za nájemné a služby byla nižší, alespoň však za dva měsíce, může pronajímatel smlouvu písemně vypovědět s tříměsíční výpovědní dobou. Výpověď musí být opět písemná a obsahovat důvod výpovědi.

Český právní řád bohužel neposkytuje pacientům s transplantovanými orgány v tomto směru zvláštní ochranu.

Pokud byste měla zájem o pomoc s řešením své nepříznivé finanční situace, můžete kontaktovat např. bezplatnou poradnu při finanční tísni (www.financnitisen.cz).

Držím Vám palce k překonání této nelehké životní situace.

Hezký den

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Dobry den,

muj kamarad se dozvedel, ze za par mesicu bude muset zacit chodit na dialyzu. Momentalne je na tom psychicky velice spatne (proto pisu ja) nema praci a obava se ze s takovym postizenim si ani zadnou nenajde. Ma vystudovanou bohemistiku, umi nemecky a anglicky. Mohla bych Vas poprosit o nejake odkazy, nebo kontakty na zamestnani, firmy, nebo stejne postizene pacienty, proste nekoho kdo by mu byl schopen poradit, nebo pomoci?

Dekuji za jakoukoliv odpoved

Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Mgr. Zuzana Cvrčková •30. 06. 2014

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

V současné době mi sice není známo, že by existovala společnost zaměřující se přímo na zaměstnávání dialyzovaných pacientů, zasílám Vám však souhrn odkazů na stránky, které by se Vašemu kamarádovi mohly hodit: http://www.ledviny.cz/uzitecne-weby.

Obecně dialyzační léčba nemusí být překážkou najít si práci, mnoho dialyzovaných pacientů nadále pracuje; vždy však záleží na zdravotním stavu konkrétního pacienta. V každém případě Vašemu kamarádovi doporučuji, aby se v této záležitosti poradil se svým lékařem.

Přeji Vašemu kamarádovi hodně zdaru při zvládání tak složité životní situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Dobrý den,
jezdím po transpl. ledviny na kontroly z NJ do OL, pracuji na celý úvazek, mám nárok na celý den volna, nebo musím část nahrazovat? Děkuji.

Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Mgr. Zuzana Cvrčková •15. 03. 2014

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Jdete-li na vyšetření, zaměstnavatel je povinen Vám za tímto účelem poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu po **nezbytně dlouhou dobou**, a to za splnění všech těchto podmínek:

1) vyšetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s Vaší pojišťovnou,
2) jde o zdravotnické zařízení poskytující potřebnou péči, které je nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti a
3) vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu
(Zdroj: zákoník práce č. 262/2006 Sb., v platném znění a vyhláška č. 590/2006 Sb.)

Pokud byste na vyšetření dojížděl do zdravotnického zařízení, které však není nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti, máte sice nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu, náhrada mzdy by Vám však dle platných právních předpisů náležela jen za nezbytně nutnou dobu, jako by vyšetření bylo provedeno ve Vašem nejbližším zdravotnickém zařízení.

K Vašemu konkrétnímu případu: pokud je Olomouc nejbližší město, v němž je zdravotnické zařízení, kde by Vás za podmínek výše mohli vyšetřit a vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu, náleží Vám pracovní volno a náhrada mzdy po nezbytně nutnou dobu (tj. zejména za dobu vyšetření a cestu k lékaři). **Neplatí tedy, že byste měl automaticky nárok na pracovní volno po celý den.**

Jen pro úplnost, dle zákoníku práce jste povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat (tedy především dobu vyšetření a souvisejících úkonů, např. cesty). V této souvislosti je Vám Váš lékař povinen poskytnout potřebnou součinnost (např. potvrdit dobu trvání vyšetření).

S přáním pěkného dne

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Dobrý den, prosím o zodpovězení,ptám se již asi po čtvrté..Vlivem selhání ledvin se mi velmi zkazily zuby a musela jsem nechat dát korunky, nyní se chci zbavit "buvolího hrbu" za krkem, který vznikl vlivem užívání vysokých dávek kortikoidů,působí mi zdravotní i estetické problémy.Doložení od lékaře bych měla.Alespoň část výdajů bych tedy uvítala zpět,jako invalidní mám nízký příjem.Nic ve zlém, nesrovnávám, avšak,ženám po rakovině se plastika prsu hradí.Kam se tedy mám obrátit??? Mnohokrát děkuji!

Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Mgr. Zuzana Cvrčková •5. 03. 2014

Vážená paní,
velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny a zároveň se omlouvám za pozdější reakci.
Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Informaci o úhradě by Vám však mělo předem poskytnout také zdravotnické zařízení, ve kterém má být příslušný zákrok proveden. Obecně je poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Dobrý den, opětovně zadávám dotaz. Od dvou let trpím chronickou nedostatečností ledvin, od 14ti dialýza, nyní je mi 38 a jsem po třetí transplantaci.Vlivem toho všeho dostaly velmi "zabrat" mé zuby,což mne trápilo.Nechala jsem si tedy až nyní udělat korunky, jejichž částka činila cca 41 000Kč.Aniž bych chtěla srovnávat onemocnění,zeptám se takto, ženy po rakovině vlivem této nemoci mají nárok na plastiku,která je čistě estetická, kam se mám obrátit,abych dostala alespoň část financí za taktéž estetický zákrok? Děkuji. Chápu,že nenusí být ideální odpovídat na toto veřejně, proto připojuji email. Děkuji a přeji pěkné dny. S pozdravem, Monika Pokludová.

Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Mgr. Zuzana Cvrčková •1. 02. 2014

Vážená paní,
velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Obecně však platí, že by Vám informaci o úhradě mělo předem poskytnout zdravotnické zařízení, ve kterém byl příslušný zákrok proveden. Poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) je povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Poradna

Dobry den,
chtela bych darovat ledvinu, ale nevim na koho se obratit. Budete si jiste myslet, ze jsem nejspis blazen, ale pravda je takova, ze ja sama mam jen jednu. Jsem si naprosto jista, co chci udelat a rada bych darovala ledvinu cloveku, ktery ji potrebuje.Asi nebude doktor, ktery na tento muj nazor pristoupi, ale myslim, ze je lepsi zivy darce, nez mrtvy. Dekuji. S pozdravem Samanta

Profile picture for user Mgr. Zuzana Cvrčková
Mgr. Zuzana Cvrčková •1. 07. 2012

Vážená paní Samanto,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Vaše odhodlání pomoci blízkému člověku je opravdu obdivuhodné. Bohužel jako právník nejsem schopna odpovědět, zda můžete svou jedinou ledvinu darovat. **Doporučila bych Vám obrátit se na lékaře, který by Vaši situaci posoudil a rozhodl, zda je darování v takovém případě možné.**

V každém případě je nutno připomenout, že před každou transplantací je třeba podstoupit **speciální vyšetření krve**, které určí, zda je darování mezi dvěma konkrétními osobami vůbec možné (jde o to, aby se krev a tkáně dárce co nejvíce shodovaly s krví a tkáněmi pacienta, jinak by pacientovo tělo nemuselo novou ledvinu přijmout). To znamená, že se může stát, že ledvina dárce nemusí být pro konkrétního pacienta vůbec vhodná.

Neznám konkrétní zdravotní stav pacienta, ale existují i **další možnosti** – např. dialýza, případně zařazení na tzv. čekací listinu nebo zvážit, zda se v pacientově okolí nenajde jiný dárce se dvěma ledvinami. Bližší informace by Vám jistě podal lékař, doporučuji se tedy obrátit na něj.

Držím Vám i Vám blízkému pacientovi palce, abyste tuto nelehkou životní situaci zvládli.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Položit dotaz odborníkovi
  • Aktuální stránka 1
  • Page 2
  • Page 3
  • Následující stránka Next ›
  • Poslední stránka Last »

Další lékaři

MUDr. Roman Kantor MUDr. Petr Buček MUDr. Zuzana Bitterová Ing. Tomáš Dřevíkovský MUDr. Stanislav Vojt MUDr. Taťána Šrámková MUDr. Mojmír Lanžhotský

Bbraun

Ledviny

Témata

  • Prevence a zdravé ledviny
  • Onemocnění ledvin
  • Nefunkční ledviny a dialýza
  • Transplantace a dárcovství

Placeholder

  • Rady a tipy pro pacienty
  • Psychologická podpora
  • Zkušenosti pacientů

Další odkazy

  • Dialyzační střediska
  • Nefrologické ambulance
  • Poradna
  • GDPR

Rychlý kontakt

  • +420 271 091 111
  • ledviny.cz@bbraun.com
Facebook Lin Instagram Youtube

© 2023 B. Braun Medical

Všechna práva vyhrazena