Jste zde: Ledviny.cz PoradnaLékaři radí

Lékaři radí

Dobrý den, měl bych dotaz. Otec má nádor na ledvinách. Jednu odstraní celou z druhé zbyde třetina. Chci se zeptat na následnou lěčbu. Dialáza diety atd.??? Děkuji moc S pozdravem Josef Hejduk

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

13. 02. 2018

Laboratorní vyšetření po provedené operaci ukáže zbytkovou funkci ledviny,dle těchto parameterů bude stanoven další postup .Obecně lze říci, že pokud nebude nutno zahájit dialýzu všeobecně se doporučuje tzv. nízkobílkovinná dieta , kdy celkový příjem bílkovin se omezuje dle hmotnosti a laboratorních hodnot.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám proteunurii, která pomalu klesá po prednisonu a nefrotický syndrom, mohu do budoucna mít děti? Nebo jsou nějaká rizika? Děkuji Dřízková

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

30. 01. 2018

Proběhlá léčba Prednisonem nevylučuje v budoucnu možnost otěhotnění. Pokud proteinurie klesá po nasazení Prednisonu a není nutno přídávat další terapii na potlačení patologické autoimunity ,je to vždy dobrý prognostický faktor, ale recidivu nelze nikdy vyloučit . Významnou informaci pro stanovení rizik postižení ledvin nejen v průběhu gravidity nám přináší renální biopsie.

Dobrý den tchýně je po odebrání ledviny, bohužel druhá funguje na 50 % jaké jsou vyhlídky do budoucnosti děkuji

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

22. 12. 2017

Tento údaj pro stanovení prognosy není dostatečný, k objektivizaci funkčního stavu ledviny je nutno provést rozbor moče a krve , což může provést jak příslušný odborník, kde by měla být pacientka sledována, tak praktický lékař.

Dobrý den, prosím, o radu ohledně sedmileté dcery, která ve čtyřech letech prodělala Henoch Shonleinovu Purpuru. Nemoc tenkrát trvala dva měsíce, naštěstí ledviny zasaženy nebyly. Za poslední rok se však objevuje opakované zvracení jednou měsíčně, někdy skončíme i na kapačkách v nemocnici, nicméně zvracení většinou během dne nebo dvou odezní a dcera ráno stane, jako by se nic nestalo. Moje otázka zní, zda-li by tyto potíže mohly mít souvislost s prodělanou nemocí a zda by se měly ledviny vyšetřit. Bydlíme na malém měste a od nemoci nikdy nechodila ke specialistům, nebyla v péči nefrologa. Jenom dva roky po nemoci jsme měli jednou ročně vyšetřovanou moč papírkem u dětské dr. Mám obavu, aby se něco nezanedbalo. Při akutním zvracení se objevuje zvýšená teplota, bolesti bříška, hlavičky. Někdy si stěžuje na bolesti u srdíčka, někdy zase na hrudníčku na druhé straně, při poslední epizodě měla pozitivní OK ve stolici. V moči bývá často aceton. Naše doktorka to vždy uzavře jako virózu. Prosím o radu, děkuji.

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

18. 12. 2017

Souvislost uváděných obtíží s ledvinami je málo pravděpodobná , nadále bych však doporučil kontrolu moče stran přítomnosti bílkoviny a červených krvinek , při negativním nálezu postačí 1× ročně .Aceton se v moči běžně vyskytuje při zvracení, nemá souvislost s postižením ledvin, ale je projevem změn ve vnitřním prostředí, následně pak mizí.Pozitivní stolice na OK pravděpodobně souvisí s překrvením žaludeční sliznice při zvracení. Výše uvedené krátkodobé obtíže skutečně pravděpodobně souvisí s virosou ,

Jsem dialyzovan a mívam nepřijemné svědění kuže po celém těle.Po noční dialyze která trva 4h se budím a dale už nemohu pro svěděňi již usnout a jsem značně unaven.Použivám Renvelu a dodržuji dietu nepouživam citrusovych plodu.Kožní lékař mně dal mast na kuži a přesto tato mi pomuže usnout, ale po 2–3h učinek nepomaha ane ane už do rána spat a jsem značňe vyčerpán. Mužete poradit, nebo pomoci. Bude-li to možné děkuji předem.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

13. 12. 2017

Svědění kůže v minulosti doprovázelo velkou část pacientů léčených hemodialýzou. Hlavními faktory, které vedou ke svědění jsou vysoká hladina fosforu a nedostatečná dialýza. Renvela je důležitým lékem ke snížení hladiny fosforu mezi dialýzami. Je nutné znát hladinu fosforu před dialýzou. Dále je nutné znát účinnost dialýzy. Účinnost dialýzy je kontrolována nejméně měsíčně odběry před a po dialýze a ukazatel účinnosti dialýzy Kt/V musí dosahovat alespoň 1,2.

Dobrý den, ve zprávě z pravidelné kontroly po nefrektomii mám uvedeno: „Játra nezvětšená, přiměřené denzity, v pravém laloku stac. hypodenzní oválný útvar vel. 20×12 mm, jinak parenchym bez prokazatelných ložiskových změn.“ Co to, prosím, znamená? Děkuji Štěpán Volf

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

07. 12. 2017

Pokud se jedná o nový záchyt ložiskových změn , je na místě sono kontrola/před­pokládám, že se jedná o toto vyšetření /, nebo doporučení doplnit vyšetření jinou zobrazovací metodou, v případě absence tohoto postupu obraťte se znovu na vyšetřujícího lékaře, případně na lékaře , který toto vyšetření doporučil.

Dobrý den, prosím, mohu po transplantaci podstoupit permanentní make-up? Jedná se o malý rozsah-obočí. Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

18. 11. 2017

Jako nefrolog nemám s permanentním make-upem žádné zkušenosti a myslím, že neexistují data o souvislostech mezi transplantací a permanentním make-upem. Jen mi vrtá hlavou, proč to vůbec někdo chce. https://ona.idnes.cz/…/zdravi.aspx?…

Dobrý den pane doktore Od 6/2009 mám transplantovanou ledvinu, dlouhodobě stabilní stav s hodnotou kreatininu 190–200 umol/l, kdy užívám Sandimmun neoral 75–0–75 a CellCept 750–0–750. Za dobu od transplantace se u mě občas vyskytly přechodně nějaké nežádoucí účinky léků, od 23.9.2017 se ovšem potýkám se závažnými problémy – zažívací potíže, nadýmání, průjem, zvracení, pocit plnosti a tlaku v žaludku, nechutenství, poslední dobou i občasné mravenčení prstů na rukou, jsem unavená a stále hubnu. Z důvodu dehydratace a tím i přechodně zhoršené funkce ledviny jsem byla již i týden hospitalizovaná, veškerá provedená vyšetření vč. gastroskopie a koloskopie byla negativní. Je možné můj zdravotní stav řešit změnou uvedených léků? Děkuji za odpověď. Miluše Mólová

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

14. 11. 2017

Dobrý den, to je samozřejmě složitější otázka, kterou musíte řešit se svým ošetřujícím nefrologem v transplantačním centru, který ví, jaké léky jste měla a máte nyní. Dávky léků, které užíváte nyní jsou relativně nízké a pokud jste je dosud snášela, je otázkou, zda jsou příčinou potíží.

Dobrý den, prosím o radu nebo info. Tatínek, ročník 1952, chodí od 6/2017 2× týdně na dialyzu. Od zacátku to špatně snáší, vždy po návratu v noci nespí a celou noc chodí. O prázdninách se u něho začali objevovat halucinace-nejdriv napr.1× za tři týdny, pak se intervaly zkracovaly. Byl na vyšetření MR, lumbalni punkci, na neurologii to uzavřeli demencí, způsobuje to dialýza, ale bez ní být nemůže. Teď je skoro měsíc s menší přestávkou v nemocnici, kde je tlumený léky, ale už nás někdy ani nevnímá, nepoznává. Nejí, nereaguje. Je možné, aby se člověk, který v březnu jezdil autem, chodil do práce, pracoval na počítači, prostě fungoval, se mohl pomocí dialýzy dostat do takového stavu? Neví jak má pít, polykat, jíst.Není nějaká možnost pomoci? Trasplantaci by jeho tělo v současné době nezvládlo, Strašně moc bych mu chtěla pomoct, ale nevim jak. Už mám pročtené o dialýze všechno možné i nemožné, ale na podobný případ jsem nikde nenarazila. Děkuji za Váš čas. E.V

MUDr. Roman Kantor

MUDr. Roman Kantor

12. 11. 2017

Demence je bouhužel u dialyzovaných pacientů častější, což nesouvisí přímo s dialýzou, ale s celkovým zdravotním staveme nemocných. Bohužel velmi často je však demence zaměňována s poruchou vědomí u pacientů v uremii. Z nefrologického hlediska je nutno dbát o dostatečnou dialyzační dávku – pokud pacient má minimální zbytkovou funkci ledvin, musí dosahovat Kt/V 1,2 při frekvenci 3 dialýz týdně. Pokud je pacient poddialyzován, může mít podobné projevy, jaké popisujete. Pokud má dialyzační dávku v pořádku, pak demence bude samostatným onemocněním.

Dobrý den,

mému synovi je 16 let a stěžuje si na bolest ledviny. Při ranním vstávání má silnou bolest v ledvině a musí ihned jít močit, při močení má stavy omdlení. Přesto nemočí krev a moč nemá žádnou neobvyklou barvu. Pitný režim dodržuje a neví o tom, že by měl nějaký úraz, který by to mohl způsobovat.

Děkuji

MUDr. Petr Buček

MUDr. Petr Buček

09. 11. 2017

Ranní stavy na omdlení při močení pravděpodobně souvisí s nízkým krevním tlakem, doporučuji zvolnit tempo při vstávání a zvýšit přijem tekutin , ovocný čas, minerálky atd .Stran bolesti a nucení na močení Vám doporučuji s vzorkem ranní moče navštívit registrujícího lékaře , který celou situaci posoudí.

Stránkování: 1 2 3 4 5

Vaši poradci


Bývalá poradna na blueboard.cz