Zpět

Poradna

dialýza

Poradna

Dobry den, pan doktor,
moj otec ma 85 rokov, nic ho neboli, ale mu zlyhavaju oblicky, mal by zacat chodit na dialyzu, ale ma slabe srdce - ma strojcek, chcem sa poradit, aky je Vas nazor odbornika, co sa stane ak odmietne dialyzu, alebo by mal chodit na dialyzu?
Dakujem

MUDr. Roman Kantor 4. 08. 2012

Dobrý den, dialyzační léčba je doporučována pacientům, jejich funkce klesá pod hodnoty 0,17ml/s a mají uremické projevy, nebo mají funkci pod 0,1 nezávisle na projevech uremie. Samozřejmě se vždy jedná o doporučení lékaře a k zahájení léčby je nutným předpokladem souhlas pacienta. Pokud pacient nechce dialýzu, jsou mu vysvětleny možnosti tzv. konzervativní léčby, tedy kontrola váhy pomocí omezení soli, tekutin, užíváním diuretik. Podle současných pozorování sice počet pacientů nad 80let na dialýze pozvolna přibývá, ale některé práce ukazují, že samotná dialýza u části těchto pacientů nijak neprodlužuje život ani nezlepšuje jeho kvalitu. Proto zahájení dialýzy musí vycházet s posouzení celkového stavu nemocného. Někdy doporučujeme u pacientů, kteří trpí řadou dalších závažných nemocí a objeví se u nich potřeba dialýzy, dialýzu vyzkoušet. Doporučuje se zkusit dialýzu 6 týdnů nebo 3 měsíce, poté zhodnotit, zda má pro nemocného přínos, zda jej příliš nezatěžuje a rozhodnout se, jak dál. Pacient má vždy právo dialýzu ukončit. Držím palce.

Poradna

Dobrý den,
zajímalo by mě jen tak pro zajímavost, člověk který chodí dejme tomu od 15 cti let na HD, může chodit třeba do 60ti let? Samozřejmě počítám, že nebude na WL, ale teoreticky by to šlo nebo by pak byly nějaké problémy?
Předem děkuji za odpověď.
Jiří B.

Profile picture for user MUDr. Roman Kantor
MUDr. Roman Kantor 5. 07. 2012

Doba 45 let na dialýze je určitě úctyhodná a pokud si do vyhledávače dáte dotaz longest dialysis, objeví se řada příkladů pacientů dlouhodobě dialyzovaných. Problémy určitě budou. Po dlouhé době na dialýze je pacient ohrožen výskytem komplikací. U dlouhodobě dialyzovaných se objevuje ischemická choroba srdeční, kostní nemoc, bolesti kloubů a páteře a podobně. Rozhodně však není dobré se nemoci poddávat. K mým oblíbeným pacientským vzorům, jak dlouhodobě vzdorovat nemoci patří Shad Ireland, od dětství dialyzovaný, který se v roce 2004 stal prvním železným dialyzovaným mužem, když absolvoval po více než 20 letech na dialýze.

Poradna

Omlouvám se, že píši časté dotazy, ale jsem nešťastná z toho, co se děje v Brně ohledně transplantací. Nejprve mě vůbec nechtěli zařadit do transplantačního programu, prý mám mykózy. Na gynekologii přitom bylo všechno v pořádku. Pak z nich vylezlo, že snad proto, že nemám močový měchýř, mám plastiku. Tak jsem sama kontaktovala Hradec, tam prý se o to zajímají. A ti mě zařadili.
Pět let chodím na dialýzu a postupně se mi zhoršuje zdravotní stav, asi následkem špatné dialýzy. Teď mi sestra oznámila, že mě vyřadili z transplantačního programu, že mám srdeční vadu. Lékařem z kardiologie mi však bylo řečeno, že bych spíš měla být upřednostněna.
Co dělat, jak se bránit? Je mi 47 let.
Děkuji. Ryšavá

MUDr. Roman Kantor 28. 06. 2012

Dobrý den, paní Ryšavá,
z Vašich dotazů je jasné, že Váš zdravotní stav není jednoduchý, zdravotních potíží máte celou řadu, a proto neexistuje jediná správná odpověď a postup, jak u Vás vše skloubit a navrhnout nejlepší postup. Navíc postup, který je navržen dnes, nemusí zítra být tím nejlepším. Proto nemám jiné rady, než intenzivně komunikovat se svým ošetřujícím nefrologem, nechat si vysvětlit všechna pro a proti a dohodnout se na společném postupu.
S přáním všeho nejlepšího, RK

Poradna

Dobrý den, cítí se člověk zpravidla lépe na PD, než na HD?

MUDr. Roman Kantor 21. 06. 2012

Peritoneální dialýza probíhá pozvolna, proto není pacientem nijak významně pociťována. Naopak při hemodialýze dochází k rychlým změnám během 4-5 hodin, proto může být doprovázena poklesy tlaku, křečemi, slabostí, někteří pacienti musí po dialýze doma odpočívat. Proto se dá říci, že je peritoneální dialýza lépe snášena než hemodialýza. Podmínkou však zůstává, že dialýza - je jedno zda peritoneální nebo hemodialýza - je dostatečně účinná. Účinnost dialýzy je pravidelně kontrolována - hemodialýza zpravidla jednou měsíčně, peritoneální dialýza co 2 měsíce. Při poklesu účinnosti dialýzy, což se může u peritoneální dialýzy stát například tím, že poklesne zbytková funkce ledvin, dojde k projevům nedostatečné dialýzy. Pacient se cítí unavený, slabý, má poruchy spánku, nechutenství, neklidné nohy. V takovém případě je nutná úprava režimu výměn peritoneální dialýzy, v některých případech převod na hemodialýzu.

Poradna

Dobrý den,
mám vysokou hodnotu draslíku 6 a musím ho dietou snižovat. Na internetu jsem se dočetla, že draslík v mase není až tak pro ledviny nebezpečný, že jde rovnou do buněk, platí to také o rybách?
Předem děkuji za odpověď.
Jarka 

MUDr. Roman Kantor 12. 06. 2012

Dobrý den. Draslík se vyskytuje nejčastěji ve formě rozpustných solí, proto je celkem jedno, z jakého zdroje pochází. Záleží na množství obsaženém v potravě. Tím, že je dobře rozpustný, přechází z masa nebo sójového masa do vody např. v polévce ne do šťávy v omáčce. Zažil jsem pacientka, která přijela na dialýzu s typickými příznaky hyperkalemie: slabost, dušnost. Příčinou byl oběd: vařila manželovi sójové maso a sama si vzala "jen" přílohu s omáčkou bez masa.

Poradna

Dobry den, pan doktor Vojt, chcem sa Vas spytat ohladne mojej maminy, ktora chodi niekolko mesiacov na dialyzu, v poslednej dobe ma vsak problemy kvoli vysokej hladine drasliku a bojim sa o nu, lebo jej vraveli ze asi budu musiet prevadzat dialzu cez krcnu zilu, prosim Vas ako sa da znizit ta hladina draslika alebo nejake rady Vas prosim, co by pomohlo lepsie znasat mojej mamine dialyzu. Dakujem Zdena

MUDr. Stanislav Vojt 7. 06. 2012

Dobrý deň. Draslík (K) je u veľkého % pac.zaradených do chron. dilyzačného programu zvýšený z dôvodu nepomeru medzi príjmom a výdajom z tela - vzhľadom na omedzenú schopnosť obličiek vylučovať ho. Opatrenia na zníženie hladiny draslíka: 1, dieta s omedzím príjmu 2, nebrať lieky ktoré zvyšujú jeho hladinu, nasadiť lieky, ktoré ho naopak znižujú 3, maximalizovať efekt počas dialýzy a frekvenciu dialýz. Ad1: potraviny s vysokým obsahom draslíka sú zakázané, použiť alternatívne potraviny s nízkym obsahom. Vhodnou úpravou potravin (varenie, vyluhovanie a pod) dosiahnuť jeho zníženie v potravinách. Ad 2: Niektoré lieky zvyšujú hladinu K - je úlohou Vášho lekára tak nastaviť liečbu, aby tieto lieky neboli používané. Naopak sú lieky ktoré hladinu draslíka znižujú - furosemid (ak pac. močí), Sorbisterit prášok. Ad 3: Dialýza v trvaní 3x4-5 hod, za použitia roztoku s nízkym obsahom K, pri dostatočnom prietoku krvi. Tieto opatrenia by mali zaručiť počas HD dostatočné zníženie hladiny K, medzi dialýzami je podstatná liečba liekmi a dieta. V možnostiach pac.je (niekedy len čiastočne) minimalizovať príjem, vhodnými potravinami a dietou, úlohou lekára je vylúčiť lieky zhoršujúce tento stav a podávaním furosemidu a Sorbisteritu zabezpečiť, aby opätovný vzostup do dalšej dialýzy bol čo možno najlepší. Treba podotknúť, že je to problematika, ktorá je dosť zložitá, aj z pohľadu iných ionov (Ca, P,...), ktoré treba tiež brať do úvahy a aj edukácia pac. je časovo náročná vzhľadom na šírku problematiky. Konkretnejšie informácie by boli preto skôr individuálneho rázu a formy.

Poradna

Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat - otec (ročník 1944) rok na peritoneální dialýze, která moc spolehlivě nefunguje (zadržuje vodu, nevypustí tolik roztoku kolik napustil), na ruce před cca 2 měsíci našitý shunt (příprava na klasickou dialýzu, ale dle paní doktorky zatím moc nerozvinutý), silný diabetik, vysoký TK. Přestává močit, takže o to víc tekutin zadrží. Máme tyto dva hlavní problémy: má trvale sucho v ústech, takže veškeré jídlo musí zapíjet (pokud ho nezapije, tak ho nepolkne - ani brambory apod.). Po cca 1,5 hodině od jídla ho začne bolet žaludek a začíná se dusit, jak se nají, tak problémy odezní. Na vyšetření se žaludkem (gastroskopii) byl a vše je v pořádku. Užívá tyto léky: Furorese 250, Zorem 10, Renagel 800, Rocaltrol (bude po dobrání nahrazen Zemplar 3ug). Mohu poprosit o Váš názor a doporučení? Děkuji

MUDr. Petr Buček 9. 05. 2012

Sucho v ústech trápí celou řadu pacientů s terminálním selháním ledvin, kteří mají omezený příjem tekutin. Bez zapíjení jídel se asi neobejdete, ale jinak našim pacientům doporučujeme k omezení pocitu suchosti pravidelné proplachy dutiny ústní. Bolesti žaludku po 1,5 hodinách od jídla mohou souviset s překyselením, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zdali by nepomohly léky neutralizující žaludeční kyselinu. Mezi Vámi vyjmenovanými léky nejsou uvedeny.