DASH dieta – účinná prevence onemocnění ledvin

Stále více lidí trpí chronickým onemocněním ledvin. Klíčovým faktorem přispívajícím ke vzniku chronického onemocnění ledvin je hypertenze. Jedním z účinných přístupů, který může pomoci v prevenci či oddálení postupu ledvinného onemocnění, je tzv. DASH dieta z ang. The Dietary Approaches to Stop Hypertension (neboli dietní přístupy pro zastavení hypertenze), která je určena osobám s vysokým krevním tlakem.

Co je DASH dieta?

DASH dieta zahrnuje stravu bohatou na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky. Důraz je kladen na libové maso, jako jsou ryby a drůbež, dále celozrnné výrobky, luštěniny a ořechy. V rámci diety je omezeno konzumování červeného masa, cukrovinek, přidaných cukrů a slazených nápojů.
DASH dieta má vysoký obsah vápníku, draslíku, hořčíku, fosforu, bílkovin a vlákniny. Vápník, draslík a hořčík v potravě totiž hrají roli při snižování krevního tlaku.

 • Klíčovým cílem diety je snížený příjem sodíku, který výrazně negativně ovlivňuje krevní tlak. Standardní typ diety povoluje 2,3 g sodíku denně, při dietě se sníženým příjmem sodíku se doporučuje pouze 1,5 g sodíku denně.
 • Obiloviny – 6 až 8 porcí denně, zahrnují chléb, další cereálie, rýži a těstoviny. Příkladem jedné porce je 1 plátek celozrnného chleba nebo 1/2 hrnku vařené rýže či těstovin.
 • Zelenina – 4 až 5 porcí denně, jedna porce představuje 1 šálek syrové listové zeleniny nebo 1/2 šálku nakrájené syrové nebo vařené zeleniny.
 • Ovoce – 4 až 5 porcí denně, jedna porce představuje 1 střední ovoce nebo 1/2 šálku čerstvého, mraženého nebo konzervovaného ovoce.
 • Mléčné výrobky – 2 až 3 porce denně, přednost mají mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Příkladem jedné porce je 1 šálek mléka, 1 šálek jogurtu nebo 50 g sýra.
 • Libové maso, drůbež a ryby – 6 nebo méně porcí denně, příkladem jedné porce může být 30 g vařeného libového masa nebo ryby, ekvivalentem je jedno vejce.
 • Ořechy, semena a luštěniny – doporučeno 4 až 5 porcí týdně, patří sem zejména mandle, slunečnicová semena, fazole, hrách nebo čočka. Příkladem jedné porce je 1/3 šálku oříšků, 2 lžíce semen nebo 1/2 šálku vařené fazole či hrachu.
 • Tuky a oleje – 2 až 3 porce denně, doporučeny jsou spíše nenasycené tuky, příkladem jedné porce je 1 lžička kvalitního margarínu nebo 2 lžíce lehkého salátového dresinku.

  Je DASH vhodná pro pacienty s chronickým onemocněním ledvin?

 • Je prokázáno, že konzumace DASH diety má za následek významné snížení krevního tlaku.
 • Vysoký podíl draslíku a fosforu přijímaných v DASH dietě obvykle neznamená v časných fázích chronického onemocnění ledvin závažný problém. Vhodná je však pouze pro osoby v 1. nebo 2. stadiu choroby. Dialyzovaným pacientům se tato strava nedoporučuje kvůli vysokému obsahu draslíku a fosforu.
 • ACE inhibitory užívané pro kontrolu krevního tlaku mohou způsobit zvýšené zadržování draslíku v těle. Nezbytná je proto pravidelná kontrola hladiny draslíku.
 • Vegetariánská varianta DASH diety bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné cereálie a ořechy, ale s nižším zastoupením bílkovin, může pomoci snížit hladinu bílkovin (albuminu) v moči u pacientů s proteinurií.
 • DASH dieta je také spojena s nižším rizikem rozvoje ledvinových kamenů.

Zdroj:
"mayoclinic.com":http://www.mayoclinic.com/health/dash-diet/HI00047
"davita.com":http://www.davita.com/kidney-diet-tips

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme