Dieta proti vysokému tlaku je účinná i proti ledvinovým kamenům

Strava s vysokým obsahem ovoce, zeleniny, luštěnin a ořechů, umírněná konzumace nízkotučných mléčných výrobků a nízký příjem živočišných bílkovin, bílé mouky a sladkostí může podle posledních výzkumů pomoci snížit riziko vzniku ledvinových kamenů.

Dietou proti vysokému tlaku i kamenům 

Vědci zjistili, že ve srovnání s dietou s nízkým zastoupením šťavelanů, tedy obvyklou stravou doporučovanou pro prevenci a léčbu ledvinových kamenů, může být dieta doporučovaná při vysokém krevním tlaku účinnější při snižování rizika vzniku nejčastějšího typu ledvinových kamenů tvořených šťavelanem vápenatým. Zkoumali vliv dietní intervence u 41 účastníků studie v průběhu více než osmi týdnů. Jedinci, kteří dodržovali dietu zaměřenou proti hypertenzi, měli průměrně o 35 % nižší riziko vzniku ledvinových kamenů. Ti, kteří dodržovali dietu s nízkým zastoupením šťavelanů, omezili riziko vzniku ledvinových kamenů o 14 %. 

Šťavelany potřebují vápník 

Šťavelany neboli oxaláty se přirozeně nachází ve vysokých hladinách v mnoha potravinách, jejich bohatým zdrojem je např. řepa, fazole, kapusta, mandle, rebarbora nebo špenát. Podle odborníků vzniká většina ledvinových kamenů navázáním oxalátu na vápník při tvorbě moči v ledvinách. Současná konzumace potravin bohatých jak na vápník, tak na šťavelany může být v prevenci vzniku kamenů účinnější, než úplné omezení šťavelanů. Oxaláty a vápník se totiž v takovém případě na sebe naváží už v žaludku a ve střevech, tedy ještě před tím, než se začnou vylučovat v ledvinách a navzájem zde reagovat, a je tedy méně pravděpodobné, že se budou tvořit ledvinové kameny. 

Raději pestrý jídelníček než omezování 

Podle odborníků většina lidí nekonzumuje jednotlivé, izolované živiny, jako jsou šťavelany, ale jídla si kombinují z různých potravin. Praktický dietní plán pro prevenci ledvinových kamenů by proto měl být založen spíše na kumulativních účincích různých druhů potravin a o dopadu, jaký mají celkové stravovací zvyklosti na riziko tvorby kamenů, než na omezení jednotlivých živin. Navíc potraviny bohaté na šťavelany jsou zdravé a jejich vyloučení z jídelníčku může být velmi omezující. Dieta zabraňující hypertenzi neboli tzv. DASH dieta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) představuje vyváženější stravu a může být proto jednodušší a reálnější ji dlouhodobě dodržovat. 

Zdroj: 
http://www.kidney.org

Recepty pro pacienty s onemocněním ledvin

Bohatým zdrojem vápníku je také špenát. Nahlédněte do našeho receptáře a vyzkoušejte například snadné špenátové palačinky a mnohem více. V sekci recepty naleznete rozmanitou paletu chutných pokrmů, které jsou kontrolovány nutričními specialistkami a obsahují výčet nutričních hodnot. Nemusíte se tedy obávat vyzkoušet.

Přehled našich receptů naleznete v sekci Recepty.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme