Zpět

Poradna

dialýza

Poradna

Dobrý den,
diagnostikovali mně selhávání ledvin a v nefrologické ambulanci navrhují přípravu na dialýzu. Již 16.4.2023 mám jít na našití shuntu. Prosím o radu nebo návod, zda se dá ještě dialýza oddálit (viz pořad v televizi dnes o novém léku), jsem cukrovkář 4x denně inzulín, vysoký krevní tlak.
Mám ještě šanci před zahájením dialýzy zkusit ten nový lék?
A kde se mohu obrátit o radu nebo kde vlastně začít?

MUDr. Roman Kantor 31. 03. 2023

Dobrý den. Diabetická nefropatie je progresivní onemocnění, které se vyvíjí léta, vede k pozvolnému zániku funkce ledvin. Pokud Vám na nefrologii již doporučili našití arteriovenózní spojky, pak důvodem je pokročilé selhávání ledvin stadia 4 nebo 5. 

V rámci komplexní léčby nyní relativně krátce používáme léky tzv. glifloziny, které může předepsat diabetolog nebo nefrolog, o kterých víme, že jejich dlouhodobé užívání může vést ke zpomalení, nikoliv zastavení diabetické nefropatie. Předpokládám, že léčbu máte vedenou svými lékaři - diabetologem, nefrologem, a ti Vám jistě rádi vysvětlí, zda glifloziny už máte ve své léčbě, případně proč nemohou konkrétně Vám být předepsány. 

Odpověď na otázku "kde vlastně začít" není, protože nemoc stejně tak léčba již dávno probíhá, jen Vám teprve nyní dochází, že stupeň poškození již vyžaduje další krok: přípravu k náhradě funkce ledvin. 

Našití shuntu je vhodné, protože trvá nějakou dobu, než se po našití shuntu dá žíla napichovat. Naopak připravený shunt neznamená automaticky, že pacient zahajuje dialýzu. Naopak pacient dále chodí na kontroly, je maximalizována konzervativní léčba, která řeší projevy nedostatečnosti ledvin: kontrola krevního tlaku, cukru, tuků, kontrola a léčba anemie, metabolické acidózy, poruch kostního metabolismu, kontrola hydratace. K dialýze je přistoupeno až v případě klinických potíží nebo kritických laboratorních hodnot. V tu dobu je připravený shunt k nezaplacení. 

Poradna

Dobrý den,
píši, protože jsem zoufalá. Jedná se o mého otce. Nyní mu bylo 60 let, již několik let má cukrovku a vysoký tlak. Diabetoložka ho poslala k nefrologovi, hodnoty kreatinu mu stoupají celkem rychle. Při první návštěvě měl 400, pak 570 a teď věřím, že to bude ještě více, protože se necítí vůbec dobře.
K tomu všemu má ještě anemii, je neustále unavený, každou chvilku spí, má dušnost už ani řídit auto nemůže, má problémy s vnímáním, někdy je až apatický.
Nyní mu chtěli aplikovat katetr na budoucí hemodialýzu, zavedení se nezdařilo. Teď 20. budou zkoušet aplikovat katetr na druhou ruku.
Chci se Vás zeptat, jak dlouho se katetr v těle hojí? Kdy bude moc na první dialýzu, od kdy je to urgentní?
Mám o něho strach, nejen že má problémy výše uvedené, ale už ani skoro chodit nemůže a je velmi zavodněný a oteklý. Bojím se, aby do té doby vydržel. Na ambulanci, kam chodí, mu nijak nepomohli, jen se čeká na zavedení katetru. Prášky na odvodnění mu nezabírají. Ani s anemii nikdo nic neřešil, prý až bude mít dialýzu, budou mu dávat hormon na tvorbu červených krvinek. Jde anemie řešit i dřív? Jde takovému pacientovi transplantovat ledvina?
Já bych byla ochotná mu ji dát, je 35 let a jsem zdravá, pravidelně daruji plazmu a jsem pod kontrolou. Jen mám občas vyšší tlak.
Moc Vás prosím, poraďte mi a napište mi prosím Váš názor na tuto situaci.
Mockrát děkuji

MUDr. Roman Kantor 13. 03. 2023

Dobrý den. 

stav, který popisujete ukazuje na uremické příznaky, tedy známky velmi pokročilého selhání ledvin. Jediným řešením je zahájení dialyzační léčby. Dialyzační léčbu nelze zahájit bez cévního přístupu. Pokud nemá pacient funkční arteriovenózní spojku, je nyní nutno urychleně zajistit pacienta permanentním hemodialyzačním katetrem a zahájit dialyzační léčbu. Tu lze zahájit i ve stejný den, kdy je zaveden katetr. Arteriovenózní spojku lze pak řešit později až po stabilizaci stavu nemocného. 

Pokud by se nedařilo zavedení permanentního dialyzačního katetru, a nebo by pacient volil jako první možnost peritoneální dialýzu, pak je možno zavést peritoneální dialyzační katetr do dutiny břišní a zahájit peritoneální dialýzu. Tuto variantu však nenabízejí všechna dialyzační střediska. Viz mapka: Česká nefrologická společnost

Transplantace je jistě nejlepší forma léčby selhání ledvin, ovšem ve stavu, o kterém píšete nepřichází do úvahy: pacient musí být stabilizován, vyšetřen, musí být schopen operace a nesmí mít žádnou kontraindikaci k transplantaci. Teprve pak se může řešit případné dárcovství ledviny. 

Poradna

Dobrý den, tchán diabetik chodí po selhání ledvin na dialýzu 3x týdně. Když se ho povedlo po selhání stabilizovat, tak začínal dojíždět na dialýzu s hodnotou kreatinu cca 260 umol. Teď po roce léčby má 400 umol. Kreatin se mu stále zvyšuje. Může mít na to vliv, že nedodržuje správně dietu? Jeho hlavní problém je, že je těžký cukrovkář a stále se cpe sladkým, takovým způsobem, že má potom i neměřitelnou hladinu cukru, takže si ji sráží inzulinem. Tvrdí mi, že to nemá vliv na ledviny, když už chodí na dialýzu, což si myslím, že je nesmysl, když hlavně vysoký cukr byl příčinou postupného poškození a následného selhání ledvin. Je možné, že si ledviny tímto způsobem života stále poškozuje, a proto kreatin stále roste? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 8. 03. 2023

Vyšší kreatinin před dialýzou svědčí buď pro ztrátu zbytkové funkce ledvin nebo pro nárůst svalové hmoty a dobrou výživu. Platit může obojí. Naopak klesající kreatinin před dialýzou většinou není známkou zlepšení funkce ledvin, to se stává málokdy. Naopak je známkou, že se pacientovi nedaří, má špatnou výživu, chřadne. Takový pacient má horší prognózu, vyšší riziko jiných zdravotních komplikací a úmrtí. Vysoký cukr už na selhané ledviny nemá vliv, v tom má pacient pravdu. Samozřejmě poškozování dalších orgánů: očí, cév srdce, dolních končetin nebo mozku bohužel pokračuje dále. 

Poradna

Dobrý den, můj tatínek, ročník 1953, začal chodit na dialýzu. Je po transplantaci ledviny před 9 lety a nyní již nefunguje. Chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že po zahájení dialýzy přestal močit? Před tím močil cca 1l/denně. A ještě jeden dotaz: tatínek chodí o holi a vždy, když se vrátí z dialýzy, nemůže chodit ani se pořádně postavit na nohy, druhý den je už vše v pořádku. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 19. 04. 2018

Dobrý den, důvodem opětného zahájení dialýzy je selhání transplantované ledviny. Selhání je doprovázeno ztrátou diurézy - močení. Slabost po dialýze může souviset s poklesem tlaku, rychlé změny po dialýze u některých pacientů vyvolávají slabost. Častou příčinou slabosti po dialýze je nízký krevní tlak, proto je nutno probrat užívanou medikaci a suchou váhu s ošetřující lékařkou nebo lékařem.

Poradna

Dobrý den, otci selhávají ledviny. Je čtyři roky pod dohledem nefrologa. Poslední výsledky CKD-EPI 0,22ml/s. Lékařka mluví o dialýze. Můj dotaz zní, jak je možné dostat se na čekací listinu na ledvinu, o tom totiž nikdy nepadlo ani slovo. Velice děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 19. 01. 2017

Dobrý den. Moje otázka zní, proč jste to slovo nepoložil vy nebo váš otec, když dosud nepadlo? Slova nepadají sama, musí být někým vyslovena. Pacient léčený v nefrologické ambulanci pro chronické selhání ledvin, u něhož postupně dochází k progresi onemocnění, je připravován na léčbu náhradou funkce ledvin - z anglického originálu RRT = renal replacement therapy. S pacientem, a pokud možno i s jeho blízkými, jsou podrobně probrány nabízené možnosti v tomto pořadí: 1. možnost transplantace od žijícího dárce, pokud takový je k dispozici. 2. volba mezi peritoneální dialýzou a hemodialýzou a podle rozhodnutí pacienta optimální příprava na vybranou metodu 3. současně s bodem 2 nebo v době zahájení některé z dialýz provedení potřebných vyšetření a zařazení do čekací listiny na transplantaci ledviny od zemřelého dárce. 4. ve výjimečných případech je zvažována konzervativní léčba bez zahájení náhrady funkce ledvin. Toto je ideální schéma. Pokud pacient trpí stavy, které znemožňují transplantaci ledviny, ošetřující lékař tuto volbu nemusí vůbec zmínit a navrhuje jen možnosti dialýzy. Některé stavy však mohou znamenat jen tzv. relativní kontraindikaci a ve sporných případech v případě zájmu pacienta je pacient s výsledky vyšetření odeslán do spádového transplantačního centra ke konzultaci. V České republice se pohybuje průměrné procento dialyzovaných pacientů, kteří jsou současně zařazeni na čekací listině k transplantaci ledviny kolem 11 %. Důvodem je přítomnost četných doprovodných onemocnění a stavů, u nichž mohou převážit rizika transplantace nad dialýzou, případně nemusí transplantace znamenat zlepšení kvality a prognózy nemocného. Jak je na tom konkrétně váš otec je nutno zjistit přímo u ošetřujícího lékaře. Velmi doporučujeme při příští kontrole otce doprovodit na kontrolu a všechny otázky probrat s lékařem. Každý pečující lékař je za zájem rodiny vděčný a stanovení optimálního léčebného postupu u konkrétního pacienta je vhodné řešit ve spolupráci s nejbližším členem rodiny. Stanovení plánu musí přihlížet nejen k výsledkům laboratorních vyšetření, ale i celkovému stavu pacienta a jeho zájmům a přáním.

Poradna

Dobrý den, co je lepší: peritoneální dialýza nebo hemodialýza? Mamka ročník 47 se má rozhodnout, tak nevíme jak. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 7. 04. 2016

Dobrý den. Na tuto velmi jednoduchou otázku neexistuje podobně jednoduchá odpověď. Proto zde na ledviny.cz se snažíme v kapitole o náhradě funkce ledvin vysvětlit, jaká omezení přináší hemodialýza a jaká peritoneální dialýza. Obě metody ovlivňují denní program nemocného, jsou jinak snášeny, vyžadují jiné zapojení pacienta případně rodiny. Více si přečtete na https://www.ledviny.cz/jak-rozhodnout-ktery-typ-nahrady-ledvin. Protože obě metody dosahují stejných výsledků, alespoň v prvních 5 letech dialýzy to platí, neuslyšíte od lékaře, která metoda je lepší. Obě jsou srovnatelné. Proto při rozhodování je nutné přihlížet k dalším faktorům: co si přeje pacient, jaký má životní styl, zda je ochoten a schopen si dialýzu provádět doma a profitovat tak z peritoneální dialýzy, nebo naopak se pacient nechce o nic starat a nechat dialýzu na sestřičkách v dialyzačním středisku. O peritoneální dialýze si můžete přečíst v této sekci webu.

Poradna

Dobry den, pan doktor, moj otec ma 65 rokov, zlyhavaju mu oblicky, kreatim ma 310 chodí na dialyzu, ale ma slabe srdce – ma strojcek, dialyzu nezvláda psychicky a odmieta na ňu chodiť chcem sa poradit, aky je vas nazor odbornika, co sa stane ak odmietne dialyzu, ak prestane chodiť je možnosť inej liečby? Alebo je pravda, že ak prestane chodiť na dialyzu umrie?
Dakujem

MUDr. Roman Kantor 25. 02. 2016

Dobrý den.
Dialyzační léčba není léčbou, která by byla povinná a nikdo nemůže nikoho nutit, aby na dialýzu chodil. Na druhou stranu si pacient musí uvědomit, že pokud již nemočí vůbec vede ukončení dialýzy k úmrtí v průměru do 8 dní. U pacientů, kteří mají tzv. zbytkovou funkci ledvin nemusí ukončení dialýzy vést k úmrtí ihned, ale její ukončení povede k poklesu výkonnosti, nechutenství, dušnosti a s pokračujícím selháním ledvin se pacient dostává do letargie. Pokud má Váš otec kreatinin před dialýzou kolem 300, zdá se, že ještě má zbytkovou funkci ledvin zachovánu. Nemocní, kteří trpí řadou dalších onemocnění - například onkologické onemocnění, terminální selhání srdce (Pozor: přítomnost kardiostimulátoru nic nevypovídá o výkonnosti srdce !!), nemocní se selháním jater a podobně nemusí pozorovat po zahájení dialyzační léčby žádné zlepšení kvality života.
Naopak, zátěž z vlastní procedury a dojíždění může vést ke zhoršení života. Velká část pacientů odmítá dialýzu z důvodu doprovázející deprese. Projevuje se poruchami spánku, smutkem, nechutenstvím, ztrátou životní motivace. Po pohovoru s pacientem při známkách deprese jsou nasazována antidepresiva s velmi dobrým efektem.
Pokud pacient přes všechna opatření ukončí dialyzační léčbu, je snahou tzv. konzervativní léčby zabránit převodnění podáváním léků na podporu močení u močících pacientů. V případě dušnosti a bolestí jsou podávány tišící léky. Je jasné, že taková konzervativní léčba se nemůže srovnávat s léčbou dialyzační. Proto je volena jen ve zcela výjimečných případech, kdy stav pacienta je tak těžký, že ponechání jej doma, bez nutnosti transportu, je pro něj větším užitkem než pokračování v dialýze.