Zpět

Poradna

dialýza

Poradna

Dobrý den, mám již mnoho let transpl. ledvinu, pobírám ČID a jsem zaměstnána na plný úvazek. Pokud bych byla nucena opětovně chodit na dialýzu, a byl by mi přiznán PID, pak už bych pracovat zřejmě nesměla?
Mohu trvat na ČID a pokud samozřejmě budu schopna, chodit do zaměstnání bez toho, aniž by mi byl důchod odebrán? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Mgr. Zuzana Cvrčková 17. 01. 2012

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz zaslaný do naší poradny. Z informací, které uvádíte vyplývá, že Vám byl v minulosti přiznán částečný invalidní důchod. Od 1. 1. 2010 došlo k novému vymezení invalidity. Místo dosavadní plné a částečné invalidity byla zavedena třístupňová invalidita (invalidita třetího, druhého a prvního stupně). Současně byla místo plného invalidního a částečného invalidního důchodu zavedena jedna dávka, a to invalidní důchod (pro invaliditu třetího, druhého nebo prvního stupně). Pokud jde o důchody přiznané před 1. 1. 2010 považuje se plný invalidní důchod ve výši, v jaké náležel ke dni 31. 12. 2009, za invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Částečný invalidní důchod se ve výši, v jaké náležel ke dni 31. 12. 2009, považuje za invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně, byl-li důvodem částečné invalidity pokles schopnosti soustavné výdělečné činnosti nejméně o 50 %, a za invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně v ostatních případech. Skutečnost, zda jste schopna být zaměstnána na konkrétním pracovním místě je posuzována v rámci vstupní lékařské či preventivní prohlídky dle pracovněprávních předpisů. A právě na jejím výsledku závisí, zda budete moci vykonávat práci na konkrétní pracovní pozici. Nelze tedy jednoznačně říci, že s konkrétním stupněm invalidity můžete či nemůžete pracovat na plný úvazek. Toto je třeba vždy posoudit individuálně s ohledem na konkrétní pokles pracovní schopnosti a konkrétní pracovní pozici a nároky na ní kladené.

Poradna

Dobrý den, občas čtu, jak lidi dialýza vzhledově poznamená, copak nelze zabránit hubnutí, padání vlasů, kazivosti zubů, atd.? Děkuji

MUDr. Roman Kantor 17. 01. 2012

Je třeba si uvědomit, že je to především selhání ledvin, které bez dialýzy je smrtelným onemocněním. Je to ta nemoc, která pacienta nějakým způsobem poznamenává. Dialýza, ať peritoneální nebo hemodialýza, jen nedokonale nahrazuje něco, co v těle už nepracuje. Léčba konečného selhání ledvin se stále, byť pozvolna vyvíjí: Dialýza je existuje asi 50 let, ale teprve od roku 91 je dostupná pro všechny potřebné pacienty. Přes 20 let používáme erytropoetin, který u našich pacientů výrazně zvýšil krevní obraz. S chudokrevností je spojena bledost kůže nemocných. Zaváděním hemodiafiltrace on-line se zpomaluje poškozování kloubů a nervů dialyzační amyloidozou. Proto si dovolím tvrdit, že mnozí naši pacienti vypadají lépe, než naši pacienti před 20 lety. Nicméně je také pravda, že řada našich nemocných kromě onemocnění ledvin trpí dalšími nemocemi. Selhání srdce, cukrovka, skleróza, chronické záněty. To vše může zanechat stopy na vzhledu a aktivitě nemocných.

Poradna

Dobrý den, manžel trpí na polycystické ledviny (má 43 let) a minulý měsíc mu šili AV shunt. Bude docházet na hemodialýzu, i když zatím nám nikdo neřekl kdy začne. Chtěla bych vědět, jak dlouho se dá žít s hemodialýzou (jeho maminka měla stejnou nemoc a cca po 3 letech na dialýze umřela) a co to pro nás jako rodinu znamená. Děkuji za odpověď.

MUDr. Petr Buček 9. 01. 2012

Pacienti jsou léčeni hemodialýzou 20 i více let, záleží na přítomnosti dalších onemocnění, především postižení srdce. Vzhledem k uvedenému věku Vašeho manžela však předpokládám, že pokud tomu nebudou bránit jiná závažná onemocnění bude manžel zařazen na čekací listinu pro transplantaci ledviny.

Poradna

Dobrý den,
je možné zachovat ruku při používání spojky při dialýze v celkem normálním vzhledu? Chodila jsem na HDS dvakrát necelý rok a ruka naštěstí nezaznamenala, krom jizvy a malinkého vyklenutí v její oblasti žádných změn. Jsem žena a i když vím, že zdraví je nejdůležitější, vzhled je pro mne podstatný.
A pak také, pokud bych se dostala na transplantaci, má původní darovaná ledvina by zůstala v břiše? Kolik ledvin v břiše vlastně může zůstat? Lze je po zániku funkce odebrat?
Mám s tím, že by zůstaly veliký psychický problém.
Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 7. 01. 2012

Dobrý den, ruka s AV spojkou zůstává většinou normálního vzhledu, ale s léty se může žíla spojky dále rozšiřovat a může být viditelný průběh rozšířené žíly po horní končetině. Z vašeho dotazu nelze vyvodit, zda v současné době máte transplantovanou ledvinu, či zda na ní čekáte. Pokud máte transplantovanou ledvinu, pěkně ji chraňte a žádné odstraňování nepřichází do úvahy. Stejně tak Vaše vlastní ledviny, i když nefunkční, nikdo odstraňovat nebude. Pouze v případě, že by došlo k selhání transplantované ledviny a návratu na dialýzu, je doporučováno nefunkční transplantovanou ledvinu chirurgicky odstranit před případnou další transplantací.

Poradna

Dobrý den, mám polycystické ledviny a v nejbližší době bude zahájená hemodialýza. V současné době pracuji jako řidič autobusu a teď nevím, jestli i nadále jsem způsobilý pro řidičské oprávnění nebo mi může být skupina "D" odebrána, případně celý řidičský průkaz. Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Stanislav Vojt 1. 01. 2012

Dobdý deň. Polycystické ochorenie obličiek nie je dôvodom na odobratie vodičského preukazu. Rovanko ani zahájenie hemodialyzačnej liečby nie je dôvodom. Pokial nemáte iné pridružené choroby (komplikácie zákl. dg., ev. iné najmä záchvatovité ochorenia a poruchy vedomia), ktoré by boli toho boli príčinou. Je však vhodné zvážiť ovplyvnenie pozornosti liekmi. V prípade vodičov z povolania je vhodné zvážiť intenzitu prac. vyťaženia a individuálne posúdiť tieto všetky faktory.

Poradna

Dobrý den, prosím o radu. Maminka (75 let + diabetes II. stupně) od září jezdí 3x týdně na dialýzu. Snáší to jak psychicky i fyzicky velmi těžce. Má silné křeče v nohou a rukou, noc po dialýze vůbec nespí. Má strach cokoliv sníst, nepije ani to malé množství co je povoleno, protože má strach, že bude mít velké množství vody v těle a bude při dialýze pokárána. Prosím o informace, jaké je optimální množství vody v těle, aby to nezatěžovalo srdce a prosím o radu, jak se vypořádat s křečemi. Děkuji moc.

MUDr. Petr Buček 28. 11. 2011

Bez detailní znalosti zdravotního stavu Vaší maminky, parametrů prováděných dialýz a všech léků, které maminka užívá Vám, bohužel nemohu plnohodnotně odpovědět. Obraťte se na jejího ošetřujícího nefrologa, který Vám i Vaší mamince jistě ochotně na Vaše dotazy odpoví, neboť otevřená komunikace mezi pacienty, jejich příbuznými a ošetřujícím zdravotním personálem je pro úspěšnou léčbu nezbytná.
Obecně lze říci následující.
Maminka musí mít plnohodnotnou stravu, především kvalitní bílkoviny. Mezi dialyzační přírůstky jsou vytvářeny především příjmem tekutin. Optimální hmotnostní nárůsty jsou do 2,5 kg, případně do 5 % tělesné hmotnosti, pacientům tedy doporučujeme takový příjem tekutin, který se rovná objemu jejich moče za den + 0,5 l . Pokud maminku trápí křeče, mohou se tyto obtížně zmírnit úpravou dialyzační taktiky, medikace, případně úpravou tělesné hmotnosti. Obraťte se tedy bezodkladně na Vašeho nefrologa, který Vám situaci vysvětlí.

Poradna

Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, je mi 28 let a byla mi diagnostikována IGA nefropatie, na dialýze nejsem už půl roku, ale pokaždé při dialýze je mi hodně špatně a zvracím a rapidně mi klesá tlak, když to řeknu lékaři nebo sestře na středisku tak mi řeknou, že to musím vydržet a že se s tím nedá nic dělat, jak byste postupoval?
Když jsem žádala o peritoneální dialýzu tak mi řekli že to u mě není možné protože mám kreatinin kolem 1500.
Děkuji za odpověď.

MUDr. Petr Buček 2. 11. 2011

Příliš nízký tlak provázený nevolností a zvracením je nejčastěji způsoben nadměrnou ultrafiltrací a pravděpodobnou příliš nízkou suchou váhou. Je možné však, že máte příliš velké mezi dialyzační hmotnostní nárůsty, vysoký tlak, nebo oslabené srdce a ošetřující lékař na této nižší hmotnosti pak trvá. Snažte se mezi dialýzami přibírat, co možná nejméně a znovu se také obraťte se svými problémy na ošetřujícího lékaře, ten Vám jistě situaci vysvětlí, případně Vám Vaši hmotnost po dialýze upraví. Indikace k peritoneální dialýze je složitější, záleží i na dalších laboratorních parametrech a klinickém stavu, pokud máte před dialýzou takto vysoké hladiny kreatininu tak bych Vám ji pravděpodobně také nedoporučil.