Jste zde: Ledviny.cz PoradnaSestry radí

Sestry radí

Dobrý den Vážená paní Mrázková,

velice se omlouvám, ale mé téma nesouvisí s onemocněním ledvin. Chtěla jsem Vás poprosit, zda Vám bylo uznáno vzdělání na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě?

Velice Vám děkuji a ještě jednou se omlouvám, že vyrušuji.

Děkuji. Jílková

Mgr. Eva Mrázková

Mgr. Eva Mrázková

11. 08. 2014

Dobrý den paní Jílková,

pokud máte na mysli zařazení do platové třídy, v naší organizaci se toto řídí katalogem prací. Dosažené vzdělání tak v tomto případě nebylo s tímto v přímé souvislosti.

Děkuji za dotaz.

E.Mrázková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké množství fosforu obsahuje šťáva Jupí a jiné koncentráty, např. YO. A jsou-li vhodné pro dialyzovaného pacienta. Děkuji Monika

Mgr. Eva Mrázková

Mgr. Eva Mrázková

16. 07. 2014

Dobrý den paní Moniko,

odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Přesněji by Vám ji poskytl spíše nutriční terapeut. Obecně platí, že ovoce a tady i jejich deriváty – ovocné nápoje – jsou z pohledu dialyzovaného pacienta rizikové.

E.Mrázková

Dobrý den chci se zeptat mohu se stát dárcem ledviny když jsem epileptik ? Děkuji Nedvědová

Mgr. Eva Mrázková

Mgr. Eva Mrázková

10. 07. 2014

Dobrý den paní Nedvědová,

vaše otázka by měla být směřována lékaři – nefrologovi, ten v této otázce posuzuje, rozhoduje a následně doporučuje. Obecně lze však říci, že toto onemocnění není nutně kontraindikací darcovství, pokud je váš stav dlouhodobě stabilizován.

E.Mrázková

Dobrý den,mám dotaz,od asi tak Vánoc mě bolí v oblasti ledvin,snažila jsem se to vydržet,ale už mě bolí nohy,jsem unavená,nezvládám už pomalu ani uklid doma,zvracím,mám prujmy,bolesti břicha,v noci nespím,prášky na bolest již nezabírají.Jako díte jsem měla snad sníženou ledvinu,od pádu ze stromu.bojim se,že skončím v nemocnici,a návštěvu dr tak proto stále oddaluji.Často chodim na malou,hlavně v noci,ale nemohu se ani pořádně vymočit,a to mám vždy pocit plného měchýře.prosím Vás o radu,už jsem v koncích,děku­ji Radka

Mgr. Eva Mrázková

Mgr. Eva Mrázková

14. 05. 2014

Dobrý den paní Radko, chápu strach, který máte, internet dnes nabízí mnoho informací i v této oblasti a jistě vaše obavy jen umocnil. Popis vašich obtíží ( únava, zvracení, průjmy) mohou svědčit pro případné postižení vylučovacího systému tak, jak se obáváte. Bez vyšetření to však nelze jednoznačně potvrdit, doporučuji co nejdříve navštívit obvodního nebo odborného lékaře.

Radím Vám to, čeho se nejvíce bojíte, což jistě pocítíte jako zklamání. Vaše obtíže však nemusí znamenat nejzávážnější diagnozu, ale oddalování vyšetření a případné zahájení léčby může způsobit zhoršení a další vážnější komplikace. Věřím, že tyto řádky Vám dodají odvahu, včasnost návštěvy lékaře je zde velmi důležitá. E. Mrázková

čím se odstraní tělesná slabost a také potřebuji vědět co pomůže při nedostatku krevního barviva .prosím poraďte.

Mgr. Eva Mrázková

Mgr. Eva Mrázková

12. 05. 2014

Dobrý den,

tělesná slabost i nedostatek krevního barviva může mít různé příčiny (např. nemoc, životní styl…) a zároveň také mohou vzájemně souviset. Vždy je třeba pátrat po jejich příčině a ty následně odstranit nebo léčit, čímž je možné docílit zmírnění nebo vymizení uvedených příznaků. Na otázku proto nelze z vaších údajů jednoznačně odpovědět.

Obecně platí, že při nedostatku krevního barviva mohou nejvhodněji pomoci zdroje v potravě: špenát, játra, levinky, avokádo, mandle, řepa , brokolice, meruňky, zelí, mrkev, fazole, chřest, obilné slupky atd. Ve formě tablet pak preparáty, o kterých poradí zkušený lékárník. Je však nutno upozornit, že pokud jsou výše uvedené obtíže důsledkem onemocnění, nelze bez předchozí konzultace s vaším lékařem užívat jakékoliv preparáty či zařazovat do stravy zmíněné potraviny.

E. Mrázková

Vaši poradci


Bývalá poradna na blueboard.cz