Zpět

Poradna

Prevence a zdraví ledvin

Poradna

Dobrý den, potřebuji poradit. Přes den piji kolem 1l tekutin a chodím velmi málo močit i malé množství. V noci nepiji a ráno mám velké množství moči i s problémem moč udržet. Bude stačit zvýšit pitný režim přes den? Nebo se mám poradit s obvodním lékařem?

MUDr. Roman Kantor 4. 02. 2024

K odstranění škodlivin z těla potřebují vyloučit ledviny i určité množství tekutin. Pokud člověk pije úmyslně malé množství tekutin, ledviny se snaží tekutiny šetřit. V noci, když jsou menší nároky na udržení prokrvení a dostatečného krevního tlaku, ledviny "dohánějí" co za den nestihly: dostatečně očistit tělo od odpadových látek. 

1 litr tekutin za den je málo. Pijte normálně přes den a pak uvidíte, zda problém s udržením moči bude trvat. Pokud ano, obraťte se na svého lékaře. Ten zpřesněním anamnézy a základním vyšetřením odhalí daleko více. 

Poradna

Dobrý den, mám v ledvinách cysty a také mně ledviny kalcifikují. Zajímaly by mě příčiny obojího a zda mohu tento stav nějak ovlivnit. Je mi 64 let. Chodím každé tři měsíce na sono ledvin. Zajímá mě i prognóza.

MUDr. Roman Kantor 16. 01. 2024

Často příčiny jsou nejasné, je možný genetický vliv, vliv hormoální, vliv jiných onemocnění. Zásadní je charakter cyst: pokud se jedná o tzv komplikované cysty, je nutné opakované sledování z obavy před změnou v rakovinné onemocnění. Možnost ovlivnění pacientem není. Snad kontrola dalších onemocnění jako např. krevní tlak. 

Poradna

Dobrý deň, môžem sa objednať k nefrológovi!?

MUDr. Roman Kantor 15. 01. 2024

Ano, pokud máte doporučení svého praktického lékaře nebo jiného lékaře specialisty. 

Poradna

Dobrý den, prosím o konzultaci následujícího. V březnu operace velkého ledvinového kamene, drcení, odsátí, kontrola poté byla v pořádku. V prosinci na ultrazvuku zřejmě opět kámen 9 mm, následně proběhne CT. Kámen celý kyselina močová. Doporučení pouze dieta - omezení purinů. Lze ještě nějak jinak zabránit opakované tvorbě kamenů a v případě opětovné tvorby pomoci jejich rozpuštění a následnému vyloučení bez nutnosti operace? Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 18. 12. 2023

Kamenům z kyseliny močové lze předejít dodržováním plánu zdravé výživy, který zahrnuje převážně zeleninu a ovoce, celozrnné výrobky a nízkotučné mléčné výrobky.  Doporučuje se omezit potraviny s vysokým obsahem purinů, jako je červené maso, maso z orgánů, pivo/alkoholické nápoje, masové omáčky, sardinky, ančovičky a korýši. Pití velkého množství vody je také důležité pro prevenci urolitiázy. Ředěné citrusové šťávy, káva nebo čaj a citrony mohou pomoci zvýšit pH moči.  Někdy je předepisován přípravek Uralyt, který zvyšuje pH moči a tím rozpustnost kyseliny močové. pH moči se dá průběžně kontrolovat měřením pH moči, testovací proužky lze koupit v lékárně. 

Poradna

Dobrý den, na ultrazvukovém vyšetření mi bylo objeveno zmenšení parenchymu pravé ledviny (o kolik přesně nevím), které na ultrazvuku před 8 lety nebylo. Krev a moč jsou prý v pořádku. Nadváhu, cukrovku ani vysoký krevní tlak nemám. Na kontrolní vyšetření krve mám přijít za půl roku. Jaký to může mít důvod? Hrozí to i u druhé ledviny? Mám dodržovat nějaká opatření?

MUDr. Roman Kantor 17. 12. 2023

Vyšetření ultrazvukem je zatíženo významnou subjektivní chybou. Proto se může stát, že na jednom popise je uváděno zmenšení a na druhém nikoliv. Proto je důležité, zda se jedná o výrazné zmenšení ledviny nebo jen malé. Pokud ostatní vyšetření a nálezy jsou v normě, doporučoval bych zopakovat vyšetření např. za půl-1 rok, nejlépe stejným lékařem, aby se zachytil event. vývoj. Příčinou skutečného zmenšování mohou být potíže s prokrvením ledvin, stav po akutním zánětu ledvin. Někdy se příčina v rozdílu velikostí ledvin nezjistí. Pokud je prokrvení obou ledvin v pořádku a netrpíte na opakované záněty ledvin, je zmenšování druhé ledviny nepravděpodobné. 

Poradna

Dobrý den, vážený pane doktore. Chtěl bych se objednat na vyšetření zubů, jelikož docházím na dialýzu. Doktorka mne navrhla transplantaci ledvin, bohužel nemůžu najít zubaře, který by mne vyšetřil zuby abych se dostal na čekací listinu.

MUDr. Roman Kantor 6. 12. 2023

Dobrý den, souhlasím, že je docela problém najít zubaře, který přijímá nové pacienty. Pokud problém trvá, obraťte se na pobočku vaší zdravotní pojišťovny, kde by vám měli dát seznam smluvních lékařů, které můžete zkusit obvolat. 

Poradna

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co si představit pod pojmem plochý epitel v moči a co dělat, když je zvýšený?

MUDr. Roman Kantor 28. 11. 2023

Plochý epitel jsou buňky pocházející z výstelky močových cest. Vyšší počet buněk může svědčit pro patologické procesy, jako zánět nebo dráždění močového měchýře, močové trubice nebo i zánět ledvin. Samozřejmě záleží na okolnostech a potížích.