Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobrý den. Je mi 46 let a celkem asi 15 let mám diabetes. Poslední dobou na inzulínu, dále se také léčím s hypertenzí. Diabetes má teď dobře kompenzovaný poslední hodnoty glykovaného hemoglobinu mám 5.1.,4.1.,4.6, i když ne vždy tomu tak bylo, hypertenzi mám stabilizovanou na hodnotách tlaku kolem 140/85. Při posledním laboratorním vyšetření asi před měsícem, mi vyšly hodnoty Krea na 280, z toho vypočtená GF 0.23ml/s, ztráty bílkovin v moči za 24 hod. cc 10.9 g, hodnota sérového P 2,0. Celková Bílkovina v séru 52, albuminemie ještě v normě. Bylo mi řečeno, že taková porucha funkce ledvin spěje k dialyzační léčbě. Já bych se rád zeptal, jaké máte zkušenosti - za jak dlouho mám počítat se zahájením dialýzy.
Předem moc děkuji za odpověď.
Petr

MUDr. Petr Buček 10. 05. 2012

Informován jste správně, vzhledem k Vašim laboratorním parametrům je nutno zahájit přípravu k zahájení dialyzačního programu. Jednou z mála možností jak progresi renálního selhání zpomalit je dietní režim. Ve vašem případě, diabetik s renální insuficiencí, vysokou hladinou fosforu a velkými ztrátami bílkovin do moče Vám doporučuji konsultace s odbornou dietní sestrou, se kterou nefrolog, případně diabetolog spolupracuje. Samotná prognóza zahájení dialyzační léčbu je individuální. V případě infekčních, cévních komplikací se může jednat o měsíce, při stabilizovaném stavu pak i léta.

Poradna

Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat - otec (ročník 1944) rok na peritoneální dialýze, která moc spolehlivě nefunguje (zadržuje vodu, nevypustí tolik roztoku kolik napustil), na ruce před cca 2 měsíci našitý shunt (příprava na klasickou dialýzu, ale dle paní doktorky zatím moc nerozvinutý), silný diabetik, vysoký TK. Přestává močit, takže o to víc tekutin zadrží. Máme tyto dva hlavní problémy: má trvale sucho v ústech, takže veškeré jídlo musí zapíjet (pokud ho nezapije, tak ho nepolkne - ani brambory apod.). Po cca 1,5 hodině od jídla ho začne bolet žaludek a začíná se dusit, jak se nají, tak problémy odezní. Na vyšetření se žaludkem (gastroskopii) byl a vše je v pořádku. Užívá tyto léky: Furorese 250, Zorem 10, Renagel 800, Rocaltrol (bude po dobrání nahrazen Zemplar 3ug). Mohu poprosit o Váš názor a doporučení? Děkuji

MUDr. Petr Buček 9. 05. 2012

Sucho v ústech trápí celou řadu pacientů s terminálním selháním ledvin, kteří mají omezený příjem tekutin. Bez zapíjení jídel se asi neobejdete, ale jinak našim pacientům doporučujeme k omezení pocitu suchosti pravidelné proplachy dutiny ústní. Bolesti žaludku po 1,5 hodinách od jídla mohou souviset s překyselením, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zdali by nepomohly léky neutralizující žaludeční kyselinu. Mezi Vámi vyjmenovanými léky nejsou uvedeny.

Poradna

Zdravím a obracím se na Vás s dotazem.
Je člověk po všech nezbytných vyšetřeních shledán vhodným dárcem pro svého partnera (manžela), za jak dlouho může dojít k transplantaci - zajímá mě, jestli v řádu týdnů nebo měsíců?
Děkuji předem za odpověď. E.

MUDr. Petr Buček 8. 05. 2012

Příbuzenskou transplantaci lze jistě zrealizovat v řádech týdnů.

Poradna

Dobrý den,
za jakých okolností se doporučuje přechod z PD na HD, resp. které hodnoty (v krvi, dialýze), a po jakou dobu se sleduji, aby to rozhodnutí bylo objektivní?
Jakým způsobem, a jak často se provádí PET test - schopnost filtrace peritonea - jaké hodnoty mají rozhodující význam?(myšleno v kladném i záporném případě).

MUDr. Petr Buček 5. 05. 2012

Schopnost peritonea filtrovat odpadní látky do peritoneální roztoku postupně klesá, zpravidla po 3 letech. Laboratorně dochází k nárůstu uremických parametrů, to je především močoviny a fosforu, důležité je také zohlednit celkový stav pacienta.
PET test se provádí dle zvyklostí pracoviště, dle laboratorních dat s klinického stavu pacienta. Konkrétní hodnoty je vždy nutno vztáhnout k danému pacientovi, jeho hmotnosti, celkovému stavu.

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat na Váš názor - rozdíl mezi peritoneální dialýzou a hemodialýzou - myslím hlavně na zátěž organismu i připravenosti na přip. transplantaci. (pokud jsem již na WL). Četla jsem, že PD je lepší/šetrnější - pokud je dobra filtrace peritonea. Kolik let může člověk být na PD-pokud funguje? A jaké je riziko vzniku infekce v těle přes katetr/sant? (obojí se našívá v narkóze?)
Děkuji

MUDr. Roman Kantor 4. 05. 2012

Dobrý den, myslím, že na většinu Vašich otázek najdete odpověď na našich stránkách v kapitole o náhradě funkce ledvin: http://www.ledviny.cz/typy-nahrady-ledvin
Na transplantaci, event. zařazení do čekací listiny nemá zvolená metoda vliv. Dobrá filtrace a funkce peritonea je nezbytnou podmínkou fungování peritoneální dilaýzy. Funkce peritoneální dialýzy a vlastnosti peritonea jsou u každého pacienta testovány jak na začátku léčby, tak i v průběhu léčby. V případě poklesu účinnosti peritoneální dialýzy - často v souvislosti s poklesem zbytkové funkce ledvin - je režim peritonální dialýzy upravován, v některých případech musí být pacient převeden na hemodialýzu. Pacient může být na peritonální dialýzy neomezeně dlouho, pokud PD funguje. Riziko vzniku infekce je vyšší u peritoneálního katetru než u arteriovenózní fistule. Shunt se našívá v lokální anestesii, peritoneální katetr spíše v celkové, ale ne vždy.

Poradna

Dobrý den, mám přítelkyni, která má problémy z ledvinami a používá lék: ADVAGRAF 5mg, tak se chci optat, k čemu se to používá? Jestli vznikají nějaké potíže z funkcí ledvin a musí je používat jako nejdůležitější lék.
Děkuji za informaci,
Petr

Profile picture for user MUDr. Stanislav Vojt
MUDr. Stanislav Vojt 4. 05. 2012

Takrolimus (ADVAGRAF, PROGRAF,....) je liek zo skupiny imunosupresív, určený prevážne na liečbu po transplantáciach orgánov. Slúži na zabránenie vzniku rejekcie transplantovaného orgánu. Potláča bunkovú imunitu a tým spôsobuje menšiu odpoved organizmu na cudzorodú látku. Dominantné použitie je teda v transplantačnej medicíne. Asi by ste mohol vedieť o tom, či u vašej priatelky bola alebo nebola vykonaná transplantácia orgánu. V inej indikácii sa môže použiť na liečbu systémových ochorení, autoimunneho charakteru, kedy je vhodné potlačiť vnútornú zápalovú aktivitu organizmu. Toto použitie je ale vždy až následne, po vyčerpaní iných možnosti liečby, resp. spolu s inými liekmi. Vzhľadom na charakter účinku - cielené oslabenie imunity organizmu- je nutné sledovať hladinu lieku v organizme a vylúčiť riziko vzniku z toho vyplývajúcich nežiaducich účinkov (imunosupresia= riziko infekčných ochorení, nádorových, kardiologických ťažkosti a pod.) a interakcie liekov a iných látok. Pac. jednoznačne musí byť sledovaný na pracovisku, ktoré túto liečbu vykonáva a má s ňou dostatočné skúsenosti.

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych od Vás nutně pomoc.
Moje mamka, ročník 69, měla v dětství VUR a udělali ji plastiku, od té doby nikde nebyla a nešlo ani nijak přesvědčit. Několik let vykonávala nadměrně těžkou práci a teď už je 2 měsíce nemocná. Začalo to údajně chřipkou, obvodní doktorka jí napsala léky - nakonec brala 4 ATB, stěžovala si na velkou bolest zad v bederní oblasti (která jí vystřelovala až ke krku při pohybu), byli jsme s ní na pohotovosti a tam jí napíchali záda Dolminou.
10 dní chodila na injekce, byla na neurologii a tam jí zjistili, že má zablokovaná záda. Injekce stále má a nic nepomáhá. Dneska 3.5. byla znovu u doktorky na neurologii a měla vysoký tlak 165/110. Doktorka jí poslala k obvodní, jenže ta jí jen změřila tlak. Já se bojím, že to má od ledvin, že jí selhávají, a proto má vysoký tlak, stěžuje si na bušení srdce a slabost. Nikdy netrpěla na vysoký tlak, a ani neměla problémy se srdcem.
Nikdo z rodiny neměl nikdy problémy se srdcem. Nevíte, co mám dělat?
Na nefrologii musí čekat měsíc. Mám o ní strach, nejde to nějak uspíšit. Nevím, co mám dělat, zda mám jet s ní do Prahy? Já bych to nejradši udělala, ale ona říká, že jde zítra k obvodní, ale proč to tak všechno dlouho trvá? Nemá lékař pravomoc poslat někoho na vyšetření ledvin jako na statim?
Budu Vám strašně moc vděčná za odpověď.
Děkuji předem.

Profile picture for user MUDr. Stanislav Vojt
MUDr. Stanislav Vojt 3. 05. 2012

Vaša matka v min. mala ťažkosti týkajúce sa dolných močových ciest. Tie môžu byť príčinou neskorších aj obličkových ťažkosti. Pokial prekonáva zápal s nutnosťou opakovaných atb liečení a pridáva sa bolesť bedernej oblasti a vysoký krvný tlak je nutné vykonať celkové interné vyšetrenie, tiež nefrologické vyšetrenie. Podávanie nesteroidných antireumatik (Dolmina) môže mať za určitých okolnosti aj priťažujúci vplyv a aj byť príčinou zhoršenia stavu. To treba odlišiť. Každopádne však treba vykonať seriu vyšetrení - jednoznačne už od začiatku mal byť stanovený nález v krvi, moči, zápalový status a podla týchto výsledkov prikročiť k cielenej liečbe, možno aj hospitalizačnej na zvýšenie diagnostickej validity a rýchlosti a zároveň aj monitorovaniu pac., podávaniu liekov vnutrožilovo. V danej situácii je kompletné interné vyšetrenie NUTNOSŤ, ktorú treba vykonať urýchlene - v krajnom prípade aj cez nemocničnú pohotovosť.