Může vyšší spotřeba kávy snížit riziko cukrovky?

Výzkumníci z oblasti výživy zkoumali vliv pití kávy na riziko vzniku diabetu II. typu. Lidé, kteří navýšili konzumaci kávy nejméně o jeden šálek denně, měli nižší riziko diabetu 2. typu, než ti, u nichž k žádné změně ve spotřebě kávy nedošlo.

Více kávy – nižší riziko cukrovky

Vědci analyzovali údaje téměř 124 tisíc osob z několika dlouhodobých studií týkající se pití kávy s kofeinem a bez kofeinu. Stravovací návyky zkoumaných jedinců byly hodnoceny každé čtyři roky pomocí dotazníků. Celkem bylo zdokumentováno 7269 případů diabetu 2. typu.

Výsledky ukázaly, že lidé, kteří zvýšili svou spotřebu o více než jeden šálek denně (průměrná změna představovala 1,69 šálků denně) po dobu čtyř let mělo následující 4 roky o 11 % nižší riziko vzniku diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, u nichž se množství denně vypité kávy nijak nezměnilo. Jeden šálek kávy byl definován jako 240 ml černé kávy, případně s přidáním malého množství mléka a/nebo cukru. Navíc ti, kteří snížili svou denní spotřebu kávy o více než jeden šálek (průměrná změna představovala 2 šálky denně) měli o 17 % vyšší riziko vzniku cukrovky.

Pití kávy může přispět k lepšímu zdraví

I přes to, že výsledky studie naznačují, že přiměřené pití kávy by mohlo mít pozitivní dopad na lidské zdraví, je třeba je interpretovat v kontextu celé studie a jejích limitů. Výzkumníci nebrali v potaz absolutní konzumaci kávy, ale sledovali pouze změny v množství vypité kávy ve čtyřletých intervalech. Navíc se jednalo o hodnocení respondenty, nikoliv o objektivní měření spotřeby, a účastníky studie byli zdraví zdravotničtí pracovníci, u kterých lze očekávat vyšší míru zdravotní gramotnosti.
Vznik diabetu 2. typu je podmíněn mnoha faktory a je tedy třeba věnovat pozornost širokému spektru potenciálních vlivů. Proto autoři výzkumu v závěru zdůrazňují, že riziko vzniku diabetu můžeme omezit zejména správnou stravou, udržováním adekvátní tělesné hmotnosti a dostatkem pohybu.

Zdroj: http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/increasing-daily-coffee…

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme