Může váhový úbytek chránit ledviny diabetiků?

Dlouhodobé účinky redukce nadváhy na komplikace diabetu 2. typu stále nejsou dostatečně známy. Autoři nedávno zveřejněné studie se snažili zjistit, zda intenzivní zásahy do životního stylu diabetiků mohou ovlivnit rozvoj diabetické nefropatie u těchto nemocných.

Prevence změnou životního stylu

Přes 5 tisíc diabetiků 2. typu s nadváhou nebo trpící obezitou ve věku 45 až 76 let bylo náhodně rozděleno do dvou skupin. Jedna část nemocných podstoupila program zahrnující intenzivní zásahy do jejich životního stylu, druhá část pak standardní edukativní program pro diabetiky. Změny životního stylu byly navrženy tak, aby pacienti sníženou kalorickou spotřebou a zvýšenou fyzickou aktivitou snížili svoji váhu a váhový úbytek dokázali udržet. Po celou dobu studie byla kromě mnoha dalších parametrů stanovována také albuminurie a glomerulární filtrace. Uvedené údaje byly použity k určení „velmi vysokého“ rizika chronického onemocnění ledvin.

Váhový úbytek pomáhá

Po průměrné 8leté době sledování bylo zjištěno, že výskyt velmi vysokého rizika chronického onemocnění ledvin je ve skupině podstupující intenzivní změny životního stylu nižší než ve druhé skupině pacientů. Tento efekt byl částečně přičítán snížení tělesné hmotnosti, glykovaného hemoglobinu (dlouhodobý ukazatel glykémie) a systolického krevního tlaku.

Snížení váhy jako součást léčby

Výsledky výzkumu ukazují, že redukce přebytečných kil může zabránit vzniku chronického onemocnění ledvin nebo oddálit jeho progresi u lidí s diabetem 2. typu trpících nadváhou nebo obezitou. Redukce hmotnosti pomocí změny stravovacích a pohybových návyků by proto podle autorů studie měla být samozřejmou součástí léčby pacientů s diabetem 2. typu.

Zdroj: http://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587(14)70156…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme