Zpět

Poradna

Sestry radí

Poradna

Dobrý den Vážená paní Mrázková,

velice se omlouvám, ale mé téma nesouvisí s onemocněním ledvin. Chtěla jsem Vás poprosit, zda Vám bylo uznáno vzdělání na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě?

Velice Vám děkuji a ještě jednou se omlouvám, že vyrušuji.

Děkuji. Jílková

11. 08. 2014

Dobrý den paní Jílková,

pokud máte na mysli zařazení do platové třídy, v naší organizaci se toto řídí katalogem prací. Dosažené vzdělání tak v tomto případě nebylo s tímto v přímé souvislosti.

Děkuji za dotaz.

E.Mrázková

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké množství fosforu obsahuje šťáva Jupí a jiné koncentráty, např. YO. A jsou-li vhodné pro dialyzovaného pacienta.
Děkuji Monika

16. 07. 2014

Dobrý den paní Moniko,

odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Přesněji by Vám ji poskytl spíše nutriční terapeut. Obecně platí, že ovoce a tady i jejich deriváty - ovocné nápoje - jsou z pohledu dialyzovaného pacienta rizikové.

E.Mrázková

Poradna

Dobrý den chci se zeptat mohu se stát dárcem ledviny když jsem epileptik ? Děkuji Nedvědová

10. 07. 2014

Dobrý den paní Nedvědová,

vaše otázka by měla být směřována lékaři - nefrologovi, ten v této otázce posuzuje, rozhoduje a následně doporučuje. Obecně lze však říci, že toto onemocnění není nutně kontraindikací darcovství, pokud je váš stav dlouhodobě stabilizován.

E.Mrázková

Poradna

Dobrý den,mám dotaz,od asi tak Vánoc mě bolí v oblasti ledvin,snažila jsem se to vydržet,ale už mě bolí nohy,jsem unavená,nezvládám už pomalu ani uklid doma,zvracím,mám prujmy,bolesti břicha,v noci nespím,prášky na bolest již nezabírají.Jako díte jsem měla snad sníženou ledvinu,od pádu ze stromu.bojim se,že skončím v nemocnici,a návštěvu dr tak proto stále oddaluji.Často chodim na malou,hlavně v noci,ale nemohu se ani pořádně vymočit,a to mám vždy pocit plného měchýře.prosím Vás o radu,už jsem v koncích,děkuji Radka

14. 05. 2014

Dobrý den paní Radko,
chápu strach, který máte, internet dnes nabízí mnoho informací i v této oblasti a jistě vaše obavy jen umocnil. Popis vašich obtíží ( únava, zvracení, průjmy) mohou svědčit pro případné postižení vylučovacího systému tak, jak se obáváte. Bez vyšetření to však nelze jednoznačně potvrdit, doporučuji co nejdříve navštívit obvodního nebo odborného lékaře.

Radím Vám to, čeho se nejvíce bojíte, což jistě pocítíte jako zklamání. Vaše obtíže však nemusí znamenat nejzávážnější diagnozu, ale oddalování vyšetření a případné zahájení léčby může způsobit zhoršení a další vážnější komplikace. Věřím, že tyto řádky Vám dodají odvahu, včasnost návštěvy lékaře je zde velmi důležitá.
E. Mrázková

Poradna

čím se odstraní tělesná slabost a také potřebuji vědět co pomůže při nedostatku krevního barviva .prosím poraďte.

12. 05. 2014

Dobrý den,

tělesná slabost i nedostatek krevního barviva může mít různé příčiny (např. nemoc, životní styl...) a zároveň také mohou vzájemně souviset. Vždy je třeba pátrat po jejich příčině a ty následně odstranit nebo léčit, čímž je možné docílit zmírnění nebo vymizení uvedených příznaků. Na otázku proto nelze z vaších údajů jednoznačně odpovědět.

Obecně platí, že při nedostatku krevního barviva mohou nejvhodněji pomoci zdroje v potravě: špenát, játra, levinky, avokádo, mandle, řepa , brokolice, meruňky, zelí, mrkev, fazole, chřest, obilné slupky atd. Ve formě tablet pak preparáty, o kterých poradí zkušený lékárník.
Je však nutno upozornit, že pokud jsou výše uvedené obtíže důsledkem onemocnění, nelze bez předchozí konzultace s vaším lékařem užívat jakékoliv preparáty či zařazovat do stravy zmíněné potraviny.

E. Mrázková

Filtrace dle štítků

dialýza ledviny cukrovka zánět močových cest nutrice hubnutí neuropatie léky peritoneální dialýza transplantace životní styl otoky nádor těhotenství a ledviny kostní nemoc vitamin D suchá váha potravinový doplněk pracovní schopnost dárce vyšetření cévní přístup arteriovenózní fistule hypertenze dávka dialýzy polycystické ledviny předoperační vyšetření finanční tíseň infekce nárok na sanitku chlopenní vady funkce ledvin CKD imunosuprese srdeční selhání solitární ledvina sport a ledviny kreatinin bolest cycler kontrastní látka koronarografie revmatoidní artritida katétr komplikace draslík čekací listina mozková příhoda oční komplikace jedna ledvina cysta cystatin C Alportův syndrom proteinurie zuby dieta albumin deprese fosfor vlasy hematurie krev v moči nefroskleróza kreatin dárcovství ledviny dušnost anemie acidobazická rovnováha natrium hydrogencarbonicum hydronefroza vývojové vady pracovní volno lázně biopsie ledviny metoda knoflíkové dírky pohybová aktivita svědění parathormon prevence akutní selhání ledvin ALS hospicová péče konzervativní léčba vegetariánství ANCA dříve vyslovené přání odmítnutí léčby hepatitida C alternativní medicína zápach nefrologické vyšetření transplantace srdce erytropoetin váha ukončení dialýzy domácí dialýza COVID-19 koronavirus očkování bílkoviny podkovovitá ledvina IgA nefropatie rekreační dialýza demence kolika kámen ledvinové kameny genetické vyšetření dědičnost Isoprinosin železo dluhy