Zkušenosti pacientů

Dobré příklady a chuť povzbudit ostatní pomáhají

Hlavním tématem Světového dne ledvin byla prevence, a to zejména onemocnění ledvin. Spolu s lékaři a zástupci B. Braun a s řadou špičkových odborníků se na průběhu již tradiční osvětové akce podíleli také nefrologičtí pacienti. Právě pacienti projevili značnou ochotu sdílet své příběhy, zkušenosti s diagnózou i léčbou, a ukázat tak, že díky včasnému odhalení zdravotních problémů je lze řešit.   

Jan Ryšavý je v péči dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Bulovce. Pravidelně docházel a stále dochází na plánované kontroly do nefrologické ambulance. A díky jeho aktivnímu přístupu k léčbě bylo možné kvalitní zdravotní péčí oddálit jeho selhání ledvin o 40 let. 

Vše se dělalo zavčas

Pan Ryšavý je velmi inspirativní pacient i v tom, že jeho diagnóza byla stanovena včas. V momentě, kdy se objevila významná proteinurie (bílkovina) v moči, byla v roce 1981 provedena renální biopsie a byla stanovena jeho závažná diagnóza. Na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice mu byla nasazena imunosupresivní léčba. Pan Ryšavý velmi dobře zvládal léčbu, podařilo se snížit jeho vysoký krevní tlak. Díky spolupráci pacienta se podařilo oddálit selhání ledvin o 40 let,“ uvádí vedoucí lékař sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Vladimír Vojanec. 

Teprve v létě minulého roku byl panu Ryšavému zaimplantován peritoneální katétr. Vzhledem k tomu, že byla přítomna i kýla, tak se v této fázi musela řešit i plastika kýly. Podstatné bylo, že vše se dělalo zavčas. Od září 2023 už jsme mohli aktivně spustit léčbu peritoneální dialýzou,“ shrnul postup nefrolog MUDr. Vojanec. 

Sdílení příběhu může pomoci dalším lidem 

Pan Ryšavý je i 83 letech aktivní. Každý víkend jezdí na chalupu, na zahradě je pořád co dělat. Nyní na jaře ho tam prý čeká spousta práce a jak sám říká, není času nazbyt. Sdílet své zkušenosti s léčbou a náhradou funkce ledvin se rozhodl proto, aby jeho příběh pomohl povzbudit ostatní. Dobře totiž ví, že dobré příklady pomáhají, protože nás táhnou, abychom je následovali. 

Včasná diagnóza, správná léčba a dodržování stanovené léčby je nesmírně důležité. A to nejen při obtížích s ledvinami, ale především pro naše celkové zdraví. 

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme