Mýty a fakta o dialýze

Selhání ledvin může překvapit kohokoliv bez ohledu na věk - muže, ženy a dokonce i děti. Nemocným se selháním ledvin zachraňuje život dialyzační léčba, která filtrací krve pomáhá odstraňovat škodlivé látky z těla, a zastává tak funkci, kterou jejich vlastní ledviny již vykonávat nemohou. Život lidí podstupující tuto terapii sice pokračuje i nadále, ale jsou často nuceni bojovat s řadou mýtů, které se o dialýze šíří.

8 nejčastějších mýtů o dialýze

I)
Mýtus: Dialýze vždy probíhá tak, že trávíte alespoň třikrát týdně několik hodin v dialyzačním středisku.
Fakt: Dialýzu lze provádět několika způsoby. Kromě hemodialýzy v dialyzačním středisku je možné využít možnosti peritoneální dialýzy v pohodlí vašeho domova. Vy a váš lékař musíte rozhodnout, na základě vašeho zdravotního stav a vašeho přání, která forma dialýzy je pro vás nejlepší.

II)
Mýtus: Dialýza je bolestivá.
Fakt: Při hemodialýze můžete pociťovat určité nepohodlí, když je jehla vpichována do fistule nebo graftu, ale většina pacientů obvykle nemá žádné jiné problémy. Dialyzační léčba sama o sobě je bezbolestná. Nicméně někteří pacienti mohou trpět poklesem krevního tlaku, což může vést k nevolnosti, zvracení, bolestem hlavy nebo křečím. Dodržováním vhodné diety se lze těmto vedlejším účinků vyhnout.

III)
Mýtus: Dialýza je odsouzení na smrt.
Fakt: Dialýza je naopak záchrana života. Pokud váš lékař rozhodne, že nastal čas nasadit dialyzační léčbu, znamená to, že budete žít svůj život a cítit se lépe.

IV)
Mýtus: Dialýza je drahá a nedostupná pro normálního pacienta.
Fakt: Ano, dialyzační péče je sice finančně náročná, ale je plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

V)
Mýtus: Vzhledem k závislosti na péči v dialyzačním středisku, nemohou dialyzovaní pacienti cestovat.
Fakt: Dialyzační střediska najdete po celé České republice a v mnoha cizích zemích. Léčba je standardizovaná. Pacient by si však měl domluvit toto ošetření v cizině s konkrétním zdravotnickým zařízením.

VI)
Mýtus: Pacienti na dialýze nemají čas ani energii chodit do práce.
Fakt: Mnoho dialyzovaných pacientů se vrací zpět do práce nebo do školy poté, co si zvykli na dialýzu.

VII)
Mýtus: Dialyzovaní pacienti nemají žádné rozhodovací právo ohledně jejich léčby.
Fakt: Jako pacient máte velkou kontrolu nad vaší léčbou. Pacienti mají svá práva zahrnující především právo na kvalitní péči, soukromí, lékařské informace a sociální a nutriční poradenství.

VIII)
Mýtus: Pacienti na dialýze se cítí osamoceni a jsou svojí rodině na obtíž.
Fakt: Mnoho dialyzovaných pacientů, jakmile si zvykne na dialyzační léčbu, se začne cítit mnohem lépe, než tomu bylo ještě před zahájením dialýzy a cítí se být také mnohem menší zátěží pro své příbuzné. Možná vám pomůže, když se zapojíte do dobrovolnických aktivit na pomoc stejně postiženým pacientům nebo do kampaní za prevenci a včasné odhalení onemocnění ledvin.

Zdroj: "kidney.org":http://www.kidney.org/news/ekidney/may11/MythsFromFacts_May11.cfm

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme