Zpět

Poradna

Prevence a zdraví ledvin

Poradna

Dobrý den, jakou používat sůl při onemocnění ledvin prosím?

MUDr. Roman Kantor 3. 06. 2024

Děkuj za výborný dotaz.  Je zcela jedno, jakou používáte sůl. Sůl je označení pro NaCl, tedy chlorid sodný a je zcela lhostejné, zda je růžová, bílá, mořská, kamenná. V obchodech lze najít řadu výrobků s roztodivnými přívlastky jako keltská, bio, tibetská, které se mohou extrémně lišit cenou, ale složení a vliv na zdraví je zcela identický. 

Důležité je množství a to závisí na typu onemocnění ledvin. Existují nemoci, kdy doporučujeme dosolovat každé jídlo, jsou nemoci, kde množství soli není nutné sledovat a pak celá řada onemocnění, kde sůl doporučujeme omezovat nebo zcela vysadit. V nefrologické ambulanci při vyšetření moči jsme schopni pacientovi spočítat, kolik soli spotřeboval za 24 hodin. Takže se budete muset zeptat svého lékaře, jakým onemocněním ledvin trpíte a podle toho vyžádat radu, zda se vás nějaká doporučení vůbec týkají. 

Pozor na některé soli, ve který je část chloridu sodného nahrazena chloridem draselným. Taková sůl v některých případech může být zdraví velmi prospěšná, ale některé nemocné naopak může ohrozit na životě.

Poradna

Chtěla bych se zeptat, jestli není rizikové, že mému tátovi odeberou ledvinu? Je mu je 75 let a je kardiak. Nemůže se mu nic stát?

MUDr. Roman Kantor 26. 04. 2024

Odběr ledviny je určitě rizikový zákrok a může se přihodit spousta věcí. Proto nikomu lékaři nebudou odebírat ledvinu jen tak z legrace. Pro odběr musí být závažný důvod. Ten důvod musí převážit na rizikem vlastního zákroku a rizikem vyplývajícím z ponechání ledviny bez operace. Před vlastní operací každý pacient podepisuje tzv. informovaný souhlas. Tam je popsáno, co se bude dělat, proč se to bude dělat a jaká jsou rizika. Před podpisem a odevzdáním informovaného souhlasu se předpokládá, že se pacient doptá na vše, co mu není jasné, pokud má o takové informace zájem. Řada pacientů využije svého práva se na nic nevyptávat a brát věci tak, jak mu řekne lékař. Je to na každém.

Poradna

Dobrý den, v brzkém věku jsem přišel o ledvinu, v dospělosti funkci převzala druhá a žiji bez omezení. Všechny výsledky jsou dobré a jsem pravidelně kontrolován. Chtěl bych se zeptat, jak to je s jednou ledvinou a bojovými sporty?
Děkuji Vám

MUDr. Roman Kantor 14. 04. 2024

Lékaři z opatrnosti pacientům s jednou ledvinou nedoporučují ty činnosti, které mohou být spojeny s poraněním vnitřních orgánů, tedy i ledviny. Na druhou stranu studie uvádějí, že i při takových sportech, jako bojová umění, hokej a podobně je riziko poranění ledvin sice zvýšené, ale stále velmi malé. Častější ztrátu ledviny mají na svědomí sporty jako lyžování, jízda na kolečkových bruslích než kontaktní sporty. Zdaleka ne každé poranění ledvin ke ztrátě ledviny a nebo její funkce. Daleko více poranění ledvin způsobují dopravní nehody a pády. 

Takže je to na vás. Na vašem žebříčku hodnot. Jak moc jsou bojové sporty pro vás důležité, na jaké úrovni se jim chcete věnovat, který z nich by měl být pro vás "šetrnější". Zda jste ochoten jít do kontaktního sportu i s vědomím sice malého, ale přece jen rizika. 

Poradna

Dobrý den, jsem po operaci odstranění ledviny a vždy jsem hodně cvičila...jak je to s doplňky stravy s jednou ledvinou? Vím že musím omezit živočišné bílkoviny, a mohu rostlinné?A doplňky jako jsou BCAA atd? Děkuji za odpoved

MUDr. Roman Kantor 11. 04. 2024

Pokud ráda cvičíte a zdravotní stav Vám to umožnuje, pokračujte ve cvičení dále. Bílkoviny při normální funkci jedné ledviny rozhodně neomezujte. Rostlinné bílkoviny nejsou v ničem lepší než živočišné. Na druhou stranu není nutné bílkoviny přijímat v nadměrné míře než je doporučováno dle úrovně fyzické zátěže. Doplňky jako BCAA k životu ani cvičení rozhodně nepotřebujete. Více informací o doplňcích stravy například zde: #51 Nejefektivnější a nejpřeceňovanější suplementy pro sport i zdraví / IMV Podcast.

 

 

Poradna

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bych u Vás mohla objednat na preventivní ultrazvuk ledvin sebe i manžela? Respektive na preventivní prohlídku rakoviny ledvin. Na nějaké pražské pracoviště, ideálně na Bulovce. Dále jsem se chtěla zeptat, kolik toto vyšetření stojí a zda vystavujete doklad pro pojišťovnu, když ho máme, zřejmě částečně, hrazené.

MUDr. Roman Kantor 23. 03. 2024

Zdravotnictví hrazené zdravotní pojišťovnou takto u nás nefunguje. Pojišťovna neproplácí vyšetření pacientovi, ale tomu, kdo vyšetření vykoná. Aby bylo zajištěno, že se vyšetření neprovádí jen tak, musí k odbornému vyšetření být důvod - tedy pacient musí mít žádanku odesílajícího lékaře, kde je napsána žádost o vyšetření a jeho zdůvodnění. Pokud chcete provést vyšetření jako samoplátce, je nutné se domluvit na konkrétním pracovišti, kde vám řeknou i cenu vyšetření. V takovém případě Vám pojišťovna nebude nic proplácet. 

Poradna

Dobrý den,
na sonografickém vyšetření bylo zjištěno, že má dcera má pouzde jednu ledvinu. Je závodní sportovec - horolezkyně.
Existují reálná zdravotní rizika, pro která by neměla v lezení pokračovat? Je horolezectví a bouldering nebezpečný pro lidi s jedou ledvinou? Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 14. 03. 2024

To je velmi častá otázka. Je třeba si zjistit, jak časté jsou úrazy sportovců, které vedou k nevratnému poškození ledviny. Velmi často jsou zakazovány kontaktní sporty jako hokej, box, ale reálné statistiky ukazují zcela minimální riziko poškození ledvin úrazem i při takto náročných sportech. V horolezectví a boulderingu jsou samozřejmě rizika pádu a tím i případné poškození ledviny vyšší než u gaučingu. Reálné riziko poškození ledviny při pádu není nulové, jeho výši se obávám nelze vypočíst a chybí data. Mám však pocit, že ukončení sportovní kariéry u člověka, který je svému sportu oddán způsobí daleko více škody než teoretické riziko, které navíc neumíme přesně určit. 

Poradna

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli zvýšený draslík v krvi může souviset s poruchou ledviny? Jeho hladinu koriguji furonem.

MUDr. Roman Kantor 11. 03. 2024

Ano, může. Snížená funkce ledvin bývá jednou z příčin zvýšené hladiny draslíku. Vliv však mají i užívané léky a stav metabolické acidózy. S klesající funkcí je pak předmětem sledování pacientových výsledků vyvažování mezi laboratorními výsledky a užívanými léky tak, aby přínos nastavené léčby byl větší než rizika.