Zpět

Poradna

dialýza

Poradna

Dobrý den, pane doktore,
chtěla bych se Vás zeptat. Mám takový problém s tatínkem. Je mu 55 let, chodí na dialýzu asi 8 měsíců, je to diabetik a má velký potíže s tlakem. Teď v úterý necítil ruku a pokřivila se mu pusa. Zhruba po deseti minutách, se mu stav opět dal do normálu, jenže za dva dny to na něj přišlo znovu. Po pár minutách to opět ustoupilo, nyní je hospitalizován v nemocnici v na neurologii. Podávají mu jen kapačky, má pořád velké tlaky do hlavy a tlak mu neustupuje. Má stále tlak přes 200, nikdo s ním tam nic, co se týče tlaku, nedělá. Sice bere prášky na tlak, ale vůbec mu nezabírají. Doktoři z neurologie tvrdí že je to normální, já si myslím, že to nemůže být normální.
Mohl byste mi nějak poradit, co máme dál dělat? Už si nevíme rady a tatínek je strašně nešťastný.
Moc Vám předem děkuji za brzkou odpověď.
Slečna Lucie

MUDr. Stanislav Vojt 2. 03. 2012

Dobrý deň. Stav ktorý popisujete sa javí, presne na dialku ovšem ťažko určiť, ako porucha prekrvenia mozgu pri hypertenzii. Hypertenzia môže byť tiež ako následok, ale pravdepodobnejšie je príčina tohto stavu. Je nutné podávať parenterálne (vnútrožilovo) lieky, ktoré by mali znížiť TK. Je samozrejme nutné aj vylúčiť prevodnenie organizmu. Jednoznačne by mal byť vyšetrený lekárom internistom a najlepšie, ak je možné, aj nefrologom. Tí by potom určili správnu stratégiu liečby tlaku. Je teda nutné konziliárne internistické, resp. nefrologické vyšetrenie. Iné Vám takto na dialku nemožnoi poradiť. Pevne verím, že sa jedná o prechodné postihnutie, ktoré sa podarí zvládnuť a nezanechá následky.

Poradna

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak dlouho ještě může vydržet stav bez dialýzy či transplantace, když má za sebou přítel operaci srdce, Fallotova tetralogie a náhrada plicní chlopně bioprotézou a plastika trikuspidální chlopně, vysoký krevní tlak a cca 8-leté léčení selhávání ledvin, nyní kreatinin 230, urea 19. A také jaká je pravděpodobnost nemoci budoucích dětí, když já mám stimulátor a po otci zatím nevýznamný prolaps mitrální chlopně.
Děkuji za odpověď.
Míša

MUDr. Roman Kantor 1. 03. 2012

Rychlost selhávání ledvin se nedá určit z jednoho vyšetření. Více řekne srovnání hodnot kreatininu a ještě lépe odhadnutá funkce ledvin v čase. V každém případě hodnoty urey a kreatininu již ukazují na těžký stupeň onemocnění ledvin. Většinou pokles funkce ledvin probíhá stejnou rychlostí, což se projevuje urychleným nárůstem kreatininu v závěrečné fázi selhání ledvin (http://old.ledviny.cz/images/chslgraf.jpg). Vrozené srdeční vady jsou vývojové vady, které vznikly nějakou poruchou během vývoje plodu. Na vzniku se mohou podílet jak vnější vlivy během těhotenství, tak genetické poruchy. Dle literatury riziko vady u potomků rodičů postižených vývojovou srdeční vadou je opravdu zvýšené. Uvádí se mezi 2,2% narozených dětí postižených otců po 5,7% narozených dětí postižených matek. Genetické vyšetření otce by mohlo očekávané riziko snížit nebo naopak potvrdit zvýšené riziko, proto by bylo vhodné.

Poradna

Dobrý den,
jsem dcera nemocné maminky, které je 65 let. 10 let má DM II. a je léčena inzulínem. Poslední rok docházela na transfuze, před 4 měsíci dostala pásový opar v obličeji a následovala CMP. Sehnalo se rehabilitační centrum, kde maminku rozchodili a zařídila se výměna bytu, beze schodů. Nyní byla celkem 10x na dialýze (3x týdně na 4 hod.), po které jí bylo bohužel velmi zle. Na 11. jela podepsat pouze reverz.
Domácí dialýza u ní není možná a navíc jí maminka také odmítá. Nereaguje na rozumné vysvětlení ani prosby. Na dialýzu už nepůjde.
Dotaz: Jak nejlépe takovému pacientovi usnadnit život? Co lze očekávat? Můžu požádat maminky lékaře - nefrologa o radu, o zprávu, smí mi to sdělit? Může i po tomto kroku (reverz), pokud by se rozhodla, znovu nastoupit na dialýzu? Maminka mě žádá o respektování jejího rozhodnutí a pochopení, já toho nejsem zatím schopná.
Děkuji za odpověď.

MUDr. Petr Buček 22. 02. 2012

Zkuste znovu s maminko promluvit, domluvte si, nejlépe společnou návštěvu u nefrologa, který Vám celou situaci na základě laboratorního stavu a laboratorních dat vysvětlí. Probere s maminkou problematiku dialýzy a dalších léčebných možností. Své rozhodnutí stran dialýzy můžete kdykoliv změnit.

Poradna

Děkuji za odpověď na můj dotaz ohledně transplantace. Jsem zdravotní sestra a vždycky pokud jsme brali odběry pacientům kompletní s kreatininem musel být pacient lačný. Kontaktovala jsem několikrát svoji dialýzu, aby mi řekla, jak manželovy výsledky dopadly, bohužel odpovědi jsem se nedočkala.
Děkuji Ryšavá.

MUDr. Roman Kantor 16. 02. 2012

Dobrý den, děkuji za vaši poznámku. Na dialýze se snažíme pacienty vždy informovat o výsledcích měsíčních odběrů. Pro vlastní potřebu vedeme pravidelné měsíční záznamy a vždy na požádání pacientovi zprávu tiskneme. Mnozí z nich chodí např. na diabetologii, kardiologii, proto naše výsledky samozřejmě předáváme ošetřujícím kolegům, aby se nemusela u dialyzovaných nabírat krev ještě někde jinde. Pokud kolegové mají požadavek na nějaký speciální odběr - napadá mě glykovaný hemoglobin pro diabetologa, hormony štítné žlázy pro endkrinologa, PSA pro urologa, INR a Quick pro kardiologa, pokud je pacient warfarinizovan, pak jej samozřejmě odebereme u nás, aby pacient nemusel docházet někam jinam. Vždyť mu napichujeme žílu 3x týdně, tak proč jej trápit ještě dalšími vpichy. Zdravím

Poradna

Chodím čtvrtým rokem na dialýzu. Před půl rokem jsem začala mít problémy s dýcháním, hlavně po dialýze. Měla jsem i zvýšenou teplotu a byla unavená, kašlala, bolesti zezadu na plicích. Na dialýze mi řekli, že to není možné, proč bych prý nemohla dýchat? Obvodní lékařka mi napsala Beredual Sprey. Ten pomohl. Časem se kašel uklidnil, ale bolestivost na plicích stále je, zhoršuje se to po dialýze.
Děkuji.

MUDr. Petr Buček 15. 02. 2012

Z vašich informací lze usoudit, že Vaše obtíže nesouvisí s převodněním, bez komplexního fyzikálního vyšetření, případně snímku plic, echokardiografie a laboratorních dat nelze se k Vašim problémům vyjádřit, obraťte se znovu na Vašeho ošetřujícího lékaře.

Poradna

Dobrý den, mám glomeruloneuropatii zjištěnou náhodně před 7 lety. Je mi 47, byla jsem 3 roky na peritoneální dialýze a teď pro nedostačující léčbu chodím na normální dialýzu už skoro rok. Mám velký problém s pitím, protože na per. jsem mohla pít dost a teď přibývám tak 6 nebo 7 kg mezi dialýzami. Mám stále nízký tlak, takže každá dialýza je problém, buďto mě dolévají, nebo mám křeče a tlak nevydrží až do konce. Před si beru ještě Gutron. Nevím jak se s tím mám poprat, pila jsem vždy až 3,4 litry denně a teď to neumím omezit.
Poraďte prosím, děkuji Pavla

MUDr. Petr Buček 6. 02. 2012

Velké mezidialyzační přírůstky jsou častým problémem našich pacientů. Dialýzy jsou pak provázeny Vámi uvedenými obtížemi. Dodržovat omezený pitný režim je skutečně náročné, našim pacientům doporučujeme v případě žízně pouze vyplachovat ústní dutinu, někteří pacienti používají kostky ledu. Pokud se vám podaří dosáhnout mezidialyzační přírůstky menší a obtíže budou přetrvávat, sdělte své problémy svému ošetřujícímu lékaři, který dle vašeho klinického stavu může upravit suchou hmotnost a režim dialýzy.

Poradna

Dobrý den, pane doktore, chodím již 9 měsíců na PD a nemůžu si stěžovat.
Bohužel posledních 14 dní, těsně po kontrolním vyšetření, mne začaly bolet prakticky všechny klouby, na rukách, lokte, ramena a nejhorší je to po ránu, když mám vylézt z postele a šlapky u nohou nereaguji.
Nakonec samozřejmě vstanu, jako v tom českém filmu, ale stojí to velké přemáháni. Během dne se všechno trochu upraví nebo rozhýbe a já můžu jít i do práce. Na Google jsem našel obrovské množství oborných článků i seminárních prací a v každé se autor zmiňuje, že vedlejší účinky obou dialýz PD i hemodialýzy jsou právě problémy s kostmi, svaly a klouby. Prosím o vyjádření, zda ty problémy souvisí s PD, nebo znamenají něco jiného.
Děkuji za odpověď a pěkný den.

MUDr. Roman Kantor 19. 01. 2012

Dobrý den, je pravdou, že po delší době na dialýze u pacientů se rozvíjejí bolesti kloubů a svalů, ale bolesti mohou mít samozřejmě celou řadu dalších příčin. Je třeba se podívat na léky, zda některé nebyly nově přidány. U některých pacientů se objevují bolesti svalů po statinech - lécích na snížení cholesterolu, ale i po řadě dalších léků. Je třeba se podívat na parametry dialýzy, zda dialyzační dávka je dostatečná, zda je dostatečný krevní obraz, zda není přítomno překyselení. Pokud nic potíže nevysvětluje, je třeba zvážit další vyšetření, např. neurologem.