Jste zde: Ledviny.cz PoradnaPrávní poradna

Právní poradna

Dobrý den chci se zeptat jestli můžu darovat ledvinu aby se ten pacient nedozveděl od koho je ? anonymně?

Mgr. Milan Filípek

Mgr. Milan Filípek

15. 02. 2017

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz do právní poradny.

K Vašemu dotazu uvádíme, že anonymní darování ledviny česká legislativa umožňuje.

Transplantační zákon se anonymnímu darování výslovně věnuje v ust. § 20 – Respektování anonymity mezi dárci a příjemci a informační povinnost poskytovatelů zdravotních služeb.

Anonymita dárce je také podpořena evropským právem, kdy příslušná směrnice členským státům ukládá povinnost přijmout veškerá opatření vedoucí k tomu, aby příjemce a dárce nebylo možno identifikovat za účelem vysledování příjemců či dárců.

Dárce v každém případě musí podstoupit určitá vyšetření, aby bylo ověřeno, že je dárce zdravý a odběr ledviny pro něj nebude představovat krátkodobou ani dlouhodobou komplikací. Anonymní darování také zahrnuje rozhovor se členy etické komise, kterou tvoří lékaři, klinický psycholog a právník.

V případě, že o darování ledviny reálně uvažujete, je zcela jistě na místě si ze všeho nejdříve domluvit schůzku se zkušeným lékařem-nefrologem.

S přáním hezkého dne

Dobrý den.Rozhodla jsem se darovat ledvinu.A nikdo mi nikde nedokáže odpovědět mám nebo namám nárok na odškodnění neboli bolestné.Mám ji pro manžela už jsme objednání do ikemu děkuji Malimánková

Mgr. Milan Filípek

Mgr. Milan Filípek

09. 11. 2015

Vážená paní Malimánková,

velice děkujeme za Váš dotaz, oceňujeme Vaše rozhodnutí a věříme, že se zákrok vydaří a přispěje ke zkvalitnění života Vašeho manžela.

Vámi dotazovaný termín „nárok na odškodnění neboli bolestné“ spadá do oblasti občansko-právní, konkrétně náhrady újmy na zdraví.

V případě transplantace orgánů je ovšem zákonná úprava peněžní náhrady za postoupení daného zákroku upravena v zákoně č. 285/2002 Sb., transplantační zákon, konkrétně v ust. § 28b.

Transplantační zákon zde dělí nárok na peněžní náhradu v zásadě na dvě složky, a to na:

  1. náhradu účelné a prokazatelně vynaložených nákladů a
  2. ušlý výdělek.

Náhrada účelně a prokazatelně vynaložených nákladů zahrnuje zejména náklady spojené s léčbou, tzn. např. náklady na zdravotnické pomůcky, léky, ošetřování, zvláštní dietu, které nebyly po dobu léčby hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. U těchto nákladů samozřejmě platí, že musejí být vynaloženy účelně a zároveň dostatečně prokázány ( např. daňovým dokladem). Do těchto nákladů se ovšem nezapočítává náhrady cestovních výdajů, které jsou ze zákona hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Druhou složkou peněžní náhrady spojenou s darováním orgánu je rozdíl mezi ušlým výdělkem a obdrženou náhradou mzdy, platu nebo odměny a obdrženým nemocenským z nemocenského pojištění, které Vám vznikne dočasnou pracovní neschopností v souvislosti s odběrem orgánu a poskytováním zdravotních služeb, které si tento odběr vyžádal. Jinými slovy a jednodušeji řečeno, dárce od státu obdrží rozdíl mezi svým ušlým výdělkem po dobu pracovní neschopnosti a tím, co za dobu pracovní neschopnosti do státu/zaměstna­vatele obdržel. Tato náhrada rozdílu je ovšem omezena maximálně co do dvojnásobku průměrné mzdy, což momentálně činí přibližně 52.500,– Kč.

Podstatnou informací je, že veškeré výše uvedené nároky musí být uplatněny nejpozději do 24 měsíců od provedení odběru orgánů.

Poučení o všem výše uvedeném je ovšem povinen zajistit poskytovatel zdravotních služeb, u kterého bude zákrok proveden, a to před samotným zákrokem. Pro bližší informacemi proto doporučuji se obrátit přímo na IKEM či Koordinační středisko transplantací (www.kst.cz), kde je zároveň k dispozici formulář pro uplatnění výše uvedených nároků.

Vážená paní Malimánková, Vám i Vašemu manželovi přejeme úspěšný zákrok a rychlou rekonvalescenci.

S pozdravem

Dobry den,

muj kamarad se dozvedel, ze za par mesicu bude muset zacit chodit na dialyzu. Momentalne je na tom psychicky velice spatne (proto pisu ja) nema praci a obava se ze s takovym postizenim si ani zadnou nenajde. Ma vystudovanou bohemistiku, umi nemecky a anglicky. Mohla bych Vas poprosit o nejake odkazy, nebo kontakty na zamestnani, firmy, nebo stejne postizene pacienty, proste nekoho kdo by mu byl schopen poradit, nebo pomoci?

Dekuji za jakoukoliv odpoved

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

V současné době mi sice není známo, že by existovala společnost zaměřující se přímo na zaměstnávání dialyzovaných pacientů, zasílám Vám však souhrn odkazů na stránky, které by se Vašemu kamarádovi mohly hodit: http://www.ledviny.cz/uzitecne-weby.

Obecně dialyzační léčba nemusí být překážkou najít si práci, mnoho dialyzovaných pacientů nadále pracuje; vždy však záleží na zdravotním stavu konkrétního pacienta. V každém případě Vašemu kamarádovi doporučuji, aby se v této záležitosti poradil se svým lékařem.

Přeji Vašemu kamarádovi hodně zdaru při zvládání tak složité životní situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, jezdím po transpl. ledviny na kontroly z NJ do OL, pracuji na celý úvazek, mám nárok na celý den volna, nebo musím část nahrazovat? Děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Jdete-li na vyšetření, zaměstnavatel je povinen Vám za tímto účelem poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu po nezbytně dlouhou dobou, a to za splnění všech těchto podmínek:

  1. vyšetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s Vaší pojišťovnou,
  2. jde o zdravotnické zařízení poskytující potřebnou péči, které je nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti a
  3. vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu

(Zdroj: zákoník práce č. 262/2006 Sb., v platném znění a vyhláška č. 590/2006 Sb.)

Pokud byste na vyšetření dojížděl do zdravotnického zařízení, které však není nejblíže Vašemu bydlišti či pracovišti, máte sice nárok na pracovní volno po nezbytně nutnou dobu, náhrada mzdy by Vám však dle platných právních předpisů náležela jen za nezbytně nutnou dobu, jako by vyšetření bylo provedeno ve Vašem nejbližším zdravotnickém zařízení.

K Vašemu konkrétnímu případu: pokud je Olomouc nejbližší město, v němž je zdravotnické zařízení, kde by Vás za podmínek výše mohli vyšetřit a vyšetření není možné provést mimo pracovní dobu, náleží Vám pracovní volno a náhrada mzdy po nezbytně nutnou dobu (tj. zejména za dobu vyšetření a cestu k lékaři). Neplatí tedy, že byste měl automaticky nárok na pracovní volno po celý den.

Jen pro úplnost, dle zákoníku práce jste povinen zaměstnavateli překážku v práci prokázat (tedy především dobu vyšetření a souvisejících úkonů, např. cesty). V této souvislosti je Vám Váš lékař povinen poskytnout potřebnou součinnost (např. potvrdit dobu trvání vyšetření).

S přáním pěkného dne

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, prosím o zodpovězení,ptám se již asi po čtvrté..Vlivem selhání ledvin se mi velmi zkazily zuby a musela jsem nechat dát korunky, nyní se chci zbavit „buvolího hrbu“ za krkem, který vznikl vlivem užívání vysokých dávek kortikoidů,působí mi zdravotní i estetické problémy.Doložení od lékaře bych měla.Alespoň část výdajů bych tedy uvítala zpět,jako invalidní mám nízký příjem.Nic ve zlém, nesrovnávám, avšak,ženám po rakovině se plastika prsu hradí.Kam se tedy mám obrátit??? Mnohokrát děkuji!

Vážená paní, velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny a zároveň se omlouvám za pozdější reakci. Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Informaci o úhradě by Vám však mělo předem poskytnout také zdravotnické zařízení, ve kterém má být příslušný zákrok proveden. Obecně je poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobrý den, opětovně zadávám dotaz. Od dvou let trpím chronickou nedostatečností ledvin, od 14ti dialýza, nyní je mi 38 a jsem po třetí transplantaci­.Vlivem toho všeho dostaly velmi „zabrat“ mé zuby,což mne trápilo.Nechala jsem si tedy až nyní udělat korunky, jejichž částka činila cca 41 000Kč.Aniž bych chtěla srovnávat onemocnění,zeptám se takto, ženy po rakovině vlivem této nemoci mají nárok na plastiku,která je čistě estetická, kam se mám obrátit,abych dostala alespoň část financí za taktéž estetický zákrok? Děkuji. Chápu,že nenusí být ideální odpovídat na toto veřejně, proto připojuji email. Děkuji a přeji pěkné dny. S pozdravem, Monika Pokludová.

Vážená paní, velice děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny.

Dle mého názoru by bylo nejvhodnější obrátit se přímo na Vaší pojišťovnu s konkrétním dotazem.

Obecně však platí, že by Vám informaci o úhradě mělo předem poskytnout zdravotnické zařízení, ve kterém byl příslušný zákrok proveden. Poskytovatel zdravotních služeb (tedy zdravotnické zařízení) je povinen informovat pacienta o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených či částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění, a to před jejich poskytnutím (zejména zpřístupněním ceníku). (viz § 45 odst. 2 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách)

Přeji hodně štěstí při zvládnutí této nelehké situace.

S pozdravem

Mgr. Zuzana Cvrčková

Dobry den,
chtela bych darovat ledvinu, ale nevim na koho se obratit. Budete si jiste myslet, ze jsem nejspis blazen, ale pravda je takova, ze ja sama mam jen jednu. Jsem si naprosto jista, co chci udelat a rada bych darovala ledvinu cloveku, ktery ji potrebuje.Asi nebude doktor, ktery na tento muj nazor pristoupi, ale myslim, ze je lepsi zivy darce, nez mrtvy. Dekuji. S pozdravem Samanta

Vážená paní Samanto,

děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Vaše odhodlání pomoci blízkému člověku je opravdu obdivuhodné. Bohužel jako právník nejsem schopna odpovědět, zda můžete svou jedinou ledvinu darovat. Doporučila bych Vám obrátit se na lékaře, který by Vaši situaci posoudil a rozhodl, zda je darování v takovém případě možné.

V každém případě je nutno připomenout, že před každou transplantací je třeba podstoupit speciální vyšetření krve, které určí, zda je darování mezi dvěma konkrétními osobami vůbec možné (jde o to, aby se krev a tkáně dárce co nejvíce shodovaly s krví a tkáněmi pacienta, jinak by pacientovo tělo nemuselo novou ledvinu přijmout). To znamená, že se může stát, že ledvina dárce nemusí být pro konkrétního pacienta vůbec vhodná.

Neznám konkrétní zdravotní stav pacienta, ale existují i další možnosti – např. dialýza, případně zařazení na tzv. čekací listinu nebo zvážit, zda se v pacientově okolí nenajde jiný dárce se dvěma ledvinami. Bližší informace by Vám jistě podal lékař, doporučuji se tedy obrátit na něj.

Držím Vám i Vám blízkému pacientovi palce, abyste tuto nelehkou životní situaci zvládli.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Co delat, kdyz vas poskozuji lekari , tim ze jste psychicky narusena.Snad proto , aby vas nemuseli lecit.Neveri vam vas zdravotni stav a tim vas znovu poskozuji. Dekuji Ilona Rysava

Vážená paní Ryšavá,

děkujeme za Váš dotaz. Především máte právo na volbu svého lékaře, tedy i na změnu toho současného.

Další možnost je, že jestliže svému lékaři nedůvěřujete či máte pochybnosti o jeho postupu, máte právo na konzultaci s jiným lékařem v daném oboru. Váš ošetřující lékař má v takovém případě povinnost lékaři-konzultantovi zpřístupnit informace o Vašem zdravotním stavu v rozsahu, který je nutný pro poskytnutí konzultace.

Pro úplnost máte-li pocit, že Váš lékař postupuje neodborně nebo neeticky, máte právo podat stížnost buď přímo jemu (což v praxi nemusí být úplně efektivní) nebo České lékařské komoře.

Přeji pěkný den

Zuzana Ferancová

Dobrý den jezdím půl roku na kontrolu po transpl. ledvin sanitou, ted bych chtěl jezdit vlast.autem, mám žádat o povolení na cestovní příkazy všeobecnou zdrav. pojišt. nebo stačí na transplat. centrum u ambulatního lékaře , kde se léčím po TL. Mám na to nárok? Do Prahy to mám 110 km na 7 00 hodin nedostanu ani vlakem ani autobusem a musí se mnou jet doprovod.Děkuji za odpověd Zdenek.

Vážený pane Zdeňku,

děkujeme za Váš dotaz. Jestliže máte nárok na hrazenou sanitku a rozhodnete se pro dopravu soukromým vozidlem řízeným jinou osobou, musí tento způsob dopravy schválit Váš ošetřující lékař. Doporučuji tedy, abyste se obrátil přímo na svého ošetřujícího lékaře.

Jestliže to Váš lékař schválí, máte nárok na náhradu cestovních dokladů ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen Vám požadované zdravotní služby poskytnout.

Přeji pěkný den

Zuzana Ferancová

Dobry den,nevim,zda je to otazka primo pro Vas ale zkusim to: pokud si vyberu ze dvou moznosti lecby jinou nez tu co preferuje lekar – je to odmitnuti lecby?

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Bohužel neznám konkrétní detaily daného případu, tudíž odpovídám obecně: Váš lékař je povinen Vás informovat o možnostech léčby, včetně o možných alternativách a jejich rizicích. V zásadě se tedy nejedná o odmítnutí léčby, jestliže si z více variant zvolíte možnost, kterou Váš lékař nepreferuje.

S pozdravem

Zuzana Ferancová

Stránkování: 1 2