Zpět

Poradna

Ostatní rady

Poradna

Dobrý den,je mi 36 let. Před 6 lety zněla diagnoza me nemoci Iga nefropatie - chronický zánět ledvin. Ledviny postupně ztrácely svoji funkci a nyní jsem již 2 měsíce na peritonealni dialyze a čekám na svoji první transplantaci ledviny. Je tu nějaká šance,že imunosupresiva zabrání opakovanemu napadení transplantovane ledviny touto nemoci? Jak se mám zbavit uporného svědění kůže po celém tele? Stále si hydratuji kůži kremem,ale svědění pretrvava:-(

12. 01. 2019

Dobrý den.
IgA nefropatie může v transplantované ledvině se objevit znovu, protože příčinou onemocnění je porucha tvorby IgA protilátek. Zabránit tomu neumíme.
Nejčastější příčinou svědění pacientů na dialýze je nedostatečná kontrola fosforu. Je třeba se ptát, zda fosfor nepřekračuje 1,78 mmol/l, a pokud ano, je nutné kromě nízkofosforové diety užívat adekvátní dávku vazačů fosforu.

Poradna

Dobrý den, mám dotaz týkající se mého otce. Od května 2018 chodí 3xtýdně na HD. Cítí se v celku dobře, akorát v noci po dialýzách slyší hukot v hlavě, tlukot srdce velmi silně. Může to nějak souviset s krevním průtokem, který nastaví při dialýze? Druhý dotaz se týká kreatininu. Pan doktor otci sdělil, že ideální hodnota by byla kolem 300. Jak toho má docílit, když teď je v dietě naopak důležitý vysoký příjem živočišných bílkovin, které se při dialýze velmi ztrácí. Děkuji Andrea Marušová.

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den.
Dialyzační proces působí na některé pacienty negativně, rychlá ztráta váhy, tj. objemu tekutiny přijaté v době mezi dialyzačními sezeními ovlivňuje funkci chodu srdce; člověk má obvykle cca. 6 litrů krve, v případě nedodržování omezení příjmu tekutin existují „experti“, kteří přicházejí na dialýzu třeba i s váhou přesahující 5 kg, a toto převodnění musí srdce utáhnout. Také může jít o zcela běžné pocity nového pacienta, než si jeho organizmus zvykne na zásahy do biorytmu, a tyto příznaky po určité době zmizí. Také věk ovlivňuje snášenlivost dialyzačních sezení.
Z rychlosti proudění krve se odvozuje renální clearance. Sleduje se clearance močoviny a clearance kreatininu. Hladina kreatininu se při poklesu renální clearance zvyšuje. Jedná se o veličinu, sloužící k nepřímému určení míry glomerulární filtrace. Průměrná hodnota clearance je 120ml/min. Dialýzou se odstraňují odpadní látky, tj. urea, kreatinin a přebytečná voda.
Dřevík

Poradna

Dobrý den,prosím o radu,chodím na dialyzu,a mám vysoký krevní tlak 160/105,lékař mi předepsal navíc léky,prestárium forte,v letáku je napsáno že se nedoporučuje dialyzovanym,lékař říkal že to nevadí.Děkuji za odpověd,Marta.

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den. Omlouvám se, nejsem lékař, takže Vám nemohu doporučit odmítnutí uvedeného léku ani jeho přijetí. Určitě jste se setkala s řadou medikamentů, které se obecně nedoporučuje užívat při potížích s ledvinami. Tady je asi jediná možnost, domluvit si konzultaci s nefrologem nebo kardiologem na odborném oddělení někde jinde nebo s lékařem jiného dialyzačního střediska. Záleží na kombinaci léků, které máte doporučeno užívat.
Dřevík

Poradna

Dobrý den,prosím chtěla bych se vás zeptat,chodím na dialyzu,ale mám i ženské problemy,mužu pít 2x denně bylinky kontryhel?Dvě sklenky denně?Děkuji.

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den. Jak je známo, kontryhel obecný (alchemilka) patří mezi vytrvalé byliny, v lidovém léčitelství je často používanou rostlinou, kromě jiného jako svíravý prostředek při silné menstruaci nebo výtocích, což je zřejmě Váš problém. Z hlediska jeho léčivé vhodnosti Vám bohužel neporadím.
Pokud se jedná o objem vypité tekutiny, řízené následně dialýzou, záleží pouze na Vás. Nevím, čemu říkáte dvě sklenky? Máte-li na mysli skleničky 1 či 2 deci, nemělo by to zasahovat do Vašeho omezeného pitného režimu. Popíjíte-li však léčebnou tinkturu z půllitru, asi se to nefrologům ve Vašem dialyzačním středisku nebude moc líbit a budete v ohnisku jejich rad a doporučení…
Dřevík

Poradna

Dobrý den, partnera čeká od nového roku dialýza, zatím máme k dispozici ústní informace k domácí dialýze. Ráda bych věděla jak moc budeme muset omezit aktivity jako je divadlo, kino, koncerty a pod. Jedná se hlavně o aktivity ve večerních hodinách, kdy by měla probíhat dialýza. Musí se dodržovat vždy přesná doba? Děkuji za odpověď. Míša U.

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den. Časové rozložení seancí u umělé ledviny záleží čistě na Vašem partnerovi. Ze začátku se dialýzy nemusí snášet bez příznaků. Je třeba dodržovat jisté podmínky, aby v organizmu nedocházelo k nadměrnému převodnění mezi jednotlivými sezeními, hromadění kalia, fosforu a dalších nebezpečných látek, omezit solení. Sami uvidíte, zda bude docházet k potížím či průběh dialýzy bude bezproblémový. Až si Váš přítel zvykne, můžete se aktivně podílet na večerním společenském životě a teprve po návratu domů si dopřát seanci. Domácí dialýza (mluvím o haemo-, nikoli CAPD) má právě tu výhodu oproti střediskovým dialýzám, že ji můžete přizpůsobit svým potřebám. Termíny (3xtýdně po 4-5 hod.) lze posouvat. Samozřejmě, že vynechat celé sezení může být až nebezpečné, ale posun třeba z noci na příští dopoledne nemá negativní vliv na zdravotní stav.
Mně v roce 1979 trvalo vyrovnání se s následky dialýz pár měsíců, ale při dodržování režimu jsem se následně mohl vrátit na sjezdovky, do bazénu i na kajak, pouze volejbal mi zůstal tabu (poškození shuntu).
Dřevík

Poradna

Dobrý den jsem zoufalá manžel jezdí na dialízu ale nemocí má víc já nevím jak vařit poradíte mi prosím kdo by se mi věnoval a udělal mi jídelníček.Manžel má nemocné srdce a DNU a už mu nefunguje ani jedna ledvina děkuji za odpověd Malimánková

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den. Pokud má Váš manžel Dnu, měl by od svého nefrologa dostat Milurit, což je preparát na eliminaci usazenin v kloubech. Ohledně specializované, nízko kaliové, bezfosforové, neslané, atd. diety pro pacienty na dialýze Vám doporučím paní Dubcovou. Tato dáma se profesně zabývá pacienty v dialyzačním procesu a sepsala knihu receptů s propočty hodnot výživných i závadných látek. Můžete se na mne odvolat. lenka.dubcova@centrum.cz
Dřevík

Poradna

Dobrý den, přátelé, chtěla bych se zeptat, moje mamka je dialyzována 3x v týdnu. To není ten problém. Mamka by měla absolvovat lázně, má problém s ramenem. Musím jet s ní jako doprovod, protože je na vozíku po amputaci PDK. A moje otázka zní, poradil by jste mi prosím někdo nějaké lázně, kde nevadí dialýza, vozíčkář. Děkuji Zlata

Profile picture for user Ing. Tomáš Dřevíkovský

Dobrý den. Paní Zlato, existuje řada lázeňských zařízení, která se zároveň postarají o dialyzované pacienty. Ve velkých lázeňských centrech existují zároveň dialyzační střediska jak pro místní pacienty, tak pro přespolní i zahraniční klientelu. Mezi menšími lázněmi nabízejí své služby např. Termální lázně ve Velkých Losinách, kde Vám zároveň zajistí dialýzu v Šumperku. Pokud jde o vozíčkáře, to nejspíš záleží na lokálních podmínkách a osobním jednání.
Dřevík

Filtrace dle štítků

dialýza ledviny cukrovka zánět močových cest nutrice hubnutí neuropatie léky peritoneální dialýza transplantace životní styl otoky nádor těhotenství a ledviny kostní nemoc vitamin D suchá váha potravinový doplněk pracovní schopnost dárce vyšetření cévní přístup arteriovenózní fistule hypertenze dávka dialýzy polycystické ledviny předoperační vyšetření finanční tíseň infekce nárok na sanitku chlopenní vady funkce ledvin CKD imunosuprese srdeční selhání solitární ledvina sport a ledviny kreatinin bolest cycler kontrastní látka koronarografie revmatoidní artritida katétr komplikace draslík čekací listina mozková příhoda oční komplikace jedna ledvina cysta cystatin C Alportův syndrom proteinurie zuby dieta albumin deprese fosfor vlasy hematurie krev v moči nefroskleróza kreatin dárcovství ledviny dušnost anemie acidobazická rovnováha natrium hydrogencarbonicum hydronefroza vývojové vady pracovní volno lázně biopsie ledviny metoda knoflíkové dírky pohybová aktivita svědění parathormon prevence akutní selhání ledvin ALS hospicová péče konzervativní léčba vegetariánství ANCA dříve vyslovené přání odmítnutí léčby hepatitida C alternativní medicína zápach nefrologické vyšetření transplantace srdce erytropoetin váha ukončení dialýzy domácí dialýza COVID-19 koronavirus očkování bílkoviny podkovovitá ledvina IgA nefropatie rekreační dialýza demence kolika kámen ledvinové kameny genetické vyšetření dědičnost Isoprinosin železo dluhy