Slovníček

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Ž
maligní (akcelerovaná) hypertenze

stav charakteristický diastolickým (spodním) tlakem nad 130 mmHg. Projevuje se nauzeou (nevolnost), zvracením, poruchou vidění, encefalopatií a bolestmi hlavy.

membrána

1. tenká vrstva nebo povrch, který pokrývá dutinu břišní a povrch orgánů v ní. Může sloužit jako filtr (má polopropustnou – semipermeabilní funkci). Je velmi důležitou tělesnou strukturou pro peritoneální dialýzu. Dovoluje drobným částem, jako je močovina, kreatinin, minerály, prostupovat z tkání a z krve do dutiny břišní naplněné dialyzačním roztokem. V dutině břišní se této tenké vrstvičce říká peritoneum. 2. membrána v hemodialyzačním filtru – je vyrobena z polopropustného materiálu, který rovněž umožňuje prostup nejmenších chemických látek skrz, zatímco větší části jako bílkoviny a krevní destičky zůstávají na krevní straně.

membranoproliferativní glomerulonefritida

nemoc, která se objevuje zvláště u dětí a dospívajících. Nemoc vede k jizvení glomerulů, což se projevuje proteinurií, hematurií a někdy vede k chronickému selhání ledvin.

membranózní glomerulopatie

je po diabetické nefropatii druhou nejčastější příčinou nefrotického syndromu u dospělých. U 3/4 případů se jedná o tzv. idiopatickou membranózní glomerulopatii, při níž není příčina onemocnění zřejmá. U zbývající 1/4 případů je nemoc projevem systémového onemocnění, jako systémový lupus erytematodes, infekční hepatitis B nebo C a některé druhy rakoviny.

moč

tekutina vznikající v ledvinách filtrací krve přes glomeruly, odstraňuje z těla odpadní látky. Cestou ledvinové pánvičky, močovodů a močového měchýře je posléze močovou trubicí močením odstraňována z těla.

močová trubice

viz uretra

močovina

urea, odpadní produkt v krvi, který vzniká jako konečný produkt při metabolismu bílkovin. Ledviny filtrují krev, aby odstranily močovinu (ureu). Pokud funkce ledvin klesá, hladina močoviny v krvi od určitého stupně roste.

močovody

viz ureter

močový měchýř

viz vesica urinalis