Zpět

Poradna

Lékaři radí

Poradna

Dobrý den, prosím pěkně o radu, čeká mne hysterektomie s odnětím vaječníků i vejcovodů, má transplantovaná ledvina je intraperitoneálně vpravo fixována pruhem omenta, mám velký strach, aby ledvina, či močové cesty nebyly při operaci porušeny, můj nefrolog vše odsouhlasil , přesto..člověk má, pochopitelně z operací už strach..je zbytečný? ..děkuji...

MUDr. Roman Kantor 9. 07. 2022

Dobrý den. Strach je asi zbytečný, protože Vám v ničem nepomůže a obírá Vás o energii, kterou budete potřebovat v rekonvalescenčním období. Jak píšete, rizika samozřejmě jsou, ale pokud vám lékaři operaci doporučili, určitě zvážili rizika jak operace, tak ponechání onemocnění bez operace. Pokud operaci doporučují, vychází riziko operace jako menší než ponechat běžet gynekologické onemocnění dál bez operace. Držím palce

Poradna

Dobrý den, je možné zjistit, zda jsem vhodný dárce ledviny pro přítele, který je po nehodě a přišel o ledvinu? Nebo toto vyšetření lze provést pouze v případě, že by potřeboval dárce? Chtěla bych vědět pouze z preventivních důvodů zda bych pro něho byla vhodný dárce. Ledvinu má zdravou a jsem si vědoma, že to není třeba pokud je ledvina plně funkční. Děkuji Michaela

MUDr. Roman Kantor 6. 06. 2022

Dobrý den, jak správně píšete, jedná se opravdu jen o teoretickou úvahu. Pokud zbylá ledvina příteli funguje, nepotřebuje transplantovat další ledvinu. O darování, krevních skupinách a další se dočtete v brožuře IKEM: http://www.transplantace.eu/brozury/8.pdf První podmínkou je shoda v krevní skupině s tím, že skupina 0 může darovat všem ostatním skupinám a skupina AB může přijmout jakoukoliv skupinu. Další podmínky: nepřítomnost chronických onemocnění typu cukrovky, vysokého krevního tlaku, a podobně a přítomnost dvou zdravých ledvin se zjišťují u dárce při podrobném vyšetření.

Poradna

Dobrý den, prosím, jaká alternativa k doplnění železa je možná, nesnesu li Sorbifer, Maltofer.. injekční forma je též menší problém, nedobré žíly......je možná injekční forma, která se píchá do svalu..kůže ? Děkuji <3

MUDr. Roman Kantor 13. 04. 2022

V současné době máme k dispozici pouze 3 injekční preparáty a všechny se aplikují nitrožilně.
V minulosti existoval preparát, který se podával do svalu, v současné době není registrován. Pokud máte problém s žilním přístupem a Váš lékař Vám železo doporučuje na základě provedených vyšetření, zdá se nejvhodnějším preparátem Ferinject. Dají se vykapat až 1000mg železa v pomalé nitrožilní infuzi, což odpovídá zhruba 1/3 zásob železa v těle ženy. podmínkou užití nitrožilního podání železa je právě nesnášenlivost nebo neúčinnost perorálního preparátu železa.

Odkaz: https://mediately.co/cz/atcs/B03AC/zelezo-parenteralni-p-ipravky

Poradna

Dobrý den. V rámci predoperacniho vyšetření (myom dělohy), mi byl zjištěn kreatinin 110,k.mocova 350,urea v normě, moč také v pořádku - jen leukocyty 17,jinak čistá,bez krve, bez bílkovin,atd...KO, jaterní testy, Bi, ionty-vse v pořádku. Mám 47let. Léčím se s hypertenzi, kompenzována, užívám Bigital 10/10 1tbl.denne.V teplejším počasí a hlavně k večeru mi mírně otekaji nohy kolem kotníků, ale to už delší dobu. Mám celiakii, v rámci odběru na ni, cca před měsícem, byl kreatinin 98.Celkem málo piju, asi jen 1 -1,5 l, může zvýšený kreatinin souviset s nižším příjmem tekutin? Jinak žádné obtíže nemám.
Děkuji moc za odpověď. Daniela

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2022

Dobrý den
Při dehydrataci může růst hladina kreatininu a močoviny, ale pokud nemáte zrovna průjmy, pak vyšší kreatinin v krvi znamená buď 1. sníženou funkci ledvin nebo 2.vyšší produkci kreatininu v těle buď v důsledku větší svalové hmoty nebo většího příjmu masa ve stravě. Vzhledem k normální hodnotě močoviny je pravděpodobnější druhá možnost. Přesnou funkci ledvin lze zjistit při vyšetření moči za 24 hodin, případně z hladiny cystatinu C.

Poradna

Dobrý den, lze snížit , či eliminovat nefrotoxicitu způsobenou imunosupresivy? např. pitím kopřivy, či jiných bylinek ? Děkuji <3

MUDr. Roman Kantor 30. 03. 2022

Dobrý den, pitím bylinek nelze případnou nefrotoxicitu elimininovat. Důležité je sledovat hladiny imunosupresiv, především cyklosporinu nebo takrolimu, aby byl v účinných mezích. Stejně důležité je upozornit na užívaná imunosupresiva před nasazením nových léků a zhodnotit případné interakce mezi léčivy. Některá léčiva mohou hladinu imunosupresiv zvýšit, jiná naopak snížit.
U fytoterapie je problém v tom, že i některé rostlinné drogy mohou vést k toxicitě v kombinaci s některými imunosupresivy - ví se to u grapefruitu. Naopak třezalka účinnost snižuje.

Poradna

Dobrý den, mohu se prosím zeptat, jestli pravidelné pití čaje z čerstvého nastrouhaného zázvoru (1 šálek denně) může nějak škodit ledvinám? Vím, že v porovnání s ostatními dotazy na mnohem závažnější problémy, které sem ostatní posílají, je to celkem banalita, ale piju tento čaj každý den a zaslechla jsem, že, přes ostatní pozitiva, ledvinám příliš neprospívá. Děkuji předem za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 17. 03. 2022

Dobrý den, zázvor je používán ke zlepšení trávení, při nevolnosti - nucení na zvracení, proběhly studie na cestující lodí nebo těhotných ženách, kde efekt proti zvracení byl prokázán. Zdá se, že dlouhodobé užívání nemá větší rizika, neměl by se užívat u žlučových kamenů. Na druhou stranu chybí data o prospěšnosti nebo škodlivosti vůči ledvinám.

Link: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2009/06/09.pdf

https://www.healthpedian.org/ginger-health-benefits-risks-and-uses/#:~:….

Poradna

Dobrý den, prosím , může silná menstruace v době jejího trvání ovlivnit úbytek železa v těle ? Předem moc děkuji .

MUDr. Roman Kantor 16. 02. 2022

Určitě. Jedna silnější menstruace zřejmě nemá větší vliv, ale opakované silnější menstruace mohou vést k poklesu zásob železa. Obecně mají ženy právě kvůli menstruačnímu cyklu častější výskyt nedostatku železa a z toho vyplývající anemii než muži.

Filtrace dle štítků

dialýza ledviny cukrovka zánět močových cest nutrice hubnutí neuropatie léky peritoneální dialýza transplantace životní styl otoky nádor těhotenství a ledviny kostní nemoc vitamin D suchá váha potravinový doplněk pracovní schopnost dárce vyšetření cévní přístup arteriovenózní fistule hypertenze dávka dialýzy polycystické ledviny předoperační vyšetření finanční tíseň infekce nárok na sanitku chlopenní vady funkce ledvin CKD imunosuprese srdeční selhání solitární ledvina sport a ledviny kreatinin bolest cycler kontrastní látka koronarografie revmatoidní artritida katétr komplikace draslík čekací listina mozková příhoda oční komplikace jedna ledvina cysta cystatin C Alportův syndrom proteinurie zuby dieta albumin deprese fosfor vlasy hematurie krev v moči nefroskleróza kreatin dárcovství ledviny dušnost anemie acidobazická rovnováha natrium hydrogencarbonicum hydronefroza vývojové vady pracovní volno lázně biopsie ledviny metoda knoflíkové dírky pohybová aktivita svědění parathormon prevence akutní selhání ledvin ALS hospicová péče konzervativní léčba vegetariánství ANCA dříve vyslovené přání odmítnutí léčby hepatitida C alternativní medicína zápach nefrologické vyšetření transplantace srdce erytropoetin váha ukončení dialýzy domácí dialýza COVID-19 koronavirus očkování bílkoviny podkovovitá ledvina IgA nefropatie rekreační dialýza demence kolika kámen ledvinové kameny genetické vyšetření dědičnost Isoprinosin železo dluhy