Jedí starší pacienti na dialýze méně než jejich vrstevníci?

Dostatečný příjem živin je důležitým faktorem úspěšné léčby a kvality života dialyzovaných. Starší pacienti na dialýze mohou být ohroženi podvýživou. Ta je u dialyzovaných spojena s mnoha komplikacemi (např. chudokrevnost, snížená imunita) a dokonce s vyšším rizikem úmrtí. K podvýživě může vést nejen nechutenství či nedostatečný příjem stravy, např. v důsledku vynechávání jídel kvůli hemodialýze nebo vyšetřením, ale i nedostatečná dialýza, chronické zánětlivé stavy aj.

Dialyzovaní senioři jedí dostatečně

Výzkumníci srovnávali příjem stravy u starších pacientů podstupujících hemodialyzační léčbu s příjmem stravy seniorů bez chronického onemocnění ledvin. Navíc také posuzovali, zda dietní příjem hemodialyzovaných pacientů je v den dialýzy nižší než v ostatní dny.

Byly hodnoceny stravovací návyky 54 starších pacientů na dialýze a 47 osob bez chronického onemocnění ledvin. Při porovnání příjmu potravy mezi zkoumanou a kontrolní skupinou bylo zjištěno, že hemodialyzovaní pacienti měli významně nižší pouze příjem bílkovin a fosforu. Výsledky také ukazují, že v den dialýzy měli pacienti výrazně snížený celkový příjem energie a zkonzumovali méně bílkovin, lipidů, draslíku a fosforu ve srovnání s ostatními dny. Nižší příjem se však netýkal sacharidů a vápníku.

Hlídat příjem stravy v den dialýzy

Zdá se tedy, že kromě bílkovin a fosforu je příjem energie a živin u starších pacientů na hemodialýze podobný jako u starších osob bez chronického onemocnění ledvin. Důležité je však zjištění, že příjem potravy bývá nižší přímo v den dialýzy. Autoři studie proto doporučují zaměřit se na zlepšení nutričního příjmu zejména během dne, kdy pacienti podstupují dialyzační léčbu.

Zdroje:
http://www.jrnjournal.org/article/S1051-2276(14)00204-0/abstract
http://www.nefrologie.eu/cgi-bin/main/read.cgi?page=dieta

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme