Zpět

Poradna

komplikace

Poradna

Dobrý den, prosím chtěl bych poradit. Chodím na hemodialýzu od prosince 2012, jsem silný diabetik a mám onemocnění očí z cukrovky. Má dialýza závažnější vliv na mé oči? (které začínají více slepnout). Můžu úplně oslepnout a za jak dlouho? Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 27. 01. 2013

Dobrý den. Postižení očí - sítnice a ledvin patří mezi projevy pozdních komplikací cukrovky. Příčinou je právě léta trvající cukrovka, která poškozuje nejjemnější krevní cévy v těle - např. právě v očích a ledvinách, kde cévy vytvářejí jemné glomeruly - filtry, v nichž vzniká moč filtrací krve. Kromě přítomnosti cukrovky na rychlost a tíži poškození spolupůsobí přítomnost rodinné zátěže, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků, kuřáctví. Zahájením dialýzy všechny tyto příčiny trvají. Proto úbytek zraku může pokračovat. Rozvoj slepoty nelze vyloučit, ale za jak dlouho nelze předpovědět. Během dialýzy je podáván heparin jako prevence srážení krve během procedury, který může vést ke zvýšenému výskytu krvácení do sítnice. Proto se na dialýze u diabetiků snažíme podávat co nejnižší potřebnou dávku, případně nahrazujeme heparin tzv. nízkomolekulárním heparinem, který v malé dávce může být mírně šetrnější. Sledování na oční ambulanci je nezbytné, v některých případech oční lékař může indikovat ošetření laseroterapií případně operační léčbu tam, kde to je možné. Oční lékař/ka musí rovněž vyloučit jiná onemocnění, než poškození očí cukrovkou - například šedý nebo zelený zákal.

Poradna

Dobry den, pán doktor. Som dialiovaný pacient už dva roky. Po podaní dialýzy mi býva špatne skoro až do druheho dna. Čím to vlastne je, že si to telo nevie zvyknut. Potom sa chcem opýtať čo je vyhodnejšie pre pacienta AV fistula, alebo kanyla. Za odpoved veľmi pekne dakujem.

MUDr. Roman Kantor 2. 10. 2012

Dobrý den. Důvodů, proč je pacientovi po dialýze špatně je celá řada. Velmi záleží, s čím vším se pacient léčí. Víme, že dialýzu snášejí hůře diabetici, protože mají poruchu regulace krevního tlaku a prokrvení. Dále hůře snášejí dialýzu kardiaci - pacienti, kteří mají chlopenní vadu. Vždy je třeba pátrat po tom, jak se vyvíjejí krevní tlaky během dialýzy, zda je pacient převodněný a zda je dobře nastavena suchá váha. Suchá váha se nedá změřit jedním měřením, je to trochu umění ji správně určit. Když pacient málo jí, je třeba ji rychle snižovat, naopak, když se mu daří lépe, více jí, má nizké tlaky, je nutné suchou váhu zvyšovat. AV fistule je jednoznačně výhodnější než kanyla. Především proto, že pacienta neohrožuje infekcí. Umožňuje pacientovi běžnou hygienu a život bez větších omezení. Proto se vždy snažíme o AV fistuli jako první volbu. Bohužel pacientů se špatným stavem žil nebo těžkým srdečním selháváním přibývá a proto i přibývá pacientů, kteří jsou dialyzování přes permanentní dialyzační katétr. Z pohledu pacienta se může katétr zdát i jako pohodlnější řešení: při napojení nepociťuje bolest z jehel, během dialýzy má volné obě ruce. Přesto budeme ve většině případů se snažit o našití funkční AV fistule, protože pacienta ohrožuje méně než katétr.