Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobry den, pane doktore, mam transplatovanu tretiu oblicku 4 roky, konecne aspon tato funguju tak ako ma (darca matka). Co ma trapi je opakovany zapal mocoveho mechura kvoli bakterii ecoli. Za posledne mesiace som brala 2x atb Zinnat a Suprax, plus beriem Urowaxom. Bylinna liecba mi uz nezabera. Hrozia mi dalsie atb, beriem dlhodobo probiotika. Existuje pre mna v tejto situacii este ina moznost liecby? Pripadne ake atb by ste mi namiesto Supraxu odporucili?Uvazujem na akupunkturou, je pre mna vhodna? Dakujem za odpoved

MUDr. Roman Kantor 18. 01. 2021

Dobrý den. Infekce močových cest jsou častou komplikací po transplantaci ledviny. Zatímco tzv asymptomatická bakteriurie antibiotickou léčbu nevyžaduje, zánět močového měchýře nebo pyleonefritida vyžadují nasazení antibiotické léčby. Bylinná léčba má jen omezený, spíše preventivní efekt. Na symptomatickou infekci nestačí. Akupunktura není ověřenou metodou na léčbu infekce močových cest. Opakovaná léčba antibiotiky je často nutnou cenou za zachování funkce transplantované ledviny. Volba antibiotika vychází z výsledku kultivačního nálezu. Proto nelze říct, které antibiotikum je lepší. Zinnat a Suprax jsou cefalosporinová antibiotika s dobrou snášenlivostí a proto jsou často antibiotiky první volby. Link: https://www.postgradualninefrologie.cz/cislo-xiv-2/ma-vyznam-lecba-asym…

Poradna

Dobrý den, prodělala jsem zánět, bolela mě silně práva ledvina, už dříve delší dobu mě ledvina pobolívala. Od té doby jsem začala mít vyšší tlak a vyšší hladinu cukru, natéká mi práva ruka, občas víčko a noha. Nejvíce ji mám nateklou po ránu a po každém jídle. Testy krve a moči v pořádku. Od té doby, co proběhl zánět, trpím silnou nespavostí.
Mám se obrátit na nefrologickou poradnu?

MUDr. Roman Kantor 5. 12. 2020

Pokud Váš praktický lékař usoudí, že Váš stav a výsledky potřebují kontrolu na nefrologii, k vyšetření Vám dá doporučení. Bez doporučení nefrologická ambulance nepřijímá nové pacienty.

Poradna

Dobry den, robili mi testy na kreatin skrz vysetrenie na CT. Mam kreatin 75/mikro/mol/la mam hranicnu GF-MDRD 1,343, mam 36 rokov, beriem vyssie davky vitaminu D3 okolo /5600IU denne/, serlift, isoprinosine a omarit, okrem toho bezne vitaminy. Chcela som sa spytat, cim to je toto znizenie ci nejakym liekom alebo vitaminov a ci hodnoty sa vratia na normu ked mi merali pred 2 mesiacmi som mala 64mikromol/l kreatin a a GF-MDRD 1,531. Dakujem za odpoved

MUDr. Petr Buček 10. 11. 2020

Dobrý den. Hodnota eGF se bere jako patologická, je-li pod 1. Hodnoty nad 1 se nehodnotí. Nemáte známky snížené funkce ledvin. Dávky vitaminu D jsou zbytečně vysoké, pokud jej neužíváte z nějaké konkrétní lékařské indikace. Hodnoty kreatininu 64 a 75 jsou zcela v normě, jsou ovlivněny nejen funkcí ledvin ale řadou dalších faktorů a není je nutno řešit. Pokud jste sledován pro nějaké prokázané onemocnění ledvin, pak bude samozřejmě funkce ledvin dále sledována.

Poradna

Dobrý den, při preventivní prohlídce mi byla zjištěna špatná funkce ledvin. Konkrétně při biochemickém vyšetření krve následující hodnoty: eGRF (CKD-EPI) 1.24 ml/s/1.73m2.
Další hodnoty: močovina 5.0, kreatinin 73.6.
Jsem žena, 44 let, 160 cm, 50 kg. Nemám žádné příznaky ani potíže, ani jiné onemocnění, otoky ani vysoký tlak. Močení bez potíží. Odběr moči nebyl při preventivní prohlídce proveden vzhledem k probíhajícím menses.
Jak mám při tomto nálezu dále postupovat a co bude následovat?
Děkuji za odpověď.

MUDr. Roman Kantor 27. 09. 2020

Dobrý den, žádná špatná funkce Vám nebyla zjištěna, alespoň Vámi uvedené hodnoty pro to nijak nesvědčí.

Poradna

Dobrý den,
mám prosím dotaz, jestli se v mém případě při následujících laboratorních výsledcích cca měsíc starých (vybírám ty, které považuji za podstatné) může jednat o oslabení ledvinných funkcí:
Moč normogram, urea 7,3 (před měsícem 5,3) kreatin 62, GF-MDRD 1,43ml/s (v únoru 1,33), GF-CKD-EPI větší než 1,5ml/s (v únoru 1,48).
Po proběhlém vleklém zánětu močových cest z loňského roku mi zůstala bolest v oblasti ledvin, o které mě urologové (nezávisle jeden na druhém) ujišťují, že je muskoskeletární, vertebronchální apod., prostě, že není od ledvin.
Několikrát proveden ultrazvuk ledvin i 1x CT - vše v normě. Zhruba 15 let se léčím se zvýšeným tlakem. Stresů a úzkostí (které se prý ukládají hlavně v ledvinách) jsem prožila poměrně dost. Občas se cítím unavená, připadá mi, že to vůbec nejsem já, jaká jsem byla před tím onemocněním.
Před cca 2 měsíci mi řekl léčitel, že ledviny jsou dost oslabené, od té doby piju na jeho radu, dle jeho receptu bylinkový čaj, kde jsou bylinky přímo na ledviny. Jiné obtíže nemám.
Děkuji předem velmi za odpověď.
Michaela

MUDr. Roman Kantor 3. 07. 2020

Uvedené výsledky svědčí pro normální glomerulární filtraci ledvin. Rozhodně se nejedná o "dost oslabené ledviny".

Poradna

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdyby měl člověk krev v moči, jestli by se na to přišlo v běžně prováděných testech moči u praktického lékaře.
Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 29. 03. 2020

Ano. Vyšetření moči patří mezi základní vyšetření a přítomnost i malého množství červených krvinek, které není postihnutelné zrakem toto vyšetření zachytí. Problémem může být intermitentní, tedy přerušovaný výskyt přítomnosti zvýšeného množství červených krvinek u některých onemocnění. Jinými slovy, u některých stavů, které vedou k přítomnosti červených krvinek v moči nemusí být přítomnost červených krvinek při každém vyšetření.

Poradna

Dobrý den, můj tatínek, ročník 1953, začal chodit na dialýzu. Je po transplantaci ledviny před 9 lety a nyní již nefunguje. Chtěla bych se zeptat, jestli je normální, že po zahájení dialýzy přestal močit? Před tím močil cca 1l/denně. A ještě jeden dotaz: tatínek chodí o holi a vždy, když se vrátí z dialýzy, nemůže chodit ani se pořádně postavit na nohy, druhý den je už vše v pořádku. Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 19. 04. 2018

Dobrý den, důvodem opětného zahájení dialýzy je selhání transplantované ledviny. Selhání je doprovázeno ztrátou diurézy - močení. Slabost po dialýze může souviset s poklesem tlaku, rychlé změny po dialýze u některých pacientů vyvolávají slabost. Častou příčinou slabosti po dialýze je nízký krevní tlak, proto je nutno probrat užívanou medikaci a suchou váhu s ošetřující lékařkou nebo lékařem.