Nezdravé jídlo zvyšuje hladinu cukru v krvi podobně jako diabetes

Britská studie odhalila, že nezdravá strava může zvyšovat hladinu glukózy v krvi podobně jako diabetes 2. typu a působit tak na ledviny stejně škodlivě.

Nezdravá strava vyvolala podobné změny jako diabetes

Výzkum probíhal na zvířecích modelech, u kterých byl uměle vyvolán diabetes a stravou navozená obezita a inzulínová rezistence (snížená schopnost tkání reagovat na inzulin, což má za následek hromadění glukózy v krvi, místo aby byla glukóza absorbována buňkami). Potkani byli po dobu 8 týdnů krmeni nezdravou stravou, která zahrnovala tučné sýry, čokoládové tyčinky, sušenky a bonbony, nebo po dobu 5 týdnů krmivem pro hlodavce s vysokým obsahem tuku (60 %).

Vědci pak zkoumali účinky této stravy na hladiny glukózy v krvi a glukózových transportérů v ledvinách. Při svých experimentech vědci zjistili, že u potkanů s diabetem se zvýšil počet některých typů glukózových transportérů (GLUT a SGLT) a že k podobným změnám došlo i u zvířat, která dostávala krmivo s vysokým obsahem tuku a nezdravou stravu.

Nezdravá strava zvýšila počet glukózových transportérů

Úkolem zmíněných transportérů je zabránit vylučování glukózy do moči. Čím je však plazmatická koncentrace glukózy vyšší, tím se zvyšuje i potřeba přenosu glukózy z moči zpět. Proto se v současnosti jeví inhibice glukózových transportérů v ledvinách a dosažení snížení hladiny glukózy v krvi jako slibná strategie léčby u pacientů trpících diabetem. Pochopit mechanismus toho, jak strava ovlivňuje chování glukózy v ledvinách a zda inhibitory glukózových transportérů v ledvinách mohou tyto změny zvrátit, by podle autorů studie mohlo přispět k ochraně ledvin před dalším poškozením. Potvrzení těchto předpokladů a funkčnost podobných intervencí musí být v budoucnosti ověřeny přímo na lidech, aby se mohly dostat až k pacientům.

Zdroje:
www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160510084155.htm
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/EP085670/full

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme