Průvodce pacienta

Hospodaření s časem aneb život na dialýze

Lidé s onemocněním a selháním ledvin tráví každý týden dost času na dialýzách. Kromě toho jsou nezbytné pravidelné návštěvy lékaře a následné kontroly. V důsledku toho se čas a energie stávají mnohem důležitějšími než dříve. Uvažujte konkrétně: Jaké věci v životě jsou pro vás důležité? Co chcete dělat? Co vám přináší pocit štěstí a spokojenosti? Jakmile si uvědomíte své priority, je užitečné se blíže podívat na svůj týdenní režim a zorganizovat si čas tak, abyste mohli plnit své cíle.

Sestavte si efektivní časový plán

Při přechodu na dialýzu si mnoho pacientů sestaví týdenní plán, do kterého si zaznamenává lékařské návštěvy, další důležité záležitosti, rozložení pracovní náplně, své koníčky a soukromý život. To jim pomáhá zajistit, aby mohli dělat věci, které mají rádi, v klidu a s přehledem. 

Vezměte si list papíru, nakreslete si mřížku a představte si svůj rozvrh na celý týden. Poté si rozdělte časové úseky a rozdělte je do tří kategorií:

  • plně zaneprázdněné (např. práce, nákupy)
  • částečně vytížené (např. sezení na dialýze)
  • zcela volné

Zkontrolujte seznam činností a přidělte jim v rámci svého plánu časové úseky. Některé činnosti lze vykonávat i při částečném vytížení - například je možné číst si knihu během dialýzy. Jiné činnosti vyžadují časové úseky, kdy jste zcela volní.

Tipy pro lepší využití času:

Dialýza vyžaduje pravidelné dodržování, aby byl její účinek efektivní. Avšak vždy je třeba určité flexibility, aby si pacient mohl svůj život přizpůsobit. Mnoho dialyzačních středisek nabízí noční a pozdní termíny dialýzy pracujícím pacientům.

Využijte volný čas na dialýze

Přestože dialyzační sezení zabere několik hodin týdně, tento čas můžete využít naplno. Během dialýzy si můžete číst oblíbenou knížku či nové vydání časopisu, poslouchat hudby, sledovat pořad v televizi nebo vyřídit zanedbané e-maily. Tento čas využívají také rodinní příslušníci a přátelé pacientů, například čtením článku plného rad a tipů.

Zaplňte své časové mezery

V rámci vašeho dne existují další časové mezery, kdy nejste plně, ale jen částečně vytíženi, např. při dojíždění nebo čekání ve frontě. Tyto časové úseky se skvěle hodí pro menší aktivity a věci k vyřízení. V průběhu celého týdne se tyto krátké časové úseky sečtou do znatelně viditelného množství času.

Rozdělte si úkoly systematicky

Existuje několik způsobů, jak zkrátit čas, který strávíte domácími pracemi. Zkuste například uvařit větší porce na několik jídel předem. Místo toho, abyste měli jeden den na všechny domácí práce a úklid, zkuste využít časové mezery mezi jinými činnostmi.

Snadné recepty při ledvinové dietě

Při vaření se můžete inspirovat našimi jednoduchými recepty, které jsou uzpůsobené pro pacienty s onemocněním ledvin. Recepty jsou kontrolovány nutričními specialistkami a obsahují přehled nutričních hodnot každého pokrmu. V receptáři naleznete rozmanitou paletu nápadů na menší pokrmy k zakousnutí, hlavní chody i netradiční recepty ze zahraničí. 

Vychutnejte si volné chvíle s našimi recepty.

Budujte vztahy se svými milovanými

Přátelé jsou důležitou součástí našeho života a přispívají k celkové pohodě každého z nás. Do života nám mnohdy vstoupí i lidé, kteří zabírají mnoho času, aniž by se na budování vztahů podíleli a někdy nám berou energii, dobrý pocit a chuť do života. Směrujte svou energii a úsilí od těchto lidí dál a zaměřte se na ty vztahy, které za to opravdu stojí. Pomůže to vaší psychické pohodě, která se následně odráží i na fyzické kondici. 

Komunikujte a dopřejte si podporu

Mnoho pacientů s chronickým onemocněním prochází těžkými fázemi, frustracemi a psychickou nepohodou. V těchto chvílích je nejdůležitější myslet na podporu rodiny a přátel, i lidí ve vašem zdravotním týmu, kteří jsou tu pro vás. Nebojte se zeptat svých blízkých a svěřit se jim. Otevřená komunikace je důležitá, pro vaše zdraví, ať už psychické či fyzické. Kromě toho je zde možnost připojit se ke svépomocným skupinám nebo komunitám pacientů. 

Nezapomínejte na svůj společenský život

Nezapomeňte, že vaše životní role manželky, manžela, rodiče, přítele nebo odborníka ve vaší profesi jsou stále důležité. Vynaložte vědomé úsilí, abyste o ně pečovali. 

Vyhněte se stresu z maličkostí

Mnohé z výše uvedených rad jsou užitečné pro lepší využití času. Při organizaci týdne to však rozhodně nepřehánějte. Nejde o to, abyste toho stihli co nejvíce, ale abyste dělali věci, které jsou pro vás opravdu důležité. Navržené časové harmonogramy vám mohou pomoci uniknout ze stálého rozvrhu, ale je důležité řídit se svým pocitem a dělat to, co je vám příjemné.

Sportujte s rozumem a rozvahou

Je všestranně prospěšné věnovat se sportu. Cvičení může být tím nejlepším lékem na chmurné myšlenky a posiluje odolnost imunitního systému. Pravidelné cvičení vám umožní více si užívat života, zlepšuje krevní tlak, metabolismus a obvykle také pomáhá udržovat ideální váhu. Pohybová aktivita, v podobě pravidelných procházek či jiných sportů, by se měla v ideálním případě stát součástí vašeho denního režimu. Nemusíte být špičkový sportovec ani přehánět své sportovní nasazení. Denně stačí ujít 4 tisíce kroků pro podporu svého zdraví.

Mohlo by Vás zajímat

Zeptejte se, poradíme

Nebojte se mluvit o zdravotních problémech, které souvisejí s ledvinami. Zeptejte se nás na to, co vás zajímá a my vám poradíme. Také se můžete podívat na odpovědi na otázky, které položili jiní už před vámi, nebo si přečíst příběhy našich pacientů.

Chci se zeptat odborníka B. Braun

Zeptejte se, poradíme