Obvod krku a kardiovaskulární riziko

Měření obvodu krku u obézních pacientů by se spolu s mírami obvodu pasu mohlo stát významným parametrem při posuzování rizika metabolického syndromu – souboru zdravotních potíží, které se často objevují současně a souvisí s rizikem mnoha chronických onemocnění, jako jsou např. diabetes mellitus nebo některá kardiovaskulární onemocnění. Bylo zjištěno, že obvod krku 36 cm a více u žen a 39 cm a více u mužů souvisí s kritérii pro metabolický syndrom. Především u žen pak obvod krku měl v některých případech větší výpovědní hodnotu než obvod pasu.

Obvod pasu versus obvod krku

Do studie bylo zahrnuto 138 pacientů. Všichni byli obézní s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšším. Většina z nich trpěla prediabetes (stav předcházející diabetu, který zvyšuje riziko vzniku cukrovky), 87 % mělo metabolický syndrom a 41 % již přímo vykazovalo příznaky diabetu. Téměř třetina (30 %) z nich byli muži. Průměrná hodnota BMI byla 35, průměrný obvod pasu činil 108 cm a průměrný obvod krku 39 cm.

U žen byl obvod krku silněji spojen např. s inzulínovou rezistencí a rizikem vzniku diabetu. Naopak obvod pasu byl v užším vztahu s BMI, hladinou plazmatické glukózy nalačno a hladinou glykovaného hemoglobinu (ukazatel dlouhodobé hladiny glukózy v krvi). U mužů byl obvod krku také silněji spojen s inzulinovou rezistencí než obvod pasu. Podobná souvislost však nebyla zaznamenána u BMI a u hladiny glukózy nalačno.

Obvod krku může naznačit víc než obvod pasu

U žen obvod krku 34,5 cm nebo větší představoval 87% senzitivitu pro odhad metabolického syndromu. U mužů obvod krku 38,8 cm nebo vyšší představoval 93% senzitivitu pro metabolický syndrom. Ačkoli obvod pasu je jedním z kritérií charakterizujících metabolický syndrom, má jeho měření podle autorů studie několik úskalí. Tento parametr může být velmi obtížné získat u těžce obézních lidí a je-li BMI vyšší než 35, pak obvod pasu neposkytuje žádné další informace navíc. Měřit obvod krku je naopak mnohem snazší a odráží také stav podkožního tuku v horní polovině těla, který je významným indikátorem obstrukční spánkové apnoe, časté komplikace obezity.

Cílem studie nebylo nahradit jeden parametr jiným, ale upozornit, že existují i další možnosti antropometrického měření. Kombinací více údajů o pacientovi se může zpřesnit diagnostika i u tak komplikovaného problému, jaký představuje metabolický syndrom.

Zdroje:
http://www.medscape.com/viewarticle/845250#vp_2
http://www.cardiab.com/content/12/1/76

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme