Jste zde: Ledviny.cz PoradnaLékaři radí

Lékaři radí

Dobry den, otec je v predialyzačním stadiu, zapsán na WL. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s občasným pitím alkoholu cca 2× týdně sklenice piva? Nikde jsem na to odpověď nenašla, mně se to nelíbí, snažím se, aby dodržoval nizkobilkovinovou stravu a snažím se mu to rozmlouvat. Děkuji za odpověď

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

11. 08. 2021

Dobrý den, 2× týdně sklenice piva nemůže škodit, ale v doporučeních to nenajdete. Alkohol obecně doporučovaný není a velmi těžko se určuje hranice, kolik alkoholu nevadí a kolik je už špatně. Pivo nemá vliv na nízkobilkovin­nou dietu.

Dobry den, jsem +č let dialyzovana a snazim se dodrzovat dietu sialyzovanych hodne presne. Za ty roky uz vim co muzu a co ne. Posledni dobou jsem zacala mit hodne vysoky Fosfor i kdyz leky beru dokonce i 12 tablet dennne. Trpim pritom prujmy, v ramci zkraceneho streva. Napadlo me jestli Fosfor neni vysoky diky lekum , ktere beru. Myslim tim sedativa, ktera nesnasim.Pokud se vysadi fosfor se dostane na normalni hranici.Pri stejne diete a i pri mensim mnozstvi leku na fosfor. Mam to vyzkousene.Nejsem diabetik a tak nemam problemy s cevami, vsak lide kteri problemy maji s diabetem prichazi o nohy. Na dialyze v Bohunicich je celkem vysoke procento amputaci koncetin i u mladch lidi.Stalo by to za overeni.Nemelo by se poskozovat ale pomoci co nejdrive k transplantaci, uzdraveni a hlavne pomoci pacientum. dekuji

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

04. 08. 2021

Dobrý den. Máte pravdu v tom, že léky mohou obsahovat přídavek fosforu a to v různé výši – od 0 až např. po 200 mg. Přítomnost pomocných látek je uváděna u složení léků v tzv SPC (summary of product characteristics) v bodě 6.1, bohužel není uváděné množství látky. Tyto informace lze najít v databázi léků: https://mediately.co/cz

Anglicky psaný článek o výskytu fosforu v lécích: Link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/PMC7264818/

Dobrý den, dotaz se asi někam ztratil. Chtěla bych se zeptat, co ještě mohu dělat, aby se mi nevracel zánět močových cest. Rok a půl jsem měla pokoj a teď na začátku července známé slabé štípání, nasadila jsem po dohodě s PD z dřívějška osvědčený Furolin a po krátké době jsem cítila úlevu. Pravděpodobná příčina – klimatizace v kanceláři, lehké oblečení…prostě prochladnutí. Sedimentace a kultivace po dobrání byly v pořádku. Po 14 dnech opět štípání, přitom dodržuji podle mě všechno důležité – uzavřená obuv, teplo na záda, na to dbám, nasadila jsem po delší době ten preventivní Urovaxom, užívám teď brusinky, lichořeřišnici, piju čistou vodu s citronem a bylinkové čaje přímo od léčitele na močové cesty, užívám pár přírodních preparátů na posílení imunity a dodržují hygienu při styku (před a po se jdu vymočit). Samozřejmě teď v případě obtíží žádný styk nemám. Podotýkám, že jinak jsem zdravá, je mi 59 let a během života jsem měla zánět močových cest před rokem a půl a před tím před dvaceti lety. Při druhém těhotenství, před 32 lety jsem měla zánět ledvin, který byl řádně vyléčen. Nyní jsem měla hodnoty ze sedimentace moči (při volném odběru) : erytrocyty 13, leukocyty 108, epitelie 33, bakterie 1. Kultivace provedena nebyla, byl nasazen opět Furolin, ale tentokrát cítím, že nezabírá. Ještě : před rokem a půl byla provedena cystoskopie a kalibrace močové trubice, několikrát UZ ledvin a MM a kromě podezření na kamínek v ledvině, které CT nakonec nepotvrdilo, se neprokázalo nic. Už nevím… Děkuji předem za odpověď, snad dotaz tentokrát dorazí.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

28. 07. 2021

Dobrý den, tady každá rada dobrá. Primárně se o pacienty s infekcí močových cest stará urolog, který musí mimo jiné vyloučit strukturální změny v močových cestách – přítomnost zúžení močových cest, chronické zánětlivé změny v močovém měchýři, přítomnost kamenů. Přestože vyšetření mohou dopadnout dobře, záněty se vracejí a pak je nutné při potížích zánět přeléčit a to nejlépe cíleně podle výsledku kultivace a citlivosti. Furolin je osvědčený lék vhodný i na dlouhodobou prevenci, ale v okamžiku, kdy přítomná bakterie není na něj citlivá, je nutné přeléčit jiným antibiotikem. Zdá se, že se opakované antibiotické léčbě nevyhnete. K vámi dodržovaným preventivním opatřením už nemám co dodat.

Dobrý den, poslala jsem před dvěma dny dotaz, zatím žádná odpověď. Funguje prosím ještě tato poradna?

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

28. 07. 2021

Ano, ale jsou dovolené a pacienti v ambulanci mají přednost.

Dobrý den , při pravidelné kontrole na urologii mně z krve zjistili hodnoty urea 4,7 a creatinin 162 . Může mít na zvýšenou hodnotu vliv to že jsem byl předešlý den očkován proti covid 19 a v den odběru krve jsem měl teplotu 38 ?

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

28. 06. 2021

Teplota a pocení mohou vést k vyšší hodnotě kreatininu a močoviny, ale takové hodnoty kreatininu jen z důvodu zvýšené teploty jsou nepravděpodobné. Pokud to je jediné zvýšení kreatninu v historii, bude nutné vyšetření zopakovat a zhodnit, proč máte zvýšený kreatinin. Nemusí se vždy jednat jen o oslabenou funkci ledvin.

Dobrý den pane doktore. Již před 12 lety mně byla náhodně zjištěna krev v moči. Opakovalo se to několikrát, většinou s návštěvou pohotovosti s ischiasem, nebo zlomeným obratlem. Domnívala jsem se, že je to z léků od bolesti. Léčím se s autoimunitním onemocněním štítné žlázy a mám celiakii, která byla u mně diagnostikována bohužel hodně pozdě, kdy už hrozila zlomenina krčku stehenní kosti. Podstoupila jsem cystoskopii s negativním nálezem. Závěr lékaře zněl poléková nefropatie s erytrocyturií. Byla jsem předána na nefrologii, kde jsem objednána až za 6 týdnů. Přesto, že mi endokrinolog změnil léky z euthyroxu na letrox, krev v moči mám stále. Nejsem si vědoma nějakého nadužívání léků a proto se Vás ptám, zda by se u mně mohlo jednat o IgA nefropatii. Děkuji Vám za laskavou odpověď.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

10. 06. 2021

Dobrý den. Mohlo by se jednat o IgA nefropatii, která může doprovázet jiná autoimunitní onemocnění nebo alergologická onemocnění. Pokud je přítomna pouze mikroskopická hematurie, bez přítomnosti bílkoviny v moči a funkce ledvin je v normě, provedou se základní laboratorní vyšetření a bude-li morfologie ledvin (UZ, CT) v pořádku, jsou pacienti většinou dále jen sledování. Ověření diagnozy je možné pouze z biopsie ledviny.

Dobrý den, jsem po transplantaci a mám podezření, že mám boreliozu cca 2 týdny (objevil se mi terčovitý flek v oblasti přisátého klíštěte). Je nějaké zvláštní doporučení pro léčbu- změna délky léčby nebo množství antibiotik? Uplynulý rok jsem se potýkala s velmi častými horečkami a infekcemi a vyřešilo se to až snížením advagrafu na 5mg a prednisonem 10mg. Je potřeba kontaktovat svého lékaře v trasnplantační poradně? Děkuji.

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

06. 06. 2021

Pokud se objevilo mapovité zarudnutí s centrálním projasnění v místě přisátí klíštěte před 2 týdny je kožní projev Borreliosy vysoce pravděpodobný, léčba ATB je plně indikovaná , jejich konkrétní výběr bych ponechal na lékaři Vašeho transplantačního centra, kde by jste měl tuto komplikaci v nejkratším možném termínu nahlásit

Dobrý den,

nedávno mi v krvi byl nalezen zvýšený draslík: 5.4 (3.8–5.00 mmol/l). Je mi 27 let.

Všude nacházím informace o oslabené funkci ledvin jako o jedné z hlavních příčin zvýšení kalia. Zde jsou moje hodnoty z odběru krve:

Kreatinin: 81 (45 –84 umol/l) Urea: 4.95 (2.60–6.40 mmol/l) Kyselina močová: 250 (142.8–339.2 umol/l) CKD – EPI: 1.82 (1.10 – 2.40 ml/s/1.73m2)

Před rokem byl kreatinin v krvi výrazně menší a CKD EPI vyšší.

Nikdy nikdo na ledviny nereagoval. Je všechno v pořadku?

Děkuji za vysvětlení! S pozdravem.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

25. 05. 2021

Dobrý den,

jak vidíte ve výsledcích, hladina kreatininu je v normě. Hodnota draslíku v krvi je velmi citlivá na způsobu odběru, skladování a transportu krve do laboratoře, proto u zdravého člověka s normální funkcí ledvin je mírně zvýšená hladina draslíku bezvýznamná. Schopnost ledvin hlídat hladinu draslíku je zachována i při velmi pokročilém selhávání ledvin. Pokud řešíme zvýšenou hladinu draslíku u pacienta se zachovanou funkcí ledvin, je to většinou důsledek užívání některých léků nebo přítomnost metabolické acidózy například u diabetiků.

Odhadovaná funkce ledvin CKD-EPI je počítána z hladiny kreatininu, věku a pohlaví vyšetřovaného. Hodnoty nad 1,5 jsou normální a jejich absolutní hodnota nemá žádný další význam.

Hladina kreatininu není závislá jen na funkci ledvin, ale na životním stylu – především na stravě a svalové hmotě. Běžně vidíme výrazně nadnormální hodnoty kreatininu u silových sportovců, aniž by to jakkoliv souviselo se sníženou funkcí ledvin.

Dobrý den,

mám vrozenou vadu – podkovovitou ledvinu s hydronefrozou a dilatací pánvičky na jedné straně. Je pro mě vhodná vakcína proti covidu?

Děkuji. Dostalova.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

24. 05. 2021

Ano

Dobrý den, chci Vás požádat o posouzení léků které beru, jestli mi neškodí ledvinám:RILME­NIDIN, EBRANTIL, TRIPLIXAM, NEBILET, EUTHYROX, EZEN, OMEPRAZOL, PURINOL, TRAJENTA a ATORVASTATIN, moc Vám děkuji

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

14. 05. 2021

Z uvedené léčby zřejmě máte obtížně korigovatelný vysoký tlak a hladinu tuků krvi, uvedená terapie je v tomto případě obvyklá , uvedené léky lze při onemocnění ledvin užívat, pouze Rilmenidin v případě významného poklesu funkce ledvin s tzv. glomerulární filtrací pod 30 ml/min. je nutno pečlivě zvážit.

Stránkování: 1 2 3 4 5

Vaši poradci


Bývalá poradna na blueboard.cz