Prevence a zdravé ledviny

Jak probíhá vyšetření ledvin aneb co mě čeká na nefrologii

Říká se, že ledviny, i když nejsou v nejlepší kondici, nebolí. Nicméně o to víc následně dochází k akutním stavům, kdy je opravdu potřeba vyhledat lékaře. Tyto akutní stavy, které praktičtí lékaři řeší, se mohou projevovat například oteklými nohami a obličejem, vysokým tlakem, sníženou tvorbou moči nebo bolestmi hlavy.

U svého praktického lékaře bychom měli absolvovat každé dva roky preventivní prohlídku. Většina zdravotních pojišťoven má k tomu i navázané své bonusové systémy, díky kterým můžeme následně čerpat třeba příspěvky na sport. Co ale je pro nás tím hlavním benefitem této prohlídky? Můžeme předejít zdravotním problémům nebo je začít řešit včas. Tato prohlídka se týká i kontroly zdraví ledvin.

Ledviny nebolí, ale…

Praktický lékař provede prohlídku a při ní vás, mimo jiné, i lehce bouchne do zad (technika tzv. tapottementu) – i tak se orientačně kontrolují ledviny, při ledvinových kamenech a při infekci je tento moment zpravidla bolestivý.

Pak s vámi projde výsledky krevního obrazu a rozbor moči, podle výsledků se také můžete dobrat k situaci, že máte zvýšený kreatinin, výskyt bílkoviny v moči a jiné abnormality ve funkci ledvin.

Navštěvujte pravidelně svého praktického lékaře a nechte si jednou za 2 roky udělat komplexní preventivní vyšetření, včetně vyšetření ledvin.  


Pokud se vašemu praktickému lékaři výsledky nezdají v pořádku, budete kvůli vysokému kreatininu posláni rovnou na nefrologii; s krví v moči a krystaly bude mít podezření na ledvinné či ledvinové (močové) kameny – nejdříve se provádí sono ledvin, které je bezbolestné a vyšetření zabere pouze pár minut. Ze sonografie, pokud ukáže nějaký nález, vás můžou poslat na urologii, kde se právě ledvinové kameny řeší. Mohou to být například oxalátové kameny, které v ledvinách mohou formovat ledvinové kameny. Nasazuje se dieta a ve vašem jídelníčku by mělo dojít k omezení potraviny např. s velkým množstvím oxalátů, jako třeba špenát, reveň/rebarbora, červená řepa a fazole.

Pozor na ledvinové kameny a koliku

Kameny v ledvině mohou buď zůstat, nebo se uvolní a přesouvají se do močovodu. V ideálním případě, tj. pokud to velikost kamene umožní, močový kámen odejde z těla s močí bez závažných obtíží. Pokud je ale kámen větší, v močovodu může uvíznout a zabránit tak odtoku moči. V tom případě vzniká tzv. ledvinová kolika.

Podle údajů Evropské urologické společnosti se častěji ledvinové kameny vytvářejí u mužů než u žen (3:1), tento rozdíl se však postupem času neustále zmenšuje. Močové kameny trápí nejčastěji pacienty ve věku 30 až 50 let. Ledvinové kameny mají bohužel tendenci se vracet, proto by měl každý, kdo kameny jednou měl, pečlivě dbát na prevenci a upravit svůj životní styl. Mylně si mohou Češi namlouvat, že jejich pitný režim a jejich vysoké postavení na žebříčku konzumace piva na osobu, pomáhá proti kamenům! Takže všeho s mírou, a to platí u všeho.

Jak bylo uvedeno výše, s vysokým kreatininem jste od svého praktika posíláni rovnou na nefrologii. Jedním z možných infekčních zánětlivých onemocnění je zánět ledvin, tzv. nefritida. Ta může být buď akutní nebo chronická. Původem je většinou infekce močových cest, která se dostane až do pánvičky ledvinné a samotné ledviny. Pokud není zánět včas léčen, může výjimečně i způsobit až selhání ledvin, tzv. renální selhání, kdy už je třeba dialyzační léčba. 

Prevence nad zlato


V časných fázích mnohdy opravdu netušíme, že nám ledviny selhávají. V těch dalších už si můžeme všimnout, že nám otékají nohy, je nám špatně, jsme unavení, máme pachuť v ústech, ale to už jsou ty fáze, kdy už jsou v podstatě ledviny selhané – zde tedy nefrolog řeší, zda je možné vrátit ledviny na nějakou úroveň formou filtrace, nebo zda už nutné zajistit žilní přístupy k dialýze.
 

Prevence je nesmírně důležitou součástí péče o naše zdraví a neměli bychom ji podceňovat. Neblahým fenoménem dnešní doby je méně pohybu v každodenním životě, může se zdát daleko snazší žít život s mobilem v ruce, sednout si k televizi a u sledování obrazovky uzobávat nezdravé jídlo.

Buďte tedy obezřetní! Spočítejte si online orientační riziko vzniku onemocnění ledvin pomocí ledvinové kalkulačky. Pokud máte podezření, že vaše ledviny nejsou v pořádku, můžete se objednat do nefrologických ambulancí B. Braun Avitum v ČR i na Slovensku. Spolupracujeme se všemi zdravotními pojišťovnami. Společnost B. Braun Avitum provozuje také vlastní dialyzační střediska

Upozornění

Ledvinová kalkulačka nenahrazuje lékařskou či jinou odbornou péči a nenabízí ani stanovení diagnózy ani léčby, slouží výhradně jako osvěta a zdroj informací pro její uživatele. V případě jakýchkoliv zdravotních obtíží či pochybností o zdravotním stavu provozovatel Ledvinové kalkulačky uživatelům důrazně doporučuje vyhledat lékařskou či jinou odbornou péči. Provozovatel Ledvinové kalkulačky dále upozorňuje, že nenese žádnou odpovědnost ze škody na zdraví uživatele či třetích osob vyplývajících z použití Ledvinové kalkulačky.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme