Traumata, šoková ledvina

Traumata ledvin

Akutní selhání ledvin může být způsobené také traumatem. Traumata ledvin jsou většinou spojena s úrazy břicha, a to zejména tupými úrazy způsobenými nárazem, pádem, otřesem atd. Po takovém úrazu musí být pacient vždy vyšetřen ultrazvukem. Terapie poranění ledvin je převážně konzervativní, jen málokdy je nutná chirurgická revize.

Možná poranění ledvin:

  • kontuze – zhmoždění
  • trhlina kalichu
  • trhlina ledviny a pouzdra
  • poranění ledvinného pediklu
  • poranění ureteru či pánvičky ledvinné

Šoková ledvina

Šok vyvolává změnu hemodynamických poměrů v cévním řečišti. Ledviny nejsou pro tělo orgánem s prioritou zajištění dostatečné krevní zásoby, a tak se na nich projeví pokles tlaku krve, která přednostně zachovává zásobení mozku a jiných nezbytných orgánů (ať už je šok původu kardiogenního, objemového či jiného).

Snížený krevní průtok ledvinou způsobuje, že ledviny vylučují málo moči a vzniká tzv. oligurie (méně než 20 ml moči za hodinu). Snížení průtoku krve ledvinou je někdy natolik velké, že může vést k organickému poškození ledvin, při kterém vzniká akutní renální selhání způsobené šokem.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme