Slovníček

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Ž
IgA nefropatie

onemocnění ledvin způsobené ukládáním deposit Imunoglobulin A (IgA) v glomerulu. Ta poškozují glomeruly (čili drobné kapilárky), což vede k pronikání červených krvinek a bílkovin do moči, k otokům rukou a nohou. U části nemocných dochází během let k selhání ledvin.

imunitní systém

obranný systém organismu; brání tělo před viry, bakteriemi nebo jinými cizími částmi

imunosupresiva

léky používané k potlačení imunitní reakce organismu. Léky jsou podávány u pacientů po transplantaci ledviny k prevenci jejího odmítnutí a u nemocných s autoimunitními onemocněními, jako je například lupus erytematodes.

infekce močových cest

přítomnost infekce v močových cestách (bakteriálniho nebo virového původu). Projevuje se pálením, řezáním při močení. Infekce může cestou z močovodů do ledvin a způsobit pyelonefritidu (zánět ledviny resp. ledvinné pánvičky).

intersticiální nefritida

zánětlivé onemocnění buněk ledvin, které nejsou součástí nefronu. Onemocnění může vést k akutnímu selhání ledvin nebo chronickému selhání ledvin.

intravenózní vylučovací urografie

rentgenové vyšetření ledvin, močovodu a močového měchýře. Jodová kontrastní látka je aplikována do žíly, svým průběhem vylučování – vychytáváním v ledvinách, shromažďováním v moči – zobrazuje na rtg. snímku strukturu močového ústrojí.

ischemie

nedokrvení (nedostatečný přísun kyslíku krví) způsobené nedostatečným cévním zásobením z důvodu uskřinutí nebo ucpání přívodné cévy