Může infarkt způsobit onemocněním ledvin?

Srdce a ledviny jsou ve vzájemném vztahu a poškození jednoho orgánu může zvýšit riziko onemocnění druhého. Jakmile se u pacienta objeví srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin, šance na budoucí problémy se srdcem nebo s ledvinami jsou vyšší než u lidí bez podobných zdravotních potíží. Dobrou zprávou je, že vhodnou prevencí lze tato rizika významně snížit.

Kardiorenální syndrom
======================

Lidé s chronickým onemocněním ledvin nebo se selháním ledvin mají vyšší riziko onemocnění srdce, včetně srdečního infarktu nebo srdečního selhání. Naopak u pacientů se srdečním selháním nebo se srdečním infarktem se mohou objevit problémy s ledvinami – buď akutní selhání ledvin nebo chronické onemocnění ledvin. Když je jedinec postižen jak onemocněním srdce, tak ledvin, označuje se někdy tento stav jako kardiorenální syndrom.

Změny po infarktu negativně ovlivňují funkci ledvin
===================================================

V případě infarktu může k následnému poklesu funkce ledvin přispět řada faktorů. Stresová reakce, kterou srdeční infarkt v těle vyvolá, může mít za následek hormonální změny, které mohou negativně ovlivnit funkci ledvin. Změny srdeční činnosti mohou vést k poškození ledvin také snížením krevního zásobení ledvin. Funkci ledvin mohou také ovlivnit léky podávané po infarktu, včetně kontrastní látky používané při zobrazovacích vyšetřeních, jako je angiografie a CT vyšetření.

Již existující rizikové faktory zhoršují prognózu
=================================================

Je však důležité si uvědomit, že přítomnost rizikových faktorů pro vznik onemocnění ledvin ještě před srdečním infarktem, spolu se závažností srdečního infarktu významně ovlivňují pravděpodobnost rozvoje poškození ledvin po srdečním infarktu nebo obnovení funkce ledvin po jejich poškození.
Trpí-li např. osoba chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, a poté je postižena srdečním infarktem nebo akutním srdečním selháním, riziko akutního poškození ledvin po srdečním infarktu je podstatně vyšší a šance na uzdravení ledvin je nižší než u někoho, kdo nemá žádné onemocnění ledvin nebo prodělal jen mírný infarkt.

Zdroj: https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-heart…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme