Zpět

Poradna

dialýza

Poradna

Dobrý den, dne 17.6. 2014 byl tatínek vyšetřen na nefrologické ambulanci po akutním selhání ledvin z 05/2014. Byl na stupni 4-5 s tím, že dialýza cca bude do 3 měsíců, následovalo našití Av-shuntu, každý týden kontroly na nefrologii a každým týdnem se rapidně stav zhoršoval, ale nikdo ho nehospitalizoval. Během krátké doby přestal chodit, zhubl min. 5 kg a stěžoval si na tlaky v hlavě, dne 22.8. zemřel, proto Vás prosím o vyjádření, proč nebyl dialyzován dřív, když je to možné bez shuntu, a pořád byly výsledky na nefrologii špatné.
Budu Vám moc vděčná za Váš názor, děkuji Petra.

MUDr. Stanislav Vojt 29. 08. 2014

Dobrý deň. V prvom rade príjmite moju úprimnú sústrasť. Je velmi ťažké odpovedať na Vaše otázky, pri tom malom množstve informácii, ale pokúsim sa. Pac., ktorí sú v cca 4.st.zlyhávania sú zaočkovaní proti hepatitíde typu B a v prípade perspektívneho plánovania hemodialyzačnej liečby sa im implantuje av shunt. Popritom samozrejme prebieha a pokračuje ich liečba s cielom zvrátiť priebeh zlyhávania. Zhoršenie stavu a event. hospitalizácia ale nemusí súvisieť so samotnými obličkami a je na zvážení lekára, aký postup zvolí, či ambulantná liečba je dostačujúca - určujúcim kritériom je stav pac. a vývoj ochorenia. Začatie dialýzy je možné cez av shunt, alebo, ak to stav vyžaduje skôr aj cez dočasné venozne katetre. Otázka je ale taká, či zhoršenie stavu bolo sprevádzané a/lebo vyvolané zhoršením funkcie obličiek a teda či bola potreba vykonať obličky nahradzujúcu liečbu, alebo príčina bola úplne iná a vyžadovala si iný liečebný postup. Na to vám ale neviem odpovedať. Každopádne čo sa týka obličiek, existujú merateľné kritéria (výsledky laborat. vyšetrení), ktoré určujú kedy už začať s dialýzou, ale vždy treba brať do úvahy aj klinicky stav pacienta, ktorý môže byť v určitých prípadoch rozhodujúcim kritériom. Kvôli objektivite odpovede ale tiež treba povedať, že sú aj stavy, ktoré môžu byť zhoršené po dialýze, resp. bránia jej vykonaniu.

Poradna

Jsem 6 rok dialyzována, 3 krát týdně. Odběry dle lékařů jsou pěkné, P kolem dvou. Však mám velké pálení kůže, až bolestivost kůže, bez známek vyrážky. Nemůžu spát, špatná snášenlivost během dialýzy, neklid, následkem svědění, pálení. Byla bych ráda, kdyby se to začalo řešit, pomoci. Psychicky jsem v pořádku a byla jsem v pořádku. Sedativa rozhodně nepomáhají a léky psychiatrické ještě víc ubližují. Tři roky trvá toto utrpení. Byla bych ráda, kdyby byla snaha to řešit.
Nemocná jsem od svých 18 let. Dodržuji vše, co mám, dietu, pitný režim, vyšetření jsou v pořádku.
Děkuji za radu a pochopení.
Rysava

MUDr. Roman Kantor 10. 08. 2014

Správně uvádíte, že prvním předpokladem musí být dobrá kontrola fosforu. Hladina 2 není ideální, lepší je pod 1,76. Stejně důležitá je celková dialyzační dávka, zda je dosahována dostatečná dialyzační dávka, zda není vhodná jako metoda volby hemodiafiltrace, která je na svědění obecně účinnější, zda je v pořádku hladina parathormonu a podobně.

Poradna

Dobrý deň, chodim na dialyzu 5 rokov. Teraz mám zvýsený kalium na 5.7 az 5.9. Na zaklade toho mi chcú dať biele ihly na 4 hod. Musí to byť tak, viem že bude silnejsia celkovo dialýza a väčsia záťaž na telo. Mam 35 rokov, je to potrebné aby sa to takto riešilo, ja si nemyslím. Všetky výsledky mám dobré okrem hemoglobinu (nízky) a veľa fosfatov, čo si o tom myslíte.

MUDr. Stanislav Vojt 28. 03. 2014

Dobrý deň. Hyperkaliemia - zvýšené kalium nad normu je stály problém väčšiny pacientov na dialýze. Jeho zvládnutie je na spolupráci lekár-pacient. Pacient môže ovplyvniť príjem K.- otázka diety. Lekár môže počas HD použiť efektívnejšiu dialýzu (vyšší prietok krvi, iný dialyzátor, predlženie času), resp. omedziť lieky, ktoré vyvolávajú zadržiavanie draslíka. V neposlednom rade možno podávať lieky, ktoré priamo vyviažu draslík v čreve. Farba "ihly" závis od jej priemeru, hrúbky, preto u Vás je asi plánované zvýšenie prietoku krvi. Tým sa dosiahne zlepšenie výsledku K po HD (samozrejme že aj spolu s dialyzačným roztokom). Je otázne, či toto opatrenie bude dostatočné aj v období medzi dialyzami, nakolko K u pac. je rýchlo menlivý údaj.

Poradna

Dobrý den, mám dotaz. Chodím na dialýzu již 3 rokem a před tím asi 2 roky peritoneální. Kromě jiných obtíží mám při každé dialýze stav, kdy se strašně zpotím, mokré vlasy i tělo, změřen cukr dobrý a tlak nižší, ale na ten jsem zvyklá, dělá mi to velké problémy, čím by to mohlo být?
Děkuji za odpověď

MUDr. Stanislav Vojt 28. 02. 2014

Dobrý deň. Ťažkosti a prejavy, ktoré popisujete, sú dosť neurčité a môžu byť podmienené viacerými okolnosťami. Najčastejšie bývajú prejavom objemovo koncentračnej dysbalancie počas dialýzy. Súvisí to s poklesom objemu cirkulujúcej krvi a rýchlosťou toku tekutín z buniek do cievneho systému. Je to individuálna veličina, výrazne ovplyvnená medzidialyzačným hmotnostným prírastkom a následnou UF. Tiež výrazne závisí od vstupných koncentrácii látok pred HD, rýchlosťou ich poklesu (závislom aj od prietoku krvi cez pumpu), koncentráciou pripravovaného roztoku, jeho teplotou a hladinou bikarbonátu. Poznanie hodnôt, individualizácia samotnej dialýzy (vs HDF), ev.Uf a Na profilácia môžu priniesť efekt. Je nutné poznať aj lieky, ktoré beriete (aj pred HD) a ich ev. dialyzovateľnosť. Ideálne stanovenie tyv. suchej hmotnosti je prvoradým predpokladom. Komplexnosť tohto problemu mi neumožňuje Vám jednoznačne povedať príčinu Vaších ťažkosti a jej riešenie.

Poradna

Dobrý den,
dnes mi můj nefrolog sdělil, že mne čeká dialýza 2x týdně. Mám před sebou zatím jen voperování fistule, čeká se na výsledky hladiny kreatininu, kdy byl vyšší při poslední kontrole nad 600. Já jsem s tím tak nějak smířená, jen bych se chtěla zeptat, jak je to s tou váhou, tělesnými přírůstky.
Možná je to hloupé, ale jsem poměrně mladá, celý život bojuji s nadváhou, teď se mi podařilo shodit 15 kilo, lékař byl znepokojen, já radostná. :)) Chci jen vědět, zda tyto váhové přírůstky mohu ovlivnit životosprávou.
Děkuji. Vím, že dotaz je možná malinko "malicherný".

MUDr. Stanislav Vojt 17. 01. 2014

Dobrý deň. Medzidialyzačné váhové prírastky sú závislé od reziduálnej, zbytkovej, činnosti obličiek a od spolupráce pac. Pokial pac. močí, môžu byť minimálne, iné je to u pac. ktorý nemočí vôbec. Ten vahový rozdiel medzi dialýzami je prakticky tvorený vodou, ktorú pac. nie je schopný vylúčiť. Preto je aj toto jedna z úloh dialýzy - odstrániť prebytočnú vodu, spolu s odpadovými látkami. Reziduálna diureza preto hrá jednú z rozhodujúcich úloh. Dalšou je spolupráca pac. - ako je schopný zvládať pocit smädu a aký je jeho prájem stravy a tekutín. No a to je práve úloha životosprávy a to je aj odpoved na Vašu otázku. Životospráva je rozhodujúca, o to viac u pac. ktorý močí len málo resp. vôbec nemoči.

Poradna

Dobrý den,
mám nízkou hladinu hemoglobinu (70), po 6 týdnech si pravidelně píchám Mirceru 200, ale stejně to není lepší. Ještě nejsem na dialýze a mám strach, jak to bude, až mě na ni převedou. Peritoneální d. nemůžu mít a už teď mám velké problémy. Stačí, abych šla na nákup a cestou zpět už mě hodně bolí svaly na nohou a jsem schopná jít jen velmi pomalu. Někdy musím i zastavit, abych si odpočinula. Je to jako kdybych právě doběhla maraton. I můj nefrolog si všiml, že mnohem pomaleji mluvím a reaguji. Jsem stále unavená, ale v noci spát nemůžu. Potřebovala bych se unavit pohybem, ale ten už moc nezvládám. Dokonce pro mě občas bývá unavující se jít najíst a napít. Je možné dostat transfuzi a od jakých hodnot? Jak se to řeší na dialýze? Hubnu a za poslední 3 měsíce se mi snížil albumin z 50 na 43. Sice to zatím není problém, ale pokud se přestanu hýbat, tak by to nemuselo být dobré. Je mi 30 a byla jsem zvyklá na dostatek pohybu. Oproti minulé kontrole před 6 týdny mi stoupl kreatin z 350 na 420 a močovina ze 14 na 18. Přesto mám jít na kontrolu až za 2,5 měsíce.
Zdá se Vám to v pořádku?
Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 16. 01. 2014

Dobrý den, potíže které popisujete mohou být opravdu projevem těžké anemie. Je otázkou, proč je anemie až takto pokročilá a proč nezabírá vysoká dávka Mircery. Jsou v pořádku zásoby železa (hladina ferritinu a saturace transferrinu? Je dostatečná zásoba vit. B12, kyseliny listové?) nejsou přítomny ztráty krve? – stav po operaci, krvácení do zažívacího traktu, není překyselení organismu? Slabost a svalová únava mohou být projevem vysokého draslíku, nepřesahuje draslík hodnoty 6 a více? Hodnoty kreatininu 420 odpovídají dle odhadu funkci 0,18–0,20, ale při nechutenství, omezení fyzické aktivity a vynechání masa ve stravě může ověření funkce ledvin z přesného sběru moči prokázat výrazně nižší funkci, než ukazuje pouhý odhad vypočítaný z krevních hodnot. Navíc výsledky z moči za 24 hodin prokáží, jak jste na tom s výživou, příjmem bílkovin, zda omezení bílkovin není příliš velké.
To vše by pak znamenalo, že další oddalování dialýzy nemá smysl a bez zahájení dialýzy se stav nezlepší. Předpokládám, že již máte funkční arteriovenózní fistuli, aby bylo možno zahájit dialýzu ihned bez nutnosti zavádět katétr. Samozřejmě nic nevím o Vašem základním onemocnění, případně dalších onemocněních. Jak vidíte, za každou odpovědí se otvírají další a další otázky. To je důvod, proč se medicína nedá dělat na dálku přes internet, ale jen intenzivní komunikací se svým ošetřujícím lékařem.
Držím Vám palce.

Poradna

Dobrý den, mamka dojíždí již 4,5 roku na dialýzu. Měla problémy i s cévami DK, které jsou pravidelně kontrolovány na kontrolním Doppleru, co půl roku.
Nicméně v posledních měsících má mamka problémy s dýcháním, zvláště ve večerních hodinách, po 22 hod. Jelikož pravidelně s přestávkami dostává erytropoetin, nepřičítám to problému s transportem kyslíku ve tkáních, takže se ptám - proč se mamka zvláště večer dusí, nemůže dýchat?
Vodu na plicích nemá, jezdí 4x týdně na dialýzu kvůli tomuto. Takže kde je problém?
Mamce je 67 let.
Děkuji, Lenka

MUDr. Roman Kantor 27. 12. 2013

Dialýza 4x týdně určitě neuškodí, ale není to standardní léčba. Jedním z důvodů, proč je přidána čtvrtá dialýza bývají velké váhové přírůstky. Váhové přírůstky bývají větší u pacientů s žízní, u těch, co již nemočí. Přírůstek by měl v optimálním případě dosahovat 2,5% váhy pacienta - tedy kolem 2 kg. Někteří pacienti však nedokáží přes opakované poučení o dietních opatřeních tyto přírůstky mít pod kontrolou, a pak se setkáváme s přírůstky i 6 i více kg od minulé dialýzy. Takový přírůstek samozřejmě vede k převodnění a dušnosti. Dalším důvodem je stanovení suché váhy, tedy váhy, se kterou pacient opouští dialýzu. Jde o to, aby pacient po dialýze neměl žádnou přebytečnou vodu. Léčba erytropoetinem zlepšuje krevní obraz, to ale automaticky neznamená, že pacient opravdu má hladinu hemoglobinu nad 100. Jindy dušnost a slabost bývá spojena s vysokou hladinou draslíku. Dalším faktorem může být hyperkinetická arteriovenózní fistule - tedy stav, kdy tepenno žilní spojkou, která je používaná k napojení dialýzy, protéká příliš mnoho krve - tedy kolem 1500 a více ml/minutu. To byly důvody dialyzační. Samozřejmě dušnost má celou řadu jiných příčin. Jako první je nutno myslet na onemocnění srdce - chlopenní vady, kardiální dysfunkce - lze odhalit pomocí echografického vyšetření. Dále ischemická choroba srdeční, plicní embolie, onemocnění průdušek a řada dalších. Rozhodně údaj o nočních dušnostech je nutno nejdříve řešit s lékařem na středisku a po vyloučení příčin spojených s dialyzační léčbou je nutno hledat pomoc dále.