Zpět

Poradna

Ostatní

Poradna

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Máme syna 5 let a nevydrží celou noc, aniž bych ho nedala vyčůrat, jinak se počůrá, nevzbudí se sám. A ve školce se ve spánku také dost často počůrá. Můžeme se objednat na vyšetření i bez žádanky od dětské lékařky? 

MUDr. Roman Kantor 28. 11. 2023

Dobrý den, myslím, že to v praxi praktického lékaře není první případ a podle své zkušenosti vám dobrý praktický lékař nejlépe poradí, na které pracoviště se obrátit. Ale není problém, aby vám žádanku vystavil praktický lékař a vy si vyberete pracoviště a objednáte se podle zjištěných doporučení. 

Poradna

Dobrý večer. Mohla by som sa spýtať či máte nejaké skúsenosti s chemoterapiou u dialyzovanych pacientov? Otec chodí už 15 rokov na dialýzu 3x tyzdenne a teraz mu zistili rakovinu pankreasu. Mozu byť chemoterapie účinné, keď je dialyzovany? Ďakujem za skorú odpoved.

MUDr. Roman Kantor 12. 09. 2023

Máme pacienty, kteří prošli úspěšnou chemoterapií při dialyzační léčbě, jednalo se o krevní nádory. Velmi záleží na konkrétním zvažovaném léku, který je pro daný nádor zvažován. Není jedna chemoterapie, léky používané na chemoterapii se liší podle toho, o jaké onemocnění se jedná. Dávka a interval podávání je pak upravován podle funkce ledvin a typu léku, některé léky mohou být při selhání ledvin kontraindikovány. 

Prognóza záleží na typu nádoru slinivky, jeho současné velikosti, přítomnosti metastáz. Nejčastější typ, adenokarcinom, má velmi špatnou prognózu, chemoterapie nevede k vyléčení, pouze ke statistickému mírnému prodloužení života o několik měsíců a zmínění nástupu komplikací a potíží nemocného. Pokus o léčbu často selhává a je nutné podle stupně onemocnění včas uvažovat o paliativní léčbě. Ve stadiu posledních stádií onemocnění je jednou z možností i ukončení dialyzační léčby. O ukončení může rozhodnout nemocný, když jeho kvalita života a utrpení nejsou již pro něj přijatelné. Pokud pacient dospěje do stadia, kdy již není schopen aktivně o sobě rozhodovat, navrhuje ukončení dialyzační léčby ošetřující lékaři.    

Poradna

Dobrý den, v dialyzačním centru, při napojení na dialyzační přístroj pomocí permanentního katetru, přístroj hlásí chybu a sestra musí přístroj znovu nahodit. Proč se tak děje? Děkuji, Pospíšil

MUDr. Roman Kantor 2. 05. 2023

Bohužel z popisu nelze určit, o jakou závadu se jedná. Přístroje signalizují celou řadu alarmů a bez znalosti toho, o co konkrétně šlo, nelze situaci posuzovat. Rovněž není jasné, co myslíte znovu nahozením přístroje. Může se jednat jen vypnutí alarmu, úpravu parametrů přístroje. Úplné vypnutí přístroje je nepravděpodobné. Jednoduché provozní alarmy řeší obsluhující sestra, naopak alarmy signalizující nějakou zásadní poruchu řeší servisní technik. 

Poradna

Zdravím. Mám bolesti v levé dolní části zad. Bolest je silně pícháva a při chůzi se mi občas podlomí levá noha. Bolest už mám i na levé straně podbřišku. Když si sednu, nedokáži se bez píchávé bolesti ani zvednout. Občas z toho až brečím bolestí. Je to dlouhodobé, ale za poslední rok se to zhoršilo. Podle naší obvodní lékařky to nic není. Mám se hýbat. Ale hybu se dost, kolo, brusle, chůze, plavání. Bolest je obtěžující. V klidovém režimu se to také nelepší. Děkuji za případnou vaší odpověď. Pavla

MUDr. Roman Kantor 24. 04. 2023

Dobrý den, k rozlišení důvodů bolesti je nutné lékařské vyšetření. Příčin popisovaných potíží může být celá řada. Od potíží z páteří, přes onemocnění kyčle po onemocnění vnitřních orgánů. 

Poradna

Dobrý den,
ve 20. týdnu těhotenství byla u naší malé zjištěna tzv. "bloudivá ledvina", která je nyní nad močovým měchýřem. Druhá ledvina se zdá být úplně v pořádku.
Chtěla jsem se zeptat, zda může být i tato ledvina funkční, nebo bude mít malá jen jednu funkční ledvinu, a zda se tento stav dá ještě nějak upravit nebo je to nevratné?
Případně zda bude potřeba nějaká speciální kontrola po narození?
Moc děkuji

MUDr. Roman Kantor 18. 02. 2023

Zřejmě se jedná o vývojovou vadu, kdy ledvina je umístěna mimo svou běžnou polohu. Vliv na funkci ledviny nelze takto nyní posoudit. Jedna zdravá ledvina k životu stačí. Kontroly po narození by měly určitě proběhnout. 

Poradna

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je současná vakcína proti covidu-19 vhodná i pro pacienty po transplantaci ledviny. Děkuji Pavel

MUDr. Roman Kantor 4. 01. 2021

Ano. Vakcína od firmy Pfizer je jednoznačně vhodná a očkování vzhledem k vysokému riziku těžkého průběhu onemocnění u transplantovaných pacientů je nanejvýš žádoucí. Nejedná se o živou vakcínu, která není vhodná u pacientů s oslabenou imunitou. Stanovisko výboru České společnosti pro orgánové transplantace lze nalézt na stránkách České nefrologické společnosti: https://www.nefrol.cz/aktuality/stanovisko-vyboru-spolecnosti-pro-organ…

Poradna

Dobrý den, mám obavu z nemoci Covid-19, lze užívat preventivně lék Isoprinosine a v jaké dávce při snížené funkci ledvin, případně hemodialýze? Děkuji za odpověď.

MUDr. Petr Buček 28. 12. 2020

Isoprinosine není určen k preventivnímu užívání. Není ani určen k podávání při lehkém průběhu nebo středně těžkém průběhu. Jeho použití je řazeno mezi experimentální léčbu za definovaných podmínek u hospitalizovaných pacientů: Isoprinosin (Isoprinosine) – při poklesu počtu lymfocytů < 0,8 buněk x 109/l je možné zvážit podání 2x 1 g p.o. Léčba se podává do vzestupu počtu lymfocytů nad dolní hranici normy (> 1,2 buněk x 109/l). Při terapii je nutné monitorovat hladinu kyseliny močové. Podávání při lymfopenii je v souladu s SPC preparátu Isoprinosine, účinnost u covidu-19 nebyla testována v kontrolovaných studiích. Podle farmakokinetických informací se lék z velké části a relativně rychle vylučuje močí, proto při selhání ledvin může zřejmě docházet k jeho hromadění v těle. Doporučené dávkování při selhání ledvin však není dostupné. Zdroj: https://www.infekce.cz/Covid2019/DP-SIL-covid29p.pdf https://mediately.co/cz/drugs/4XtBf7w7TOhLMuoFKMay8uYmASC/isoprinosine-…