Zpět

Poradna

Náhrada funkce ledvin a dialýza

Poradna

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na jednu pro mě dost závažnou otázku. Před půl rokem mi diagnostikovali chronickou renální insuficienci pátého stupně. V dnešní domě jsem udržován již čtyři měsíce na peritoneální dialýze. I přes problémy, které s ní zažívám. Po třetí výměna katetru, se cítím celkem dobře. Mé výsledky se snížili na přijatelnou hodnotu urea 19,2 a kreatinin 430.
Po biopsii ledvin bylo zjištěno, že ledviny fungují pod jedno procento a regenerace, či uzdravení je zcela nemožné. Do dnešního dne nemocnice stále oddaluje všechna nutná vyšetření k zařazení na Waiting list.
Zdá se mi, že čekat půl roku, což se tak i děje, aby mi udělali veškerá vyšetření a mohl být odtransplantován, mi připadá minimálně neetické.
Chci se tímto zeptat, zda je možnost nebo způsob, jak toto popohnat, nebo se nechat přijmout do jiné nemocnice v jiném regionu, kde by došlo k urychlení této záležitosti?
Děkuji a jsem s pozdravem,
David

MUDr. Roman Kantor 31. 01. 2014

Rychlost vyšetření závisí na dostupných kapacitách jednotlivých ambulancí - echografické, ultrazvukové a další vyšetření. U některých nemocí pacient nemůže být zařazen do transplantačního programu ihned po zahájení dialýzy z důvodu aktivity onemocnění - např. u ANCA asociované vaskulitidy a podobně. Zda je to váš případ, vám řekne ošetřující lékař. Některá transplantační centra chtějí posuzují zařazení pacienta na základě výsledků, které jsou dodány z dialyzačního střediska, jiná transplantační centra, např. IKEM si pacient zve k sobě a potřebná vyšetření si provádějí sami. Existuje svobodná volba lékaře, tedy i transplantačního centra, ale pojišťovna v případě větší vzdálenosti nemusí akceptovat např. náklady na dopravu do vzdálenějšího centra.

Poradna

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, mám stále bolesti v oblasti podbřišku. Bolesti přecházejí do beder a zpět, po močení mě to začne pálit v trubici, musím se pak jít opláchnout, koupil jsem si i testovací proužky na moč, stále se mi tam ukazuje bílkovina -  jenom stopa bílkoviny, pH kolem 6,1 po ránu, byl jsem už i u obvodního lékaře, který mě prohlédl a řekl, že se nejedná o nic vážného, napsal mi ciplox 500 na 5 dní, ale bolesti byly větší na druhý den jsem byl znovu u obvodního. Ráno i s močí, kterou jsem si sám kontroloval a byla přítomná opět bílkovina, s tou samou močí jsem šel k obvodnímu a bylo mi řečeno, že je negativní, tak doporučil urologický čaj až 4 l denně, ale nic se nelepšilo. Tak jsem pak šel znovu, ale k zástupu, a tam mi našli bílkovinu v moči B++, doktorka mě vyšetřila tlak normální 124/70 prohmatala mě a pro jistotu hned poslala na sono. V ten den mi bylo uděláno sono ledvin, játry, močového měchýře prostě celého břicha a doktor nenašel žádnou anomálii, na druhy den jsem šel opět k doktorce s močí která se měla poslat na rozbor, ráno sestra mi řekla, že tam opět je bílkovina, ale že uvidíme, co řeknou v laboratoři, výsledky s laboratoře: PH 6,1 - 5epi.hlen.
Doktorka mi řekla, že je to v pořádku a znovu nasazovat ciplox 500 nebo něco jiného je zbytečné tak prý jenom dodržovat pitný režim a brusinky, tak mě bolest přešla, ale opět se mi to vrátilo a nevím si rady, znovu piju urologický čaj a brusinky, jak říkám nemám vysoký tlak, sono v naprostém pořádku, cukr v normě ranní 5-6 mol, jinak mám i nějaké takové ne moc viditelné červené tečky na žaludu, tak nevím, jestli se nejedná o nějakou infekci nebo podobně.
Děkuji za Vaši odpověď.

MUDr. Zuzana Bitterová 26. 01. 2014

Dobrý den, jestliže máte opakované bolesti nebo pálení při močení po ošetření u praktického lékaře, pak je vhodné urologické vyšetření. Pokud by se orientačně objevovala bílkovina v moči i po vyloučení močové infekce, pak je vhodné nefrologické vyšetření.

Poradna

Mám chronické onemocnění ledvin CKD IIIb. stupně (G3bA1), nyní již stacionární, v.s. kombinace ICHL, vaskulární nefroskleróza a chron. TIN při recid. IMC. V lab. nálezu byl zjištěn draslík 5.3.
Existuje, prosím, konkrétní přehled ovoce a zeleniny i s obsahem draslíku, kterých se mám vyvarovat?
Děkuji. J. Spáčilová

MUDr. Petr Buček 22. 01. 2014

Dobrý den. Mírné zvýšení draslíku Vás nyní nijak neohrožuje. Ve stádiu IIIb bývá trvalé zvýšení draslíku a nutnost omezení příjmu draslíku vzácné. Je proto nutné, aby Váš lékař zkontroloval užívanou medikaci - některé léky draslík zvyšují, zkontrolovat, zda nedochází k metabolické acidóze, u níž je draslík zvýšen druhotně. Teprve po vyčerpání těchto kroků, bude-li draslík stále vysoký má smysl omezování v dietě. Naopak u pacientů na dialýze je omezení příjmu draslíku základem léčby. Určitě na internetu najdete řadu výživových tabulek s obsahem draslíku. Jedna ze starších je tady: http://old.ledviny.cz/infopac/kalium.html nebo http://www.nefrologie.eu/cgi-bin/main/read.cgi?page=vyzivove_tabulky

Poradna

Dobrý den,
dnes mi můj nefrolog sdělil, že mne čeká dialýza 2x týdně. Mám před sebou zatím jen voperování fistule, čeká se na výsledky hladiny kreatininu, kdy byl vyšší při poslední kontrole nad 600. Já jsem s tím tak nějak smířená, jen bych se chtěla zeptat, jak je to s tou váhou, tělesnými přírůstky.
Možná je to hloupé, ale jsem poměrně mladá, celý život bojuji s nadváhou, teď se mi podařilo shodit 15 kilo, lékař byl znepokojen, já radostná. :)) Chci jen vědět, zda tyto váhové přírůstky mohu ovlivnit životosprávou.
Děkuji. Vím, že dotaz je možná malinko "malicherný".

MUDr. Stanislav Vojt 17. 01. 2014

Dobrý deň. Medzidialyzačné váhové prírastky sú závislé od reziduálnej, zbytkovej, činnosti obličiek a od spolupráce pac. Pokial pac. močí, môžu byť minimálne, iné je to u pac. ktorý nemočí vôbec. Ten vahový rozdiel medzi dialýzami je prakticky tvorený vodou, ktorú pac. nie je schopný vylúčiť. Preto je aj toto jedna z úloh dialýzy - odstrániť prebytočnú vodu, spolu s odpadovými látkami. Reziduálna diureza preto hrá jednú z rozhodujúcich úloh. Dalšou je spolupráca pac. - ako je schopný zvládať pocit smädu a aký je jeho prájem stravy a tekutín. No a to je práve úloha životosprávy a to je aj odpoved na Vašu otázku. Životospráva je rozhodujúca, o to viac u pac. ktorý močí len málo resp. vôbec nemoči.

Poradna

Dobrý den,
mám nízkou hladinu hemoglobinu (70), po 6 týdnech si pravidelně píchám Mirceru 200, ale stejně to není lepší. Ještě nejsem na dialýze a mám strach, jak to bude, až mě na ni převedou. Peritoneální d. nemůžu mít a už teď mám velké problémy. Stačí, abych šla na nákup a cestou zpět už mě hodně bolí svaly na nohou a jsem schopná jít jen velmi pomalu. Někdy musím i zastavit, abych si odpočinula. Je to jako kdybych právě doběhla maraton. I můj nefrolog si všiml, že mnohem pomaleji mluvím a reaguji. Jsem stále unavená, ale v noci spát nemůžu. Potřebovala bych se unavit pohybem, ale ten už moc nezvládám. Dokonce pro mě občas bývá unavující se jít najíst a napít. Je možné dostat transfuzi a od jakých hodnot? Jak se to řeší na dialýze? Hubnu a za poslední 3 měsíce se mi snížil albumin z 50 na 43. Sice to zatím není problém, ale pokud se přestanu hýbat, tak by to nemuselo být dobré. Je mi 30 a byla jsem zvyklá na dostatek pohybu. Oproti minulé kontrole před 6 týdny mi stoupl kreatin z 350 na 420 a močovina ze 14 na 18. Přesto mám jít na kontrolu až za 2,5 měsíce.
Zdá se Vám to v pořádku?
Děkuji.

MUDr. Roman Kantor 16. 01. 2014

Dobrý den, potíže které popisujete mohou být opravdu projevem těžké anemie. Je otázkou, proč je anemie až takto pokročilá a proč nezabírá vysoká dávka Mircery. Jsou v pořádku zásoby železa (hladina ferritinu a saturace transferrinu? Je dostatečná zásoba vit. B12, kyseliny listové?) nejsou přítomny ztráty krve? – stav po operaci, krvácení do zažívacího traktu, není překyselení organismu? Slabost a svalová únava mohou být projevem vysokého draslíku, nepřesahuje draslík hodnoty 6 a více? Hodnoty kreatininu 420 odpovídají dle odhadu funkci 0,18–0,20, ale při nechutenství, omezení fyzické aktivity a vynechání masa ve stravě může ověření funkce ledvin z přesného sběru moči prokázat výrazně nižší funkci, než ukazuje pouhý odhad vypočítaný z krevních hodnot. Navíc výsledky z moči za 24 hodin prokáží, jak jste na tom s výživou, příjmem bílkovin, zda omezení bílkovin není příliš velké.
To vše by pak znamenalo, že další oddalování dialýzy nemá smysl a bez zahájení dialýzy se stav nezlepší. Předpokládám, že již máte funkční arteriovenózní fistuli, aby bylo možno zahájit dialýzu ihned bez nutnosti zavádět katétr. Samozřejmě nic nevím o Vašem základním onemocnění, případně dalších onemocněních. Jak vidíte, za každou odpovědí se otvírají další a další otázky. To je důvod, proč se medicína nedá dělat na dálku přes internet, ale jen intenzivní komunikací se svým ošetřujícím lékařem.
Držím Vám palce.

Poradna

Dobrý den, mamka dojíždí již 4,5 roku na dialýzu. Měla problémy i s cévami DK, které jsou pravidelně kontrolovány na kontrolním Doppleru, co půl roku.
Nicméně v posledních měsících má mamka problémy s dýcháním, zvláště ve večerních hodinách, po 22 hod. Jelikož pravidelně s přestávkami dostává erytropoetin, nepřičítám to problému s transportem kyslíku ve tkáních, takže se ptám - proč se mamka zvláště večer dusí, nemůže dýchat?
Vodu na plicích nemá, jezdí 4x týdně na dialýzu kvůli tomuto. Takže kde je problém?
Mamce je 67 let.
Děkuji, Lenka

MUDr. Roman Kantor 27. 12. 2013

Dialýza 4x týdně určitě neuškodí, ale není to standardní léčba. Jedním z důvodů, proč je přidána čtvrtá dialýza bývají velké váhové přírůstky. Váhové přírůstky bývají větší u pacientů s žízní, u těch, co již nemočí. Přírůstek by měl v optimálním případě dosahovat 2,5% váhy pacienta - tedy kolem 2 kg. Někteří pacienti však nedokáží přes opakované poučení o dietních opatřeních tyto přírůstky mít pod kontrolou, a pak se setkáváme s přírůstky i 6 i více kg od minulé dialýzy. Takový přírůstek samozřejmě vede k převodnění a dušnosti. Dalším důvodem je stanovení suché váhy, tedy váhy, se kterou pacient opouští dialýzu. Jde o to, aby pacient po dialýze neměl žádnou přebytečnou vodu. Léčba erytropoetinem zlepšuje krevní obraz, to ale automaticky neznamená, že pacient opravdu má hladinu hemoglobinu nad 100. Jindy dušnost a slabost bývá spojena s vysokou hladinou draslíku. Dalším faktorem může být hyperkinetická arteriovenózní fistule - tedy stav, kdy tepenno žilní spojkou, která je používaná k napojení dialýzy, protéká příliš mnoho krve - tedy kolem 1500 a více ml/minutu. To byly důvody dialyzační. Samozřejmě dušnost má celou řadu jiných příčin. Jako první je nutno myslet na onemocnění srdce - chlopenní vady, kardiální dysfunkce - lze odhalit pomocí echografického vyšetření. Dále ischemická choroba srdeční, plicní embolie, onemocnění průdušek a řada dalších. Rozhodně údaj o nočních dušnostech je nutno nejdříve řešit s lékařem na středisku a po vyloučení příčin spojených s dialyzační léčbou je nutno hledat pomoc dále.

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně očkování 6 měsíčního nekojeného dítěte, které má vrozeně pouze jednu ledvinu - na ní je hydronefróza a dále je rozšířený močovod.
Mám více otázek, předem moc děkuji za odpovědi:
1. Je v našem případě vhodné očkování hexavalentní vakcínou?
2. Jsou ledviny jediný párový orgán, který se neregeneruje? Dočetla jsem se to a nevím zda je to pravda.
3. Jaký má vliv hliník na ledviny? Na vakciny.net jsem našla distribuci hliníku z vakcíny po těle a nejvíce jsou zatíženy ledviny.
4. Při očkování je častý vedlejší účinek teplota nad 38 stupňů. Není to v našem případě nebezpečné?

MUDr. Stanislav Vojt 19. 12. 2013

Dobrý deň. Som nefrolog, nie pediater, ale na Vaše otázky môžem stručne odpovedať:
1. - Očkovanie hexavalentnou vakcínou je (na Slovensku, legislatíva v Česku ?) "povinné" už v 3.a 5.mes.veku, čiže vaše dieťa by už, teoreticky mohlo byť zaočkované. Solitárna obličky, s hydronefrozou zvyšuje riziko ochorení a komplikácii - očkovanie by toto riziko mohlo znížiť. Čiže ak tomu nič iné nebráni, skôr by bolo vhodné.
2. - Obličky sú párový orgán (s výnimkou solitárnych obličiek) a regenerácia je síce možná, ale len v omedzenej miere a súvisi aj s rastom a ich vývojom, teda s vekom
3. - Hliník sa bežne obličkami vylučuje, toto neplatí u ludí s ťažkou obličkou nedostatočnosťou, zvlásť sa to v minulosti popisovalo u ludi dialyzovaných, kedy sa hlinik v tele hromadil z liekov a upravenej vody na dialýze a prejavoval sa najmä na mozgu a krvotvorných orgánoch. Je tiež súčasťou určitých liekov. Koncentrácia vo vakcíne by mala byť mlen stopová, čiže život a zdravie neohrozujúca.
4. - Lokálna reakcia na očkovanie, ev.spojená aj so vzostupom teploty býva najčastejším vedlajším účinkom a nemala by byť nebezpečná, pokial nie je spojená s výraznou reakciou, dlhodobým priebehom a inými komplikáciami. Názory na očkovanie sú rôzne, aj reakcia rodičov - od súhlasu až po naprosté odmietanie. Je si však treba uvedomiť, že: a, nezaočkovaný jedinec je ohrozený všetkými týmito ochoreniami, to zvlášť platí pre predisponovaných jedincov b, treba aj priznať, že očkovanie spôsobuje určitú záťaž organizmu a je spojené s určitými komplikáciami, aj ked tie závažné sú zriedkavé.