Zpět

Poradna

Prevence a zdraví ledvin

Poradna

Jsem dialyzovaný pacient cca dva poslední měsíce po dialýze nemohu spát. Občas usnu třeba na 2 hodiny a poté se probudím, ale už nezaberu. Druhý den po dialýze tento problém nemám, spím celkem dobře. Kde může být příčina? Je to silně obtěžující.

MUDr. Roman Kantor 14. 09. 2023

Poruchy spánku často doprovázejí selhání ledvin. Proč zrovna máte potíže v den dialýzy nelze takto odhadnout. Jednou z příčin může být i pospávání v průběhu dialyzačního ošetření, kdy následně večer je pacient již vyspaný a během noci se budí. Ale samozřejmě příčin může být více a je vhodné to řešit se svým ošetřujícím lékařem. 

Poradna

Dobrý den, můj otec (72 let) trpí polycystickou nemocí ledvin. Od února 2023 2x týdně podstupuje hemodialýzu. Prosím Vás, jaké vyšetření, případně s jakou pravidelností, bych měla podstoupit já jako dcera a mé děti, abychom případně včas zachytili potenciální nemoc? Nemoc je vrozená, tedy hrozba dědičnosti. Bylo by na místě i mé genetické vyšetření? Pak prosím jaké? Velmi děkuji.

MUDr. Roman Kantor 13. 09. 2023

Polycystické ledviny typu dospělých jsou dědičné onemocnění, které se přenáší na další generaci s 50% pravděpodobností. Pokud u vás na ultrazvuku nejsou přítomny cysty, pak nemoc nemáte a nemají ji ani vaše děti. V tom případě genetické vyšetření nemá smysl. Pokud cysty máte, vaše děti je budou mít s 50% pravděpodobností a pozná se to opět při vyšetření ultrazvukem. Genetické vyšetření by mělo smysl u vás a vašich dětí pouze tehdy, pokud byste vy nebo vaše děti plánovali další dítě, u něhož byste chtěli vyloučit přenos onemocnění na další generaci. Pomocí asistované reprodukce s vložením embrya bez genetické mutace, která nemoc přenáší. Jinak genetické vyšetření smysl nemá. 

Poradna

Dobrý den, opakovaně se mi dělají ledvinné kameny. Nyní potřetí v průběhu 15ti let. Poprvé drcení rázovými vlnami. Podruhé zaveden stent, několik kamenů odstraněno po 2 měsících zavedení stentem - operativně. Rozbití rázovým vlnami se nepodařilo. Nyní opět kamen velikosti 1cm. Je nutný zákrok na jeho odstranění? Drcení rázovými vlnami? Velmi bolestivá varianta, které se velmi bojím. Nebo existuje jiná varianta odstranění kamene? Je již jiný, moderní způsob odstranění ledvinného kamene? Zatím žádné jiné problémy nemám. Druhý dotaz se týká příčiny vzniku ledvinových kamenů. Nekouřím, alkohol velmi příležitostně, nemám nadváhu, nemám vysoký tlak, životní styl a jídlo přiměřeně zdravé, léčení pouze pro hypofunkci štítné žlázy, dočasně byla léčba maltofer (krvinky, cca půl roku). Děkuji za odpovědi.

MUDr. Roman Kantor 1. 09. 2023

Léčbu kamenů vede většinou urolog, který podle typu kamenu může doporučit úpravu diety nebo některé léky, měnící charakteristiku moči - například upravující kyselost moči. Pokud je již kámen vytvořený, je jeho samovolné rozpuštění málo pravděpodobné, o jeho odstranění rozhoduje urolog podle jeho velikosti, umístnění, rychlosti růstu. Rovněž metodu, jak na to vám doporučí urolog mimo jiné i na základě chemického rozboru předchozích kamenů. 

Poradna

Dobrý den, slyšela jsem, že každodenní užívání vitamínu C může poškodit ledviny. Je to pravda? Už tak je nemám nejlepší (máme to v rodině), tak se obávám, zda si ještě víc neškodím. Děkuji mockrát za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 23. 08. 2023

Malé dávky, tedy kolem 100 mg, vitaminu C by škodlivé být neměly. Větší dávky, tedy 500mg a více, nemají žádný význam a mohou svými metabolity zvyšovat riziko tvorby oxalátových kamenů. 

Poradna

dobrý den, mám těžkou hydronefrozu levé ledviny, v současné době je již nefunkční. Zhoršil se mi kreatinin-enzymaticky na 93 a eGF(CKD-EPI) na 0,97. kreatinin moč kvantita 12,11. Mám o svou pravou ledvinu strach, nekouřím nepiju alkohol, stravuju se zdravě - bio potraviny a vařím. Slyšela jsem o nějakém novém léku, který by mi pomohl pravou ledvinu chránit. Mám 59 let. Jak se prosím lék nazývá? Prodělala jsem covid s krátkou hospitalizací v nemocnici. Mám vysoký tlak, nyní i vysoký cholesterol. Nefrologii navštěvuju asi 6 let.

MUDr. Roman Kantor 22. 08. 2023

Funkce pravé ledviny je v pořádku. Biopotraviny nejsou pro zdraví ledviny žádnou přidanou hodnotou. Žádný nový lék nepotřebujete, pokud není v moči přítomna bílkovina. Mnohem důležitější než biopotraviny a nové léky je kontrola tlaku léky - tlak do 120-130/80. Nasazení léků ze skupin statinů je při uváděných hodnotách rovněž pro zachování funkce ledvin velmi důležité. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat svého lékaře, ke kterému jistě po 6 letech máte plnou důvěru. 

Poradna

Dobrý den, mám polycystické ledviny po mamince. Maminka je tři roky na dialýze, skončím také tak? Předem děkuji za odpověď. 

MUDr. Roman Kantor 1. 08. 2023

Ano. Nemoc v rodinách probíhá podobně, péčí o krevní tlak, velký příjem tekutin a u některých pacientů užívání léku tolvaptanu dokáže zahájení dialyzační léčby mírně oddálit. 

Poradna

Dobrý den, mám dystopickou pravou ledvinu, je menší, méně funkční a uložena v malé pánvi. Druhá ledvina je v pořádku. Sledována jsem byla jen v dětství. Nikdy jsem s tím neměla problémy. Nyní jsem otěhotněla, jsem v úplném začátku a začala jsem mít po ráno tmavou moč - oranžovou až do hněda. Když jsem málo pila, tak mě i píchalo v oblasti levé ledviny. Jím hodně přesnídávek a ovoce a pila jsem minimálně 1 l vody, teď si dávám pozor aby to byly alespoň 2 l. Mám velkou obavu o své ledviny. Půjdu s tím na kontrolu k praktické lékařce. Chtěla bych se zeptat, je v takovém případě sledování na gynekologii a u praktika dostatečné, nebo bych měla vyhledat i nefrologa? Na co si mám dát pozor a kolik bych toho měla vypít (vážím 48 kg)? Jak problematické je těhotenství v případě, že mám jen jednu plně funkční ledvinu?

MUDr. Roman Kantor 14. 06. 2023

Barva moči nesouvisí s dystopickou ledvinou. Kontrola u gynekologa a praktického lékaře stačí. V průběhu těhotenství je vyšší riziko močové infekce, proto budou prováděny kontroly moči. V případě podezření na útlak močových cest bude gynekolog konzultovat u urologa. Pijte podle žízně, není nutné se uměle převodňovat. Těhotenství s jednou ledvinou není nijak více problematické než se dvěma ledvinami. Užívejte si těhotenství, těšte se na miminko a choďte na pravidelné gynekologické prohlídky.