Náhrady mléka v ledvinné dietě

Kravské mléko představuje významný zdroj bílkovin a minerálních látek. Obsahuje však také poměrně vysoké hladiny draslíku a fosforu, a proto se pacientům s vyšším stupněm chronického onemocnění ledvin (stadium 4 a 5) doporučuje omezit jeho konzumaci. Pro zpestření jídelníčku je však možné zařadit tzv. rostlinné náhrady mléka, jako jsou mandlové, rýžové nebo sójové nápoje (v běžné řeči často hovoříme o mandlovém, rýžovém nebo sójovém „mléku“). Tyto výrobky jsou vhodnou alternativou také pro vegany a pro osoby s intolerancí laktózy či alergií na mléčné bílkoviny.

Bílkoviny, draslík, fosfor a vápník

 • Jeden hrnek nízkotučného mléka (240 ml) obsahuje přibližně 8 gramů bílkovin, 366 mg draslíku a 232 mg fosforu.
 • Obsah bílkovin v rýžovém a mandlovém nápoji je o mnoho nižší než v kravském mléce. Obsah proteinů v sójovém nápoji je srovnatelný s klasickým mlékem.
 • Obsah draslíku se u jednotlivých náhražek mléka velmi liší. Sójové mléko je přirozeně bohaté na draslík, jeden hrnek nápoje obsahuje 250 až 440 mg draslíku. U mandlového nápoje se jeho obsah pohybuje v rozmezí 150 až 250 mg a nejnižší je jeho zastoupení v rýžovém mléce, a to od 20 do 80 mg. Pro pacienty s onemocněním ledvin a vyšší hladinou draslíku v krvi není sójový nápoj vhodnou variantou.
 • Mandlové, rýžové a sójové mléko mohou také obsahovat fosforečnany jako aditiva. Je důležité si pozorně přečíst etiketu výrobku. Mandlové nápoje bez fosfátových přísad mají obvykle nízký obsah fosforu, v jedné porci (240 ml) asi 20 mg, ale může se zvýšit na 150–200 mg, pokud jsou přidány fosforečnany. Většina fosforu z mandlí totiž zůstává v mandlové drti, která je od mandlového mléka oddělena v průběhu zpracování. Rýžové mléko bez fosfátových přísad obsahuje na stejné množství nápoje kolem 50 mg fosforu a 100 až 150 mg v případě, že jsou přidány fosforečnany. Sójové nápoje mají přirozeně vysoký obsah fosforu s 80–150 mg na jednu porci a až 250 mg, pokud jsou přidány fosforečnany.
 • Nesmíme také zapomínat, že do výrobků nahrazujících mléko se také často přidává vápník se snahou napodobit vyšší obsah vápníku v kravském mléce. Pozor na takové výrobky, pokud máte vysokou hladinu vápníku v krvi (hyperkalcémii).
 • Náhrady mléka se také nemusí chovat stejně jako kravské mléko, pokud jsou použity při kulinářské přípravě, např. při pečení.

  Náhrady mléka se složením vzájemně liší, je proto třeba věnovat pozornost etiketě výrobku a získat zkušenost při použití v kuchyni. Mohou ale představovat vhodnou alternativu pro ty pacienty, kteří běžné kravské mléko nemohou konzumovat nebo je jeho konzumace u nich limitována.

  Zdroje:
  http://blogs.davita.com/kidney-diet-tips/?p=2393#sthash.ypFUBwhx.dpuf
  http://viscojis.cz/teens/index.php?option=com_content&view=article&id=1…

 • Mohlo by Vás zajímat

  Zeptejte se, poradíme

  Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

  Chci se zeptat odborníka B. Braun

  Zeptejte se, poradíme